Aký stavebný materiál použijeme pri stavbe krbu.

V dnešnej dobe, je pre krbárov na trhu dostupných veľa rôznych materiálov. Avšak i dnes sa stretávame so svojpomocne postaveným krbom, napríklad z Ytongu, čo  svedčí nielen o neznalosti, ale aj o vysokej miere nezodpovednosti niektorých “odborníkov“. Mgr. Gabriel Kuczman, zástupca spoločnosti Deltako nás oboznámi s materiálmi, ktoré v praxi uprednostňujú pri stavbe krbov.

Napríklad tehly Ytong a bežné flexibilné lepidlo, nesmú byť  trvale vystavené vysokým teplotám, pretože môže dôjsť k ich prasknutiu a tým pádom definitívnemu poškodeniu. Ďalšou “možnosťou“ je použitie sadrokartónu, ktorý je často medzi ľuďmi mylne označovaný za ohňovzdorný materiál. Sadrokartón však nie je ohňovzdorný, ale iba tepelne odolný  materiál, ktorý nesmie byť trvale vystavený vysokým teplotám.

Pri výbere stavebných materiálov je nutné si uvedomiť, že hrať s ohňom sa  nevypláca a ísť jednoznačne do kvality. Na trhu sú v súčasnosti kvalitné  stavebné materiály, ktoré splňujú náročné bezpečnostné normy.


Medzi najlacnejšie materiály zaraďujeme kalcium silikátové dosky a Superizol. Ide o materiály v súlade s platnými  normami o požiarnej  bezpečnosti. Zloženie materiálu je však podobné kriede. Takto postavené krby sú veľmi prašné, vo vnútornej časti krbu, ktorá nie je omietnutá, sa pôsobením cirkulácie vzduchu uvoľňuje z materiálu prach, ktorý sa dostáva do interiéru a dýcha ho celá rodina. To môže spôsobiť napr. astmu, rôzne alergie, nehovoriac  o skutočnosti, že domácnosť je potrebné častejšie upratovať.


Pevnejší materiál, ktorý je  v súlade so súčasnými normami a výborne izoluje je Vermikulit. Tento materiál je antialergický ,neprašný, neškodí zdraviu a ozaj minimálne navýši rozpočet stavby. Nakoľko je pre nás dôležité zdravie a dlhodobá spokojnosť našich zákazníkov ,používame práve tento overený, bezpečný a kvalitný materiál. Ak chceme kvalitne postaviť teplovzdušný krb ,môžeme ho bezpečne realizovať z práve tohto materiálu. Vermikulit nemá akumulačné vlastnosti, čiže odovzdáva teplo ,iba keď kúrime v krbe. Keď prestaneme ,krb vychladne.

Ďalším stavebným materiálom, ktorý používame, je kvalitný šamot dovážaný z Nemecka, ktorý má vynikajúce  akumulačné vlastnosti, vďaka čomu dokáže krb aj 8-12 hodín po zhasnutí plameňa sálať teplo do miestnosti. V princípe je táto vlastnosť, podobná vlastnostiam kachľových pecí. Rozdiel medzi kachľovými pecami a akumulačnými krbmi, je hlavne v dizajne. Dizajn krbov je moderný, skoro  funkcionalistický. V prípade kachľovej pece, si po zapálení ohňa musíme počkať cca 2-3hodiny,aby sme pocítili výraznejšie teplo...U akumulačných krbov je 70% tepla odovzdávaných ihneď , ďalších 30% krb odovzdáva 8-12hodín po vyhasnutí ohňa. Je určený tým, ktorí chcú po príchode domov cítiť okamžité teplo a je pre nich dôležité aj stabilné, dlhodobé vykurovanie. Akumulačný krb odovzdáva teplo postupnejšie, ako teplovzdušný, ktorý odovzdáva všetko teplo ihneď ,výkon však majú rovnaký.

www.facebook.com/Deltako
www.deltako.sk
www.deltako.hu

 

15.9.2017