bottom left
UV GROUP, s.r.o., E.B.Lukáča 2, 036 01 Martin
Aktualizácia: 15.08.2018
INFO: +421 43 427 6534
bottom right
Textová reklama: T O P K Ú R E N I E ! ! ! Tu nájdete užitočné rady ako u š e t r i ť . Naviac máte možnost sa zapojiť do diskusie v diskusnom fóre aj za článkom!
top right top left top left
TOP STAVEBNÉ tipy pre Vás

Ako vybrať nadčasový obklad a dlažbu

Foto: PTÁČEK - veľkoobchod, a.s.
Foto: PTÁČEK - veľkoobchod, a.s.

Základom moderného interiéru nie je len dizajnový nábytok alebo štýlové doplnky. Skutočne moderný a sofistikovaný vzhľad dosiahnete použitím kvalitných materiálov pri obkladoch a dlažbách, tak v obytnom, ako i komerčnom priestore.

 

Vybrať si dlažbu alebo parkety, použiť v interiéri aj obklad? Ak áno, tak aký? Toto všetko sú otázky, ktoré si pravdepodobne položíte, ak sa chystáte renovovať alebo novo zariaďovať dom, byt alebo napríklad štýlovú kaviareň. Aby vám nový interiér slúžil čo najdlhšie a aby zároveň aj po rokoch stále lahodil oku, oplatí sa zorientovať v aktuálnej ponuke a trendoch obkladov i dlažieb.

Materiál

Clays – Betón alebo terakotový povrch - kolekcia Clays je navrhnutá tak, aby presne tieto povrchy pripomínala. Súčasný a progresívne mixovaný povrch keramických spekaných dlaždíc s intenzívnymi farebnými variantmi dodá najmodernejším interiérom historický
Clays – Betón alebo terakotový povrch - kolekcia Clays je navrhnutá tak, aby presne tieto povrchy pripomínala. Súčasný a progresívne mixovaný povrch keramických spekaných dlaždíc s intenzívnymi farebnými variantmi dodá najmodernejším interiérom historický

Základné pravidlo pri výbere dlažby alebo obkladu hovorí, že viac ako dizajn by vás malo zaujímať vyhotovenie a kvalita daného materiálu. Iná dlažba sa hodí do exteriéru, iná do vnútorných priestorov, iná k bazénu alebo do kúpeľne. Pamätajte na to ešte predtým, ako sa necháte zlákať atraktívnou ponukou v obchode alebo v katalógu. V prvom rade si zvážte v akých priestoroch by ste radi využili dlažbu, kde sa vám hodí obklad, kam zase parkety. Vhodne zvolené materiály dokážu opticky vyselektovať priestor pre deti, zútulniť obývačku, vytvoriť praktický základ pre kuchyňu. Na druhej strane, podlaha dokáže priestor krásne zjednotiť v miestach, kde je dispozične príliš členitý. V komerčnom interiéri je to často práve obklad, ktorý najviac vypovedá o charaktere miesta. Ak ste sa rozhodli použiť dlažbu, urobili ste dobré rozhodnutie. Je to jeden z tých materiálov, ktorých vývoj ide neustále dopredu, tak po dizajnovej, ako i funkčnej stránke. Určite oceníte aj fakt, že dlaždica je výborným vodičom tepla, je preto veľmi vhodným materiálom pri podlahovom kúrení. Existuje niekoľko základných druhov dlaždíc, z ktorých si možno vybrať.

 

Spekané dlaždice
Typ dlaždíc, ktoré sú vypaľované pri 1 300 °C. Sú veľmi pevné a trvácne. Ich povrch nie je glazovaný a upravuje sa len leštením. Spekané dlaždice dosahujú dobrú úroveň nasiakavosti, hodia sa preto aj na použitie v exteriéri. S úrovňou nasiakavosti súvisí aj mrazuvzdornosť. Vo všeobecnosti možno povedať, že dlaždice s nasiakavosťou do 10 % sú považované za mrazuvzdorné. Spekané dlaždice tento parameter poväčšine spĺňajú, preto sa často používajú práve na vonkajšie plochy.


