Je ekologické bývanie aj ekonomické?

Aj tento rok sme si 22. apríla pripomenuli a oslávili Deň Zeme. Ekológiou motivovaný sviatok, počas ktorého sa nekonajú veľkolepé párty, ale upozorňuje na dopady nášho správania na životné prostredie a našu budúcnosť. V tento deň si pripomíname dôležitosť zvýšenia energetickej účinnosti, recyklácie odpadu a hľadania obnoviteľných zdrojov energie a ekologického bývania. Je však ekonomické bývanie a správanie aj ekonomické?

Praktické riešenie otázky zlepšenia ekológie znamená nielen zmenu nášho správania, založeného na vnútornom pocite, ale aj používanie adekvátnych postupov a materiálov v praxi. To všetko si vyžaduje určité investície, o to viac, ak sa takéto správanie týka nášho bývania.

Foto: {Zastolskiy Victor} / Shutterstock.com

Mnohí z nás však nemajú na to financie. Kroky, smerujúce k zvratu aktuálnej situácie, ktorá sa zo dňa na deň zhoršuje, prístup majúci svoje opodstatnenie a obrovský zmysel v oblasti nášho bývania, si predsa vyžadujú z našej strany nielen osvetu, ale aj riešenie praktických a veľmi závažných otázok, týkajúcich sa stavu našej planéty.

My vás však presvedčíme o tom, že aj ekologické bývanie a správanie môže byť ekonomické a ušetriť nielen našu planétu, ale aj vašu peňaženku.

Ako nám a prírode naše bývanie škodí?

Keď začujeme slovo ekológia, v prvom rade sa zamyslíme nad okolitou prírodou a odpadom. Svoju ekológiu však majú aj naše domy a byty. Nepríjemné na tom celom ale je, že vo väčšine domácností je jej stav naozaj žalostný. Ako je to možné?

Ekologická domácnosť a bývanie nie je len domovom zariadeným v trendy prírodnom ekologickom štýle, ale aj čistý a bezpečný prístav, do ktorého sa vždy môžeme vrátiť. Prirodzená sterilita domu však nie je iba o vyčistených podlahách a absencii prachu. Veľkú časť znečistenia voľným okom ani len nevidíme, no pritom je mimoriadne nebezpečná.

Problémom je interiérové znečistenie

Jeho zdrojom je samotný dom alebo byt. Presnejšie stavebné alebo dekoračné materiály či nábytok. Všetky tieto veci emitujú po mnoho rokov do nášho obytného priestoru a okolia množstvo toxických látok.

Veľmi často sa k tomu pridávajú plesne ukrývajúce pod tapetami, dlaždicami alebo podlahou. Aj nesprávne vedenie elektrickej siete a množstvo zariadení v jednom uzavretom priestore môže vytvárať nadmerné elektromagnetické žiarenie. A to všetko škodí nielen nášmu zdraviu a osobnej pohode, ale aj vzácnej prírode. Ako to môžete zmeniť?

Foto: {Archi_Viz} / Shutterstock.com

Zariaďte si ekologický domov ekonomicky

Ak túžite po zmene a záleží vám na aktuálnej situácii a budúcnosti našich detí či planéty, vyskúšajte sa riadiť podľa niektorých jednoduchých trikov, ktoré vôbec nemusia byť tak razantným zásahom do vašej peňaženky, ako ste si možno mysleli.

Je to o rozumných investíciách, ktoré vám nakoniec v budúcnosti ušetria nielen financie, ale aj množstvo času a energie.

Dbajte na kvalitu stavebných materiálov

Ekologický dom by mal byť v prvom rade postavený z neškodných materiálov, ktoré nevypúšťajú do vzduchu toxické látky. Mali by ste tiež pamätať na to, že aj nové a dizajnovo krásne zariadenie interiéru sa môže stať zdrojom chemickej a bakteriologickej kontaminácie.

Vyberte si ekologický a cenovo dostupný nábytok

Drevotrieskové dosky, plastové a syntetické tkaniny sú často zdrojom škodlivých výparov tiež. Vyberte si radšej ekologický, drevený nábytok od dôveryhodných výrobcov. Prírodné drevo je pevnejšie, krajšie a odolnejšie ako lacné drevotrieskové dosky. Pokiaľ však nemáte na investície do masívu, môžete to skúsiť s paletami. Veľmi pekne sa dá s nimi zariadiť a vybaviť celý domov.

Nešetrite na moderných technológiách

Mnohým výrobcom záleží nielen na funkčnosti domácich spotrebičov, ale aj ich zdravotnej nezávadnosti. Aj preto v posledných rokoch venovali veľkú pozornosť triedam spotreby energie a zdrojov.

Najekonomickejšiu triedu spotreby energie už dlho označuje písmeno A, ktorá zaručuje až o 40 % úspory v porovnaní s najnižšími triedami a lacnejšími spotrebičmi, ktorých kúpou v podstate na úspore elektrickej energie prerobíte.

Aj vyspelá a úsporná technika teda pomáha zachovať ekológiu planéty, ale tiež výrazne šetrí peniaze znížením nákladov na vodu a elektrinu.

Použité technológie sú ale dôležité aj z iného hľadiska. Napríklad kompetentný systém čistenia vody a vzduchu, správne položené rozvody, zvuková izolácia a systémy tlmenia hluku.

Foto: {SN Thomas Photography} / Shutterstock.com

Využívajte častejšie mokré čistenie

Naše byty a domy sú niekedy viac znečistené prachom ako ulice. Týždenné mokré vytieranie preto pomáha čistiť vzduch a ničiť spóry plesní a roztoče bez veľkých nákladov a náročných postupov. Tak naň občas myslite.

Z času na čas vykonajte environmentálnu kontrolu vášho domu

Pomocou profesionálnych služieb alebo vlastnými silami. Odhaliť zdroj plesne, prítomnosti jedovatých plynov alebo elektromagnetického žiarenia je však často možné len pomocou špeciálnych prístrojov. Ani to však nepredstavuje zásah do vášho rozpočtu, pretože v konečnom výsledku ochránite nielen svoje prostredie, ale aj zdravie tela, ktoré sa už dáva do poriadku ťažšie a často pritom nepomôžu ani peniaze.

Ekologický dom je teda dom, ktorého majitelia sú zodpovední za svoje zdravie a blaho svojich blízkych. Aj keď implementácia vyššie uvedených odporúčaní nevyrieši všetky problémy, minimalizuje vplyv negatívnych faktorov, čo znamená, že zvýši kvalitu vášho života bez ohrozenia rodinného rozpočtu.

Kontrola ohľaduplnosti k životnému prostrediu vo vašom dome nie je rozmarom, ale starosťou o zdravie rodiny a zachovanie dlhodobo dobrého stavu životného prostredia. Tak na to rozhodne myslite. Veď výberom správnych postupov, materiálov a doplnkov pritom aj výrazne ušetríte.