bottom left
UV GROUP, s.r.o., E.B.Lukáča 2, 036 01 Martin
Aktualizácia: 16.07.2018
INFO: +421 43 427 6534
bottom right
Textová reklama: T O P K Ú R E N I E ! ! ! Tu nájdete užitočné rady ako u š e t r i ť . Naviac máte možnost sa zapojiť do diskusie v diskusnom fóre aj za článkom!
top right top left top left
TOP STAVEBNÉ tipy pre Vás

Čarovný svet skla

Kedysi dávno bolo objavené okno a jeho objaviteľ si prial priniesť slnečné svetlo do svojho príbytku.

 

Táto požiadavka na zaistenie prirodzeného a príjemného osvetlenia bola vždy primárnym faktorom pri zasklievaní obvodových plášťov budov. Ako sa ale postupne menilo okolité prostredie a náš životný štýl, požiadavky architektúry na zasklievanie sa neustále zvyšovali a bolo potrebné sklo rôzne spracovať alebo upravovať, aby získalo ďalšie zaujímavé vlastnosti.

 

 

 

Postupne sa v oknách začali používať sklá pre tepelnú izoláciu, sklá chrániace pred nadmerným prenikaním slnečnej energie, ďalej zasklievanie chrániace naše zdravie pred hlukom alebo bezpečnostné sklá, ktoré ochraňujú zdravie osôb alebo majetok.

 

Ale vývoj stále pokračuje a dnes sa už používajú tiež sklá vyhrievané, reagujúce na pohyb, s integrovaným dekoratívnym osvetlením alebo vyrábajúce ekologicky čistú energiu. Dokonca je sklo používané aj tam, kde predtým kraľovala iba oceľ alebo železobetón, teda môže plniť aj nosnú funkciu ako plnohodnotný konštrukčný prvok. V neposlednom rade sa rozvíja tiež škála dekoratívnych skiel, napríklad zrkadiel, obkladových dosiek alebo nábytku so sklenenými prvkami. Výsledkom tohto dynamického vývoja je v súčasnej architektúre tzv. koncept multifunkčného skla, čiže použitie takého skla, ktoré má vždy všetky vlastnosti, ktoré jeho užívateľ v danom prostredí a so svojimi špecifickými požiadavkami potrebuje.

 

Jedným zo základných moderných výrobkov zo skla pre stavebné účely je izolačné dvojsklo, ktoré je zložené z dvoch tabulí skla spojených po obvode dištančným rámom tak, že medzi sklami trvalo vzniká hermeticky uzatvorená plynová dutina. Jednotlivé sklá môžu byť naviac ďalej upravené tak, aby pri ich kombináciách dodávali dvojsklu ďalšie užitočné funkcie. Vonkajšie sklo býva často farebne tónované alebo má na sebe nanesený veľmi tenký povlak odrážajúci krátke infračervené slnečné žiarenie, ktoré v lete spôsobuje prehrievanie interiérov. Vnútorné sklo je často bezpečnostné alebo zvyšuje zvukovú izoláciu.

Tepelná izolácia

 
 

Pre zníženie spotreby energie na vykurovanie budov v zimnom období a tým súčasne zníženie emisií škodlivého CO2 vznikajúceho pri výrobe tejto energie sa používajú tepelno izolačné sklá s tzv. nízkou tepelnou emisivitou. Ich tajomstvo spočíva v takmer virtuálnej neviditeľnej krycej vrstve kovov nanesenej na povrch skla. Ide o vrstvu, ktorá nebráni priechodu slnečných lúčov do interiéru. Energia z týchto lúčov je absorbovaná stenami a príslušenstvom miestnosti a následne vyžarovaná vo forme tepla do všetkých smerov. Čarovná vrstva v tomto okamihu plní funkciu štítu, ktorý má schopnosť zabrániť úniku tepla z miestnosti. Táto vrstva sa vždy nachádza vo vnútri už zmieneného izolačného dvojskla. Účty za spotrebu tepla sú potom hneď o mnoho prijateľnejšie...

 

 

 

Protislnečné funkcie

 
 

Dostatočný prístup slnka a svetla bez nepríjemného tepla – to vedia vyriešiť sklá s riadeným prienikom slnečnej energie. Bežné dvojité sklo totiž prepúšťa do miestnosti až 76 % slnečnej radiácie, v dôsledku čoho sa miestnosti často prehrievajú. Dnes už existuje celá škála čírych aj rôzne farebných skiel s ďalšou špeciálnou vrstvou - tentokrát umožňujúcou selektívne prepúšťanie svetla a obmedzenia prieniku tepla, ktoré slnečné žiarenie prináša. Už ste niekedy počuli o sklách s názvami Stopray, Energy alebo Sunergy? Práve tieto sklá dokážu kombinovať riadený prienik slnečnej energie s vysokou svetelnou priepustnosťou. Preto sa im tiež hovorí selektívne sklá.

