Rekuperácia od A do Z

Ako vybrať správnu rekuperačnú jednotku

V predchádzajúcich častiach sme si priblížili princíp fungovania rekuperácie a jej pozitíva. V dnešnom článku vám poradím, podľa akých kritérií vyberať a čomu sa radšej vyhnúť.

Základné technické delenie rekuperačných jednotiek v obytných domoch je na: centrálne rekuperačné jednotky a decentrálne tzv. lokálne rekuperačné jednotky. Už podľa názvu vieme rozlíšiť, že lokálna jednotka znamená hlavne vetranie jedného miesta, ak chceme vyvetrať celý dom, musí ich byť viac. Centrálna jednotka umožňuje vetrať celý dom.

Voľba, aký typ rekuperácie použiť, veľmi závisí od toho v akom štádiu výstavby sa váš dom momentálne nachádza, ale aj podľa toho koľko financií chcete do rekuperácie investovať. Podľa toho volíte variant s lokálnymi alebo centrálnymi jednotkami.

K tomu či zvoliť centrálnu, alebo lokálnu jednotku, sa vrátime neskôr, teraz si povieme, ktoré kritériá sú pre všetky jednotky spoločné a pre vás pri výbere najdôležitejšie.

Kritéria pre výber rekuperačnej jednotky

Začnem z môjho pohľadu od najdôležitejších parametrov. Niekto s ich poradím nemusí súhlasiť, ale rozhodnutie je koniec koncov na vás.

Hlučnosť

Ľudia si často neuvedomujú, že práve hlučnosť je to najdôležitejšie pri výbere rekuperačnej jednotky.

Rekuperačná jednotka môže byť akokoľvek úsporná, prívetivo lacná, ale keď je hlučná, tak ju väčšina užívateľov vypne. A z toho vyvstáva celý rad problémov. Rekuperácia je zariadenie, ktoré má byť v prevádzke nonstop. Ideálne pri nižších prietokoch vzduchu. Vtedy sú rekuperačné jednotky najtichšie a majú najväčší spätný zisk tepla.

Keď je hlučnosť jednotky príliš veľká, ľudia jednotku vypínajú a nepoužívajú ju. Prípadne sa rozhodnú jednotku používať iba niekoľkokrát za deň, čím vlastne rekuperačná jednotka ako aj celý systém stráca význam, ktorým je hlavne komfortné vetranie domu.

Keď sa jednotka vypne, často nastáva kondenzácia vzdušnej vlhkosti v rozvodoch vzduchu. Neskôr sa dokonca môžu začať tvoriť plesne. Nehovoriac o tom, že keď jednotku zapíname nárazovo, má malý spätný zisk tepla, preto fúka do domu v zime studený vzduch, prípadne nadmerne hučí, keď jednotku zapneme na vyšší prevádzkový režim. Teda samé negatíva spôsobené nadmernou hlučnosťou.

Tlmič hluku v centrálnej rekuperačnej jednotke

Filtrácia

Druhý dôležitý parameter, ktorý ocenia hlavne alergici (čo sme dnes už skoro všetci), je filtrácia vzduchu.

Medzi rekuperačnými jednotkami je doslova priepastný rozdiel v kvalite filtrácie vzduchu. Filtre, ktoré sú bežne dostupné v lokálnych a nezriedka aj v centrálnych jednotkách, majú triedu filtrácie „G“. Trieda „G“ predstavuje najnižší stupeň filtrácie, ktorý zachytí hrubé nečistoty, väčšie zrnká prachu. Je to najmenej kvalitný typ filtra. Práve v lacných lokálnych, ale aj centrálnych rekuperačných jednotkách pripomína často papierový obrúsok alebo handričku.

Lepší stupeň filtrácie zabezpečujú filtre s triedou „M“. Tieto dokážu zachytiť efektívne aj drobný prach.

Najlepší stupeň filtrácie, ktorý sa používa hlavne v kvalitných rekuperačných jednotkách, je filter triedy „F“. Tieto filtre dokážu zachytiť jemný prach, baktérie, peľ, dokonca aj čiastočky PM 10 a PM 2,5, ktoré sú škodlivé pre naše zdravie. 

Porovnanie nového filtra a filtra po niekoľkých mesiacoch používania

Spätný zisk tepla

Tretí najdôležitejší parameter je spätný zisk tepla. Je veľký rozdiel, či rekuperačná jednotka dosahuje spätný zisk tepla 90 percent alebo 65 percent.

Obrovský rozdiel je aj v tom, či je tento spätný zisk tepla konštantný, alebo premenlivý. Konštantný znamená, že pri ustálených prevádzkových podmienkach je spätný zisk tepla neustále taký istý.

Premenlivý spätný zisk tepla je pri väčšine lokálnych rekuperačných jednotkách. Tieto jednotky poväčšine chvíľu nasávajú vzduch do interiéru, potom ho vyfukujú von z interiéru, pričom teplo z odvádzaného vzduchu sa zachytáva v keramickej alebo nejakej inej platničke. Výrobcovia nemajú problém napísať do technického listu účinnosť 90 percent alebo aj vyššiu.

Ale nikdy nespomenú to, že kvôli konštrukcii ich lokálnej jednotky je vysoký spätný zisk tepla iba niekoľko sekúnd. Ten sa postupne znižuje a na konci vetracieho cyklu je výrazne nižší, dokonca takmer nulový.

Takto sa rekuperačná jednotka vďaka svojej konštrukcii mení každých 60 sekúnd z rekuperačnej jednotky na klasický ventilátor a spätný zisk tepla v zime je pre užívateľa jedno veľké sklamanie.

Cena prevádzky RJ

Štvrtý zaujímavý parameter je cena prevádzky rekuperačnej jednotky. Základný údaj, ktorý hovorí o nákladoch, je spotreba elektrickej energie. Pri lokálnych jednotkách sa spotreba pohybuje od 4 wattov vyššie.

Pri centrálnych rekuperačných jednotkách pre bežný rodinný dom, je spotreba niekoľko desiatok wattov – 30 W, 40 W, 50 W v závislosti od veľkosti jednotky.

K samotnej spotrebe elektrickej energie je potrebné ešte pripočítať náklad na pravidelnú výmenu filtrov. Filtre stoja rádovo niekoľko desiatok eur. Niektorí výrobcovia majú filtre za pár eur, ale potom často odporúčajú výmenu každý mesiac alebo aj častejšie.

Výrobcovia s lepšími filtrami zvyčajne odporúčajú výmenu aspoň raz do roka. Potom je ale aj cena filtrov vyššia. V priemerných ročných nákladoch ste potom pri lacných aj drahých filtroch na tom skoro rovnako.

Celkovo sa dá povedať, že prevádzka rekuperačných jednotiek vychádza niekoľko eur mesačne.

Lokálna vs. centrálna RJ

Teraz je čas vrátiť sa k základnému deleniu na lokálne a centrálne rekuperačné jednotky.

Ako som spomenul v úvode, závisí hlavne od toho v akom štádiu máte objekt rozostavaný. Ak ste v štádiu výstavby, je vhodné zvážiť použitie centrálnej rekuperácie, pretože vám plnohodnotne odvetrá celý dom.

Ak už máme dom hotový, prípadne chcete odvetrať menší priestor alebo byt, je najlepšia voľba práve lokálna rekuperačná jednotka.

V zmysle troch najdôležitejších parametrov výberu, ktoré som spomínal v tomto článku, sa vyvarujte použitiu lokálnych rekuperačných jednotiek typu PUSH-PULL (chvíľu nasáva vzduch do interiéru a chvíľu zas vyfukuje z interiéru).

Tieto jednotky sa zvyčajne až príliš podobajú na klasický ventilátor, a ten nemá s rekuperáciou veľa spoločného. Na prvý pohľad sú cenovo lákavé, ale veľký počet predajcov týchto jednotiek často opomenie doplniť, že na správnu funkčnosť sú potrebné aspoň dve lokálne rekuperačné jednotky. Inak by v dome chvíľu vznikal pretlak a chvíľu podtlak. Potom už také lákavé, ako boli na prvý pohľad, nie sú.

Keď sa vyvarujete tohto typu jednotiek, ostane vám na výber niekoľko naozaj kvalitných rovnotlakých lokálnych rekuperačných jednotiek a medzi nimi si už môžete plnohodnotne a hlavne dobre vybrať.

A celkom na záver si dovolím spomenúť jednu špecialitu.

Je to lokálna rekuperačná jednotka od spoločnosti Meltem, na ktorú je možné pripojiť systém rozvodných potrubí vzduchu. Okrem toho je certifikovaná na použitie v pasívnych domoch, teda má vysoký spätný zisk tepla a má filtre triedy „F“, ktoré zabezpečia najlepšiu filtráciu vzduchu. A maximálne dokáže priviesť 100 m3 čerstvého vzduchu za hodinu.

Na základe toho ju môžeme zodpovedne porovnávať so špičkovými centrálnymi rekuperačnými jednotkami. Ale s jedným rozdielom. Rozvod potrubí, ktorého sa veľa ľudí pri rekuperácii doslova desí, nie je vôbec potrebný.

Celkové zhrnutie článku:

  • rekuperáciu si vyberajte podľa hlučnosti rekuperačnej jednotky, aby ste ju nemali viac vypnutú ako zapnutú

  • podľa kvality filtrácie vzduchu; ak je niekto u vás doma alergik, bude vás za to od radosti nosiť na rukách

  • podľa výšky spätného zisku tepla z odvádzaného vzduchu, aby vám do domu cez zimu nefúkal cez rekuperáciu studený vzduch

  • podľa prevádzkových nákladov

  • ak dom ešte len staviate, uvažujte nad centrálnou rekuperačnou jednotkou

  • ak máte obavu z množstva potrubí, ktoré je potrebné inštalovať pri centrálnych rekuperáciách, alebo ste už v štádiu, kedy by bolo komplikované umiestniť rozvody vzduchu, prípadne chcete odvetrať menší priestor, napr. byt, tak potom si vyberte lokálne rekuperačné jednotky

  • v prípade, že vyberáte lokálnu rekuperačnú jednotku, zamerajte sa na kvalitu.

Text a foto: Ing. Rastislav Tvarog / TWG