bottom left
UV GROUP, s.r.o., E.B.Lukáča 2, 036 01 Martin
Aktualizácia: 15.08.2018
INFO: +421 43 427 6534
bottom right
Textová reklama: Areko, s.r.o. - meracia a regulačná technika, meracie prístroje, meranie teploty, meranie tlaku, meranie prietoku, snímače tlaku, termovízia, dataloggery, elektronický nos
top right top left top left
TOP STAVEBNÉ tipy pre Vás

Chateau Zbiroh

Zámok Zbiroh neslúži verejnosti dlho. Až od roku 2005, kedy bol kompletne rekonštruovaný, je aj komerčne využívaný. Hotel Chateau Zbiroh ****/***** a stredoveká krčma dokazujú, že ponuka ubytovania v historickom objekte môže byť spôsob, ako pamiatku živiť. Majiteľovi bolo príkladom Francúzsko, kde je ubytovanie na zámkoch a hradoch bežnou záležitosťou.

 

Zámok Zbiroh je prvý šľachtický hrad v Čechách, spomínaný v cirkevných kronikách už od konca 12. storočia. Ide o pôvodne gotický hrad, neskôr prestavaný na novorenesančný zámok. Dlhé roky pôsobenia armády však zámok zanechali v zanedbanom havarijnom stave, prípadne miestne neodborne opravený, či provizórne zaistený nevhodnými betónovými výplňami.

Rekonštrukcia interiéru a terasových záhrad zámku Zbiroh

Súkromný majiteľ pamiatku získal od obce ako ruinu. Projekt obnovy bol rozdelený na štyri etapy. Tri etapy obsahovali úpravy všetkých vnútorných miestností zámku, štvrtá vybudovala navyše izby v podkroví. V jednom z krídel vznikol hotel s tromi až päť hviezdičkovými lôžkami. Obnova zahŕňala aj kompletné úpravy šesťdesiat hektárového parku, z ktorého sa napríklad odstránilo dedičstvo po vojakoch, ktorí do roku 2004 v objekte pôsobili. Rozsiahlou úpravou