bottom left
UV GROUP, s.r.o., E.B.Lukáča 2, 036 01 Martin
Aktualizácia: 16.07.2018
INFO: +421 43 427 6534
bottom right
Textová reklama: Areko, s.r.o. - meracia a regulačná technika, meracie prístroje, meranie teploty, meranie tlaku, meranie prietoku, snímače tlaku, termovízia, dataloggery, elektronický nos
top right top left top left
TOP STAVEBNÉ tipy pre Vás

Ako si udržať pohodlie a teplo domova

Sklenené plochy tvoriace opláštenie budov sa stále zväčšujú. Zatiaľ čo kedysi sa sklo používalo predovšetkým kvôli svojej priehľadnosti, teraz ponúka aj rad ďalších vlastností, a tým aj rastúcu škálu funkcií: tepelnú izoláciu, ochranu proti slnečnému žiareniu, bezpečnosť aj estetický aspekt. Spoločnosť AGC dnes vyrába širokú škálu vysoko výkonných produktov určených pre rezidenčné aplikácie. Ide predovšetkým o izolačné dvojsklá Thermobel a izolačné trojsklá Thermobel TG. Pri výbere zasklenia je vhodné pamätať na určité parametre tak, aby výkon skla vyhovoval vašim potrebám. Najviac je potrebné zohľadniť tepelno izolačné vlastnosti a ochranu proti slnečnému žiareniu, vzhľad, protihlukovú izoláciu a bezpečnosť. Podľa zadaných požiadaviek možno zvoliť to najlepšie zloženie (či už ide o izolačné dvojsklo, alebo trojsklo), ktoré bude spĺňať požadované potreby.

Akú zvoliť úroveň tepelnej izolácie a protislnečnej ochrany?
V závislosti na orientácii skla, klimatických podmienkach danej oblasti a vašich požiadavkách na izoláciu možno voliť zo širokej škály úrovne ochrany.  Ľudia, ktorí majú v úmysle postaviť pasívny dom alebo dom s vysokou energetickou účinnosťou, obyčajne volia izolačné trojsklá ako napr. Thermobel TG TRI. Izolačné trojsklá sú riešením, ktorým dosiahneme najvyššiu úroveň tepelnej izolácie pri súčasnom udržaní skvelých parametrov svetelnej priestupnosti. V takýchto prípadoch by sme mali zvoliť sklá s hodnotou Ug nižšou ako 0,8 W/(m2.K) a solárnym faktorom presahujúcim 60 %. Netreba sa obávať  prípadného prehrievania v letných obdobiach. Pasívna stavba je projektovaná tak, že automaticky rieši svojím zvoleným tvarom aj otázku zatienenia. 
S izolačným trojsklom Thermobel TG je možné udržať náklady na energiu pod kontrolou pri dosiahnutí najvyšších izolačných štandardov [s nízkymi hodnotami Ug 0,7 – 0,5 W/(m2.K)]
Hodnota Ug
Aby boli energetické straty minimálne a tepelno-izolačné vlastnosti maximálne, musí byť súčiniteľ priechodu tepla (Ug) skla čo najnižší. Sklá s nízkym prestupom tepla tak umožňujú udržať v miestnosti maximálne možné množstvo tepla. Hodnota Ug skla sa môže pohybovať od Ug 5,8 u jednoduchého zasklenia do Ug 0,5 u vysoko výkonných izolačných trojskiel.

Solárny faktor (SF)
Solárny faktor (SF) vyjadruje percento slnečnej energie, ktorá prechádza sklom. Čím je jeho hodnota vyššia, tým viac bude budova schopná využiť bezplatné tepelné zisky, a tým menej bude musieť byť v zime vykurovaná. V závislosti na orientácii budovy (sever, východ, juh, západ)možno uprednostniť vyšší alebo nižší solárny faktor.

Svetelná priestupnosť (LT)
Svetelná priestupnosť (LT) je definovaná ako miera viditeľného svetla, ktoré prechádza zasklením. Čím je faktor vyšší, tým viac svetla sa dostáva do miestnosti. Ak daný parameter je nižší, spravidla v odpoludňajších hodinách musíme skôr začať svietiť. Existujú aj miesta, kde je naopak požiadavka čo najmenšieho svetelného priestupu, preto spoločnosť AGC ponúka sklá, ktoré splnia všetky požiadavky, pretože môže dodať sklá s rôznymi faktormi svetelnej priestupnosti od niekoľko málo percent (pri aplikáciách, ktoré znižujú oslnenie) až po 80 %.
Akú zvoliť úroveň bezpečnosti?
V závislosti na konečnom použití poskytujú niektoré sklá vyššiu úroveň bezpečnosti. K zvýšeniu pevnosti skla a/alebo zníženiu rizika v prípade úrazu sú obyčajne používané dva typy skiel:
  • Tepelne tvrdené sklá, ktoré vykazujú tri dôležité prednosti. Viac odolávajú mechanickým vplyvom, sú odolnejšie voči tepelným šokom a v prípade prasknutia sa rozbijú na malé, neostré úlomky.
  • Vrstvené bezpečnostné sklá Stratobel, kedy tabule skla sú oddelené jednou alebo viacerými PVB fóliami a poskytujú tak najvyššiu možnú úroveň bezpečnosti. Len veľmi ťažko sa dajú rozbiť. Ak sklo napriek tomu praskne, úlomky skla zostanú prichytené k PVB fólii. Tieto sklá sa obyčajne používajú v prípade, keď chceme zabrániť úrazom (znížiť riziko poranenia od ostrých črepín, zabrániť prepadnutiu – sklenené zábradlia, francúzske okná) alebo krádežiam (ak hrozí napríklad riziko rozbitia
  • a lúpeže). Vloženie PVB fólie medzi tabule skla rovnako zvyšuje jeho zvukovo izolačné vlastnosti a napomáha absorpcii UV ultrafialového žiarenia (čo znižuje riziko zmeny sfarbenia na vybavení v interiéri spôsobeného slnečným žiarením).

Akú zvoliť úroveň protihlukovej izolácie?
Ak bývate v tesnej blízkosti železnice, letiska alebo len cesty, iste budete prikladať značný význam tomu, ako sú vaše sklá schopné izolovať zvuk. Hladina akustického tlaku sa obyčajne uvádza v decibeloch (dB) a stupeň protihlukovej izolácie je vyjadrený váženým indexom nepriezvučnosti Rw (C, Ctr). Spoločnosť AGC ponúka sklá Stratophone, ktoré môžu v závislosti na svojom zložení izolovať zvuk až do hodnoty Rw 51 dB.
Nech už sú vaše požiadavky na izolačné zasklenie akékoľvek, možno im obstojne vyhovieť vďaka presnej špecifikácii vašich potrieb. Spoločnosť AGC neustále vyvíja škálu svojich produktov tak, aby dokázala vyhovieť všetkým vašim požiadavkám.

Pre viac informácií o produktoch spoločnosti AGC Glass Europe navštívte webové stránky www.YourGlass.com.

5.5. 2012
FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU
k tomuto článku nie sú žiadne ďalšie obrázky
REKLAMA
DOMEXPO 2018
BAUMIT
LEIER
EVVA
HELUZ
bottom right bottom wide left bottom left
Zaujímavé odkazy:   CTS Europe s.r.o.  E-FILIP Stavebne a Energeticke Poradenstvo  Tipy ako šetriť pri kúreni  www.topkuchyna.sk  www.toptechnologie.sk  AUTOBAZAR
 
created by: CTS Europe s.r.o.