Ako vybrať správny záhradný nábytok?

Výber správneho záhradného nábytku ovplyvňuje nielen váš štýl, ale aj veľkosť záhrady alebo terasy a spôsob, ako ju využívate. Na začiatku správneho rozhodnutia stojí v prvom rade kvalita vybraných produktov, pretože outdoorový nábytok je vystavený náročným podmienkam. Pripravili sme pre vás stručný návod, ako zariadiť exteriér vášho domu.

Dostupnosť a veľkosť vonkajšieho priestoru

Ak máte v záhrade dostatok miesta, určite oceníte veľkú záhradnú sedaciu súpravu s priestranným stolom. Počas letných večerov tu pohodlne usadíte celú rodinu. Naopak, na stiesnené terasky sa hodia záhradné sety z dvoch kresiel s malým stolčekom.

Aký záhradný nábytok potrebujete?

Výber správneho záhradného nábytku ovplyvňujú vaše potreby. Budete chcieť na záhrade relaxovať, či pravidelne stolovať? Alebo sa chystáte užívať si garden party počas víkendov? Záleží len na vás, či potrebujete aj záhradnú posteľ alebo pohovku s kreslami.

Skladovanie záhradného nábytku

Počas zimy či daždivých dní by ste záhradný nábytok mali zazimovať. Aj napriek tomu, že dnes už výrobky kúpite v nadpriemernej kvalite, vždy je lepšie jednotlivé kusy nábytku uskladniť do tepla a sucha.

Pred vami stojí základná otázka: Máte dostatok úložného priestoru na uskladnenie záhradného nábytku počas jesene a zimy?

Ak nie, skúste vybrať menšie kúsky. Krajnou možnosťou je aj kúpa vhodného obalu, do ktorého nábytok jednoducho schováte

Kvalita na prvom mieste

Záhradný nábytok musí mať už na prvý pohľad dôkladné spracovanie. Rovnako dôležitá je aj kvalita materiálu, z ktorého sú stoly, stoličky či lehátka vyrobené. Aký materiál outdoorového nábytku máte na výber?

Výber správneho materiálu

Drevený záhradný nábytok

Masív pasuje do záhrady zrejme najviac zo všetkých možných materiálov. Na drevo najviac vplýva slnko, ktoré môže zapríčiniť jeho vyblednutie. Záhradný nábytok si vyžaduje pravidelnú údržbu, pretože ho dokáže posilniť voči poveternostných vplyvom.

Ak ste sa rozhodli pre drevo, vyberte si husté a odolné dreviny, napr. teak.

Kovový záhradný nábytok

Kov je tiež dobrou voľbou. Je elegantný a minimalistický a ľahko ho dopasujete k akémukoľvek štýlu bývania. Kovový záhradný nábytok má dlhú životnosť. Nezabudnite si overiť, že nábytok má povrch odolný voči UV žiareniu, inak môže oxidovať.

 

Ratanový záhradný nábytok

Ratan sa pri outdoorovom designe stáva stále viac obľúbeným materiálom. Umelý ratan je vďaka povrchovej úprave špeciálnymi farbami vysoko odolný. Jeho hlavnou výhodou je, že nehrdzavie a odoláva poveternostným podmienkam. Na druhej strane však pri výbere ratanového nábytku budete bojovať s jeho náročným čistením.

Plastový záhradný nábytok

Plast je v prvom rade lacný a ľahko ho premiestnite na akékoľvek miesto. Nehrdzavie a nepotrebuje maľovať, na druhej strane si nie úplne rozumie so slnkom. Jeho životnosť nie je dlhá, časom začína blednúť a tiež sa ľahko zničí.

 

Doplnky do záhrady

Rovnako ako interiér, aj atmosféru exteriéru dotvárajú doplnky. Na záhradnej sedacej súprave, lehátku alebo stoličkách nesmú chýbať štýlové vankúše či plédy. Bylinky a kvety v minimalistických či ozdobných črepníkoch a vonkajšie svietidlá snáď ani nemusíme spomínať.

Nezabudnite ani na exteriérový koberec, ktorý ochráni vaše nohy pred rozpálenou podlahou. Štýlový slnečník vám zasa vytvorí príjemné prostredie k relaxu aj na tom najostrejšom slnku.

Chcete svoju záhradu zariadiť do vysnívanej podoby už dnes? Na Biano.sk nájdete záhradný nábytok a ďalšie doplnky na jednom mieste.