Energetická obnova starých budov má skutočný zmysel iba vtedy, ak sú vnútorné priestory vetrané

Izolácia budovy s dôrazom na spotrebu energie je v súčasnosti veľmi dôležitá a prospešná, problémom však môžu byť jej dôsledky na ovzdušie v miestnostiach. Po odborne vykonanej obnove budov totiž nedochádza k výmene vzduchu, pričom takáto výmena je z hygienických dôvodov bezpodmienečne nutná. Preto odborníci pri rozsiahlejších rekonštrukciách a dodatočných izoláciách budov vyžadujú, aby bol súčasne vyhotovený návrh na odvetrávanie, ktorý by obyvateľom budov zaručil dostatočnú výmenu vzduchu.

 


Úspory energie prinášajú aj riziká
Energetická obnova starých budov, napr. výmena okien, utesnenie škár a uzáverov, izolácia fasád, má zmysel z viacerých dôvodov. Jednak sú pritom ušetrené finančné prostriedky pri nákladoch na kúrenie, šetrí sa životné prostredie, a rovnako tým stúpa hodnota budovy.
Avšak takéto v princípe pozitívne opatrenie prináša so sebou tiež nový problém: cez takto izolovanú budovu nie je väčšinou možná dostatočná výmena vzduchu v zmysle zdravého ovzdušia vo vnútorných priestoroch pre človeka a jeho komfort bývania.
V posledných rokoch bola vykonaná energetická obnova celého radu budov bez toho, aby sa pritom myslelo na riadené vetranie. Pritom dostatočný prívod čerstvého vzduchu je zásadným predpodkladom pre naše zdravie a pocit pohody. Nová štúdia Spolkového úradu pre životné prostredie v Nemecku napr. uvádza, že práve deti trpia nezdravým ovzduším v miestnostiach. Tak je dnes už u 8 % detí v Nemecku vo veku 3 až 14 rokov preukázaná citlivosť na plesne vo vnútorných priestoroch. Tendencia stúpa. V utesnených budovách sa však rýchlo zvyšuje nielen vlhkosť vzduchu, ale aj koncentrácia CO2, a to až do rozmerov, ktoré sú zdraviu škodlivé.

Vetrací systém zabezpečí vetranie i kúrenie
Čo robiť? Samozrejme pomáha pravidelné priečne prevetrávanie priestorov, dôležité pritom je aj to, aby boli priestory vykurované. V žiadnom prípade by sa nemali nechávať okná dlhší čas „vyklopené“, pretože tak sa schladia steny a to opäť vedie k tomu, že sa na stenách kondenzuje vlhkosť. To je ideálna živná pôda pre plesne.
Profesionálnym a inteligentným riešením sú regulované odvetrávacie zariadenia, najlepšie so spätným získavaním tepla. Špeciálne pre nájomné obytné budovy teraz inVENTer vyvinul cenovo priaznivú alternatívu – iV14e. Ako všetky odvetrávacie systémy inVENTer, ani iV14e nepotrebuje odvetrávacie potrubia a je možné ho takisto jednoducho a rýchlo zabudovať do jestvujúcich budov. Postačuje otvor v stene s 19 cm Ø a prívod elektriny pre reguláciu. inVENTer 14e má v porovnaní s iV14R o niečo menší výkon odvetrávania a spätného zisku tepla, je však na druhej strane asi o 20 % cenovo priaznivejší ako jeho „veľký brat“.

 

 

Tu sú pre porovnanie jednotlivé údaje:

 

  iV14R

  iV14e

  Spätný zisk tepla

  až 91 %

  až 81 %

  Výkon

  13 – 29 m3 /hod.

  10 –27 m3 /hod.

  Spotreba energie

  1–3 W

  1–3 W

  Hrúbka steny

  27–120 cm

  20 –90 cm

  Otvor v stene

  Ø23 cm

  Ø19 cm

 

Odhliadnuc od skutočnosti, že odvetrávacie systémy inVENTer garantujú nepretržitú výmenu vzduchu, a pritom značne šetria náklady na kúrenie, máte k dispozícii ďalšiu výhodu. V lete temperujete priestory v chladnejších večerných a nočných hodinách prostredníctvom trvalej funkcie odvetrávania, a tým udržiavate čerstvý, chladnejší vzduch v byte aj počas dňa.

Minimálna technológia pre maximálne úspory energie
Podstatou vetracích jednotiek s rekuperáciou inVENTer sú špeciálny špičkový keramický výmenník tepla a výnimočne kvalitné, veľmi tiché ventilátory bez guľôčkových ložísk. Súčasťou odvetrávacieho zariadenia sú samozrejme aj filtre. Ďalší podstatný znak: celý systém je možné čistiť a udržiavať tým najjednoduchším spôsobom. Nie je k tomu potrebný vonkoncom žiadny chemický čistiaci prostriedok. Filter a takisto aj keramický výmenník tepla sa jednoducho vložia do umývačky riadu. Oba komponenty sú potom opäť hygienicky čisté.
S týmto novým odvetrávacím systémom iV14e sa spoločenstvám a dodávateľom bytových stavieb núka možnosť jednoduchým spôsobom a s malým množstvom finančných prostriedkov inštalovať efektívny, úsporný, riadený systém odvetrávania – a to aj dodatočne. Usporené náklady na kúrenie sa v priebehu rokov odzrkadlia na energetickej bilancii.

 

A-INVENT s.r.o. so sídlom v Horažďoviciach je exkluzívny dodávateľ odvetrávacích systémov inVENTer pre Českú a Slovenskú republiku. Dodávaný sortiment firmy A-INVENT obsahuje okrem cenovo výhodných a spoľahlivých tepelných čerpadiel na vodu a vzduch „ClimaCubus“ od rovnakého výrobcu tiež systém čistenia vzduchu SYNTESYS pre podnikateľské priestory ako reštaurácie, výrobné priestory atď.

 

Podrobnejšie informácie vám radi poskytnú vo firme:
A-INVENT s.r.o.,
Lipová 1000,
341 01 Horažďovice,
tel. 376 382 177,
info@inventer.cz,
www.inventer.cz.