bottom left
UV GROUP, s.r.o., E.B.Lukáča 2, 036 01 Martin
Aktualizácia: 16.07.2018
INFO: +421 43 427 6534
bottom right
Textová reklama: T O P K Ú R E N I E ! ! ! Tu nájdete užitočné rady ako u š e t r i ť . Naviac máte možnost sa zapojiť do diskusie v diskusnom fóre aj za článkom!
top right top left top left
TOP STAVEBNÉ tipy pre Vás

Ako najlepšie zhodnotiť sedlovú strechu

Šikmá alebo sedlová strecha domu je nespornou dispozičnou výhodou nehnuteľnosti. Ponúka totiž možnosť rozšíriť obytné priestory domu o atraktívne podkrovie, prípadne povalu využiť ako úložný priestor a odľahčiť tak ostatné priestory v dome. Problémom ale môže byť únik tepla cez nezateplenú či nesprávne zateplenú strechu, čo predstavuje až 25 % energie na vykurovanie. Riešením, ako zabrániť úniku tepla v priebehu zimy a takisto prehrievaniu tohto priestoru počas leta, je kvalitné zateplenie šikmej strechy alebo podlahy pod ňou.

 

Vhodne zvolená izolácia, napríklad z kamennej vlny ROCKWOOL, a správne vykonané zateplenie zabezpečí Vášmu podkroviu akustický komfort, zníži náklady na vykurovanie a takisto poskytne spoľahlivú protipožiarnu ochranu. Kamenná vlna je totiž nehorľavý izolačný materiál s najvyššou triedou reakcie na oheň A1. Okrem toho má skvelé tepelnoizolačné vlastnosti, je vodoodpudivá, odolná proti vlhkosti,  v celom objeme hydrofobizovaná, paropriepustná a rozmerovo stála.

Podlaha pochôdzna
Podlaha pochôdzna

Existuje niekoľko vhodných spôsobov zateplenia povaly a to i s ohľadom na to, či bude priestor v budúcnosti vyžitý za účelom bývania alebo nie. V prípade, že plánujete povalu premeniť na obytné podkrovie, je zateplenie strechy i podlahy pod ňou najvhodnejšou prípravou priestoru na tento účel. 
Ak podkrovie na bývanie využiť neplánujete a strecha ostane bez izolácie, je kvôli úspore energií rozumné zvážiť zateplenie podlahy pod strechou prípadne stropu pod nezateplenou povalou. 

Spôsobov vhodnej realizácie zateplenia podlahy, prípadne stropu nad povalou je niekoľko. V prípadoch, kedy pôjde o pochôdznu podlahu, je vhodné vložiť izoláciu medzi trámovú konštrukciu, resp. medzi drevené hranoly. Pochôdzna podlaha vznikne zaklopením OSB dosiek. Ďalšiu možnosť predstavuje zateplenie stropnej konštrukcie vložením izolácie medzi trámy a v súvislej vrstve aj v podhľade. Súčasťou tohto systému zateplenia je debnenie, izolácia vložená medzi trámy a do sadrokartónového roštu, parozábrana a sadrokartónový podhľad.
V prípade, kedy pôjde o vytvorenie nepochôdznej zateplenej podlahy, je najvhodnejšie položiť  izoláciu na podlahu povaly vodorovne v súvislej vrstve, ktorá nie je zaťažená. Alebo vložiť izoláciu medzi aj nad trámy. 

Podlaha nepochôdzna
Podlaha nepochôdzna

Výhodami zateplenia strechy či podlahy pod ňou sú najmä zníženie tepelných strát a následné zníženie výdavkov za energie.  Izoláciou minimalizujeme tepelné mosty, zvýšime vnútornú povrchovú teplotu strechy a takisto tepelnú pohodu v priestore pod ňou. Zabezpečíme tiež zníženie kondenzácie vodných pár na vnútornom povrchu aj v konštrukcii strechy a ochránime tak konštrukciu strechy pred výkyvmi teplôt. V neposlednom rade sa zaizolovaním podkrovia zvýši hodnota nehnuteľnosti. 

Pri realizácii zateplenia šikmej strechy (nad krokvami i medzi a pod krokvami)  je ideálnym produktom  Rockmin Plus - nehorľavá izolačná doska z kamennej vlny ROCKWOOL. Má dobré tepelne izolačné vlastnosti a je vhodná aj na izoláciu nepochôdznej podlahy na povale,  ako výplň trámových stropov a podláh na vankúšoch i zavesených podhľadov. Deklarovaný súčiniteľ tepelnej vodivosti – lambda je 0,037 a k dispozícii je v rozmere 1000 x 610 mm v niekoľkých hrúbkach od 40 do 200 mm. Rockmin Plus je ideálny na realizáciu zateplenia v novostavbách i pri rekonštrukciách.

Viac informácií o výhodách kamennej vlny nájdete na www.rockwool.sk   

 

28.6.2016

FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU
k tomuto článku nie sú žiadne ďalšie obrázky
REKLAMA
DOMEXPO 2018
LEIER
BAUMIT
EVVA
HELUZ
bottom right bottom wide left bottom left
Zaujímavé odkazy:   CTS Europe s.r.o.  E-FILIP Stavebne a Energeticke Poradenstvo  Tipy ako šetriť pri kúreni  www.topkuchyna.sk  www.toptechnologie.sk  AUTOBAZAR
 
created by: CTS Europe s.r.o.