 

 

 

Zvuková izolácia

 
 

Kto býva blízko rušnej križovatky v centre mesta, blízko diaľnice, železnice či v inom hlučnom prostredí, už iste neraz premýšľal, ako si s nežiaducim hlukom poradiť. Unikátnu pomoc predstavujú v takomto prípade protihlukové bariéry zasklievané akustickou izoláciou. Príkladom môže byť dvojsklo Phonibel Stratophone. Toto izolačné dvojsklo je zložené z dvoch vrstvených bezpečnostných skiel so zvýšenou akustickou izoláciou. Tieto vlastnosti sú docielené tým, že vo vnútri bezpečnostného skla je pružná fólia absorbujúca zvukové vlny. Pritom si sklo zachováva všetky už zmienené vlastnosti. S použitím bezpečnostnej akustickej fólie disponuje sklo tiež vlastnosťami ochrany proti vlúpaniu a vandalizmu. Naviac môžu byť v jeho zložení použité aj rôzne dekoratívne sklá.

 

 

 

Hygiena

 
 

Vďaka antimikrobiálnemu pôsobeniu ničí 99,9 % baktérií, ktoré sa dostanú do styku s jeho povrchom, a bránia tiež šíreniu pliesní. Vďaka tejto významnej vlastnosti sa stáva dokonalým výrobkom pre aplikáciu s prísnymi hygienickými nárokmi (kúpeľne, nemocnice,…). Výrobný proces vyvinutý a patentovaný spoločnosťou AGC Flat Glass Europe zahrnuje difúziu strieborných iontov do vonkajších vrstiev skla: ionty reagujú s baktériami, bránia ich metabolizmu a narúšajú delenie buniek, čím baktérie ničia. Antibakteriálny účinok skla je trvalý, zvlášť účinný je za podmienok, ktoré inak podporujú rast baktérií a pliesní, čiže teplo a vlhko.

Dekorácia

 
 

Dekorativné sklá patria do oblasti, v ktorej neustále vzniká celý rad noviniek. Niet divu, sklo v interiéri je funkčné, pôsobivé a jednoducho povedané – veľmi krásne. Ak máte naviac k dispozícii i ďalšie materiály ako drevo alebo kov, môžete naplno popustiť uzdu tvorivej fantázii pri navrhovaní obkladov stien, stolov, rôznych políc či vstavaných skríň s posuvnými dverami. Tam sa výborne hodí sklo Lacobel, ktoré v sebe snúbi estetiku laku a výhody skla. Použitie laku naneseného na povrchu skla vytvára optický dojem hĺbky a svetla. Lacobel je vyrábaný i v bezpečnostnom variante Safe. Pokiaľ by došlo k rozbitiu skla, črepiny zostanú prilepené na zvláštnej polypropylenovej fólii a zabráni sa tak ďalším škodám či zraneniu. Niektoré farby zo škály skiel Lacobel sú k dispozícii tiež s matovaným povrchom pod názvom Matelac. Obľúbené začínajú byť tiež dekoratívne sklenené povrchy a obklady.

 

 

 

Odolnosť voči požiaru

 
 

Samostatnú kapitolu tvoria špeciálne protipožiarne sklá. Ide o sklo zložené z niekoľkých vrstiev, ktoré majú unikátnu schopnosť v prípade požiaru expandovať a vytvoriť tak nepriehľadný ohňovzdorný štít. Dokáže zabrániť šíreniu požiaru po dobu až 120 minút. Zvlášť vo výškových budovách sa tak sklo stáva skutočným ochrancom ľudských životov.

 

 

 

Bezpečnosť

 
 

Ďalším ochrancom vo svete skla sú tiež bezpečnostné sklá odolné proti najrôznejším spôsobom vniknutia, včítane útoku so strelnými zbraňami. Vrstvené bezpečnostné sklo je používané nielen tam, kde hrozí útok vandala či zlodeja, ale tiež na miestach, kde pri rozbití skla môže dôjsť k prepadnutiu osôb. To sú napríklad zábradlia nebo výťahové šachty. Proti ozbrojeným útokom sa používa napr. nepriestrelný Stratobel, ktorý dokáže odolať aj streľbe zo samopalu.

 

Napriek tomu, že si priezračnú krásu skla často spájame s jeho krehkosťou, môže byť sklo zosilnené tepelným tvrdením plnohodnotným konštrukčným materiálom, ktorým možno niekedy nahradiť aj oceľ alebo betón. Mechanické vlastnosti skla sa po tomto procese zlepšia až päťnásobne a v kombinácii s jeho následným vrstvením pomocou bezpečnostnej fólie vznikajú unikátne architektonické riešenia. K dokonalosti je tento prístup dovedený pri systémoch štrukturálneho zasklievania uchyteného na bodových oceľových úchytkách. Tento systém vyrába napr. spoločnosť Glaverbel pod názvom Struktura. Ďalším výsledkom vývoja sú sklenené výstuže a nosníky dosahujúce úctyhodnej dĺžky až 15 metrov.

 

 

 

Spracované v spolupráci so spoločnosťou AGC Flat Glass Czech, www.YourGlass.cz

FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU
k tomuto článku nie sú žiadne ďalšie obrázky
REKLAMA
BAUMIT
HELUZ
EVVA
LEIER
DOMEXPO 2018
bottom right bottom wide left bottom left
Zaujímavé odkazy:   CTS Europe s.r.o.  E-FILIP Stavebne a Energeticke Poradenstvo  Tipy ako šetriť pri kúreni  www.topkuchyna.sk  www.toptechnologie.sk  AUTOBAZAR
 
created by: CTS Europe s.r.o.