Bývanie zútulnia tapety: Spoznajte ich široké možnosti!

Renovujete svoj dom či byt? Dajte šancu tapetám, pretože aj nudný príbytok podľahne ich čaru a stane sa z neho pestrý, útulný a hravý domov.

 

Nepopierateľnou výhodou tapiet je ich obrovský výber. Klasické papierové, textilné, vinylové či vliesové tapety. Vybrať si však môžete aj tapety z prírodných materiálov či s kovovým efektom, nevraviac o obrovskom množstve vzorov a farebných kombinácií. Viete, ako sa v takej ponuke zorientovať?

 

Vliesové tapety sú najpraktickejšie

Najlacnejšie a najjednoduchšie sú klasické jednovrstvové papierové tapety, ktoré môžu byť plastické alebo hladké. Zároveň sú však aj najmenej kvalitné a rýchlo sa ničia. Lepším riešením sú dvojvrstvové interiérové tapety, ktorých podkladová vrstva je buď z vliesu (vláknitej buničiny), alebo z papiera.

 

Na prácnosť sú najmenej náročné vliesové tapety. Nie je potrebné ich vlhčiť či natierať. Vliesové tapety jednoducho priložíte na stenu, na ktorej je roztreté lepidlo. Tiež sa dajú veľmi jednoducho odstrániť a vyznačujú sa stálymi farbami.

 

Aj pri tapetách sa riaďte vkusom a kreativitou

Tapetu by ste si vždy mali vybrať presne na takú, aká sa hodí k štýlu vášho bytu či izby. Nikdy nelaďte izbu k tapete, ale hľadajte tú, ktorá bude korešpondovať s ostatnými bytovými doplnkami. Vytvoríte tak dokonale ladiaci celok. Tapeta tiež nemusí tvoriť prázdnu stenu, môžete na ňu doplniť zrkadlo, obraz či poličku.

 

Nemusíte dokonca ani tapetovať celý priestor, stačí len nejakú časť. To oceníte predovšetkým pri bláznivých tapetách, ktoré sú plné farieb, písmeniek či obrázkov. Tento typ sa hodí viac ako dekoračný prvok, nie hlavný motív. Môžete ich však využiť na oživenie jednofarebnej steny. Výhodou je, že tapetu môžete kedykoľvek strhnúť a nalepiť novú. Toto je ideálne predovšetkým pre rodiny s rastúcimi deťmi, ktoré môže aj po roku omrzieť motív princezien.

 

Foto: Bigstockphoto

 

29.10.2016