Keramické dlaždice
Ide o najobľúbenejšie, a preto aj stále najpoužívanejšie dlaždice. Ich povrch sa glazuje, čím sa dosahuje takmer nulová nasiakavosť, čo je žiaduca vlastnosť do interiéru i do kúpeľní a k bazénom. Dlaždice sa vypaľujú jedenkrát alebo aj dvakrát, záleží od typu. Dvakrát vypaľované dlaždice putujú do pece pred i po glazovaní, čím sa získava lepšia pevnosť. Pri výbere dbáme na to, aby dlaždica mala kvalitnú glazúru bez trhliniek, ktoré by narušili odolnosť voči vode. Praskliny, hoci aj malé, sú vstupnou bránou pre vlhkosť, baktérie a plesne, čím celkovo výrazne zhoršujú kvalitu dlažby.

 

Spekané dlaždice glazované
Ide o najnovší typ dlažby, ktorá spája tie najlepšie vlastnosti spekaných dlaždíc s keramickými. Pri vypaľovaní získava dlaždica potrebnú pevnosť, glazovaním zase žiadanú minimálnu nasiakavosť. Vhodná je preto i do interiéru.

Údržba

Foto: PTÁČEK - veľkoobchod, a.s.
Foto: PTÁČEK - veľkoobchod, a.s.

Dôležitým merítkom pri výbere dlaždíc je tiež ich čistiteľnosť. Do obytných plôch, kde sa nepredpokladá zvýšený výskyt vody, možno umiestniť aj vysokoleštenú dlažbu, ktorej údržba si nevyžaduje veľa čistiacich prostriedkov. Naopak na miestach, kde dochádza k zvýšenej možnosti kontaktu s vodou, a teda hrozí aj riziko pošmyknutia, sa odporúča použiť dlažbu s určitým stupňom zdrsnenia, ktorá je však náročnejšia na údržbu.

 

„Šesťhrany sú naozaj všade, perfektne zvýraznia exteriérové plochy a v interiéri dokážu vytvoriť úplne netradičnú atmosféru.“

Ivana Nová, špecialistka Kúpeľne Ptáček

Dizajn

Dôležitým parametrom, hoci by nemal byť nadradený kvalitatívnym a bezpečnostným parametrom, je dizajn dlažieb i obkladov. V tomto ohľade trh ponúka nepreberné množstvo farebných i tvarových variácií. V móde sú verné zobrazenia prírodných povrchov, letí aj kamenný vzhľad, špeciálne ten mramorový, čoraz obľúbenejší je však i teplý motív dreva. V leštenej i prírodnej podobe. Jednotlivé dlaždice verne zobrazujú reálnu štruktúru dreva a celok pôsobí veľmi hodnoverne. Moderný je i tzv. urban štýl s minimalistickým výzorom, napríklad pohľadového betónu. Takýto typ obkladu je vhodný tak na steny, ako i na podlahu. Poprední výrobcovia prispôsobili požiadavkám trhu aj tvar dlaždíc, ktoré umožňujú pokladanie na tenkú, len 2 mm špáru, čo vytvára čistý jednoliaty dojem. Pre väčšie priestory v domoch alebo komerčných priestoroch je moderné použitie veľkoformátových dlaždíc. Ich pokladanie však patrí do rúk odborníkom. Tento fakt neradno podceňovať! Za neskoršie reklamácie často môže práve neodborné položenie dlaždíc.

Obklad – dizajnový i funkčný doplnok

Blend – Kolekcia Blend je inšpirovaná prírodnými materiálmi, má kamenný efekt dlaždice so saténovým a pololesklým povrchom. Celá séria predstavuje chuť odpútať sa od zavedených štýlov a vytvára atmosféru urban-vintage. Foto: Marazzi
Blend – Kolekcia Blend je inšpirovaná prírodnými materiálmi, má kamenný efekt dlaždice so saténovým a pololesklým povrchom. Celá séria predstavuje chuť odpútať sa od zavedených štýlov a vytvára atmosféru urban-vintage. Foto: Marazzi

Pre svoju variabilitu a originalitu zákazníci často vyhľadávajú do interiérov obklad. Vybrať si možno z rôznych štýlov, módny diktát praje tak retro vlne ako i minimalizmu a hravosti.
Podľa odborníčky v segmente Ivany Novej zo spoločnosti Kúpeľne Ptáček, sú najvýraznejšou novinkou na trhu šesťhranné dlaždice. „Tento typ dlaždíc sa spravidla nevyužíva pre celý interiér, sú však zaujímavým doplnkom, ktorý dokáže oživiť napríklad jednu z kuchynských alebo kúpeľňových stien. Tieto inovatívne dlaždice v netradičných tvaroch budú v obľube aj v ďalších rokoch,“ upozorňuje Ivana Nová.
Šesťhranné obklady sú spojené aj s ďalším novým trendom, a to so snúbením rôznych dizajnov. „Stále obľúbenejší je tzv. patchwork dizajn, ktorý dáva dohromady niekoľko rozdielnych vzorov. Vedľa seba tak stoja jednofarebné dlaždice, dlaždice s jemnými kvetinovými motívmi, s väčšími prvkami, ale aj dlaždice s geometrickými tvarmi,“ uvádza Ivana Nová. Podľa jej slov možno s použitím patchworku dosiahnuť absolútne originálne a nevšedné kombinácie, ktoré skvelo upozornia na individualitu majiteľa domu či bytu.
Z predchádzajúcich rokov obľúbené imitácie kameňov dostávajú nové obdĺžnikové formáty, ktoré dodajú interiéru netradičný ráz. Aj tradičný mramor si vyslúžil inováciu. V popredí záujmu svetových dizajnérov sú verné kópie tohto materiálu. Retro štýl je aktuálne stále v móde. Prispôsobuje sa mu tak farebná škála, ako i tvar a dizajn obkladu. Dlaždice sú skôr v tlmených odtieňoch, čo však neznamená, že im chýba farba. Tvary sú subtílnejšie. Vybrať si možno z klasických štvorcových rozmerov, čoraz obľúbenejšie sú však aj obdĺžnikové tvary so zjemnenými hranami. Pôsobia mäkko a v kombinácii s vysokolesklým povrchom príjemne lámu svetlo. Stenu z takýchto kachličiek môžete ozvláštniť solitérmi so vzorom, ktoré umocnia celkový retro dojem steny.

Dotvorenie

TreverkHome – Z dlaždíc kolekcieTreverkHome sála teplo, príroda a pocit pravého dreva. Kolekcia je charakteristická svojou povrchovou štruktúrou s nerovnosťami, ktorá je dokonalou imitáciou dreva. Vďaka najnovšej výrobnej technológii je zaručená neopakova
TreverkHome – Z dlaždíc kolekcieTreverkHome sála teplo, príroda a pocit pravého dreva. Kolekcia je charakteristická svojou povrchovou štruktúrou s nerovnosťami, ktorá je dokonalou imitáciou dreva. Vďaka najnovšej výrobnej technológii je zaručená neopakova

Rozhodli ste sa obohatiť svoj interiér o kvalitnú dlažbu alebo trendový obklad? Užitočné je pamätať aj na jeho neskoršie zladenie s nábytkom a ostatnými interiérovými doplnkami. Ak si nie ste istí, ako vybrať zariadenie tak, aby podtrhlo celkový charakter priestoru, spoľahnúť sa môžete na osvedčené pravidlo menej je viac. Máte na stenách zložitejší patchworkový motív? Vyvarujte sa prezdobenému nábytku! Celkový dojem by bol preplácaný a zanikol by tak motív na obklade. To isté platí i o farbách. Výrazná farba na stenách, či podlahe si pýta striedmejšie odtiene nábytku. Pohrať sa môžete s doplnkami. Ak sa vám zunujú, ľahšie sa vymenia ako dlažba či zariadenie. Pri minimalistickom obklade si môžete dovoliť viac. Vynikne pri ňom odvážnejší nábytok alebo aj výraznejšie dekorácie. Myslite však na to, že výber vzhľadu dlažby a obkladu má veľký vplyv na finálny charakter priestoru. Kombinujte preto štýly s citom, nie vždy sa napríklad retro dlažba hodí k vidieckemu nábytku a podobne.

Text: Ing. Petronela Sadloňová

 

25.4.2015

FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU
k tomuto článku nie sú žiadne ďalšie obrázky
REKLAMA
HELUZ
BAUMIT
LEIER
EVVA
DOMEXPO 2018
bottom right bottom wide left bottom left
Zaujímavé odkazy:   CTS Europe s.r.o.  E-FILIP Stavebne a Energeticke Poradenstvo  Tipy ako šetriť pri kúreni  www.topkuchyna.sk  www.toptechnologie.sk  AUTOBAZAR
 
created by: CTS Europe s.r.o.