Realita, o ktorej už nemusíte len snívať: Čistý vzduch v byte

Znečistenie vnútorného ovzdušia môže byť vážnym problémom, niekedy aj s vážnymi zdravotnými rizikami a následkami. Niektoré relatívne jednoduché triky však môžu znížiť vaše riziká, chrániť zdravie a vytvoriť útulný domov.

Poďte sa s nimi zoznámiť.

Čo je znečistenie ovzdušia v interiéri?

Plyny alebo častice uvoľňované do atmosféry z rôznych zdrojov znižujú kvalitu nášho ovzdušia. Miera znečistenia sa pohybuje vo veľmi širokom rozmedzí – od zdraviu relatívne neškodných až po mimoriadne škodlivé. Dlhodobé vystavenie znečistenej mikroklíme v byte môže viesť k zvýšenému riziku respiračných chorôb, srdcových problémov a dokonca aj rakoviny. Rýchla zmena správcu však nemusí byť vždy riešenie. Problémom bývajú zdroje znečistenia, ktoré nedokážeme vždy z prostredia odstrániť.

Aké sú zdroje znečistenia?

Príčiny znečistenia vnútorného ovzdušia môžu byť rôzne:

  • kontaminované atmosférické prostredie prenikajúce dovnútra;

  • spaľovanie paliva (benzín, plyn, petrolej, uhlie a drevo);

  • fajčenie tabaku;

  • rôzne stavebné materiály;

  • nábytok z drevotriesky;

  • čistiace prostriedky pre domácnosť;

  • výrobky osobnej hygieny;

  • radón;

  • pesticídy.

Niektoré z týchto zdrojov počas používania emitujú škodlivé látky. Ostatné, ako napríklad osviežovače vzduchu alebo nábytok z drevotriesky, emitujú znečisťujúce látky nepretržite. Niektoré zdroje produkujú plynné znečisťujúce látky, ako je formaldehyd alebo radón, zatiaľ čo iné emitujú malé častice, ktoré znečisťujú vzduch (napríklad azbest alebo spóry plesní).

Na odstránenie problému môžete použiť rôzne spôsoby, niekedy pomôžu vzduch v interiéri veľmi dobre prečistiť aj krásne kvety. Najskôr však treba urobiť menšiu analýzu.

Ako posúdiť kvalitu vnútorného vzduchu?

Problémy s mikroklímou možno posúdiť podľa niekoľkých jednoduchých znakov:

  • na oknách a stenách dochádza ku kondenzácii vlhkosti ;

  • vzduch v miestnosti je dusný:

  • na povrchoch sú hubové útvary.

Tieto indikátory charakterizujú problémy s vetraním.

Ako zlepšiť vzduch v byte?

Existujú dve hlavné stratégie na zníženie znečistenia vnútorného vzduchu, ktoré sú uvedené nižšie.

"Vyžeňte" znečisťujúce látky

Odstránenie zdroja kontaminácie je najúčinnejšou metódou, ku ktorej aplikácii do prace nepotrebujete vždy iba pomoc dobrej správy bytov v Bratislave.

Je jednoduchšie odstrániť príčinu, ako riešiť následky. Môže to zahŕňať napríklad odstránenie plesnivého kúska sadrokartónu, prechod na čistiace prostriedky bez vôní alebo odstránenie fajčenia v interiéri. V niektorých prípadoch je dobré odstrániť prašné podklady, ako je čalúnený nábytok alebo koberce. Všetko zvládnete aj bez pomoci

Zlepšite ventiláciu

Zlepšenie vetrania môže výrazne zlepšiť kvalitu mikroklímy v byte. Čerstvý vzduch v byte, bohatý na kyslík a nízky obsah oxidu uhličitého, ozdraví atmosféru domova. Je však dôležité pochopiť, že ak sa bývanie nachádza vo vysoko znečistenej oblasti mesta, prirodzené vetranie nielenže nezlepší obytné prostredie, ale môže ho dokonca zhoršiť. V tomto prípade je vhodné uchýliť sa k čističkám alebo klíme. Toto zariadenie je vhodné používať so zatvorenými oknami, pretože funguje na základe prívodného vetrania.

Vyskúšajte, venujte pozornosť stavu kvality vzduchu v interiéri a uvidíte, že sa budete cítiť lepšie.

Zdroj obrázka: fizkes/Shutterstock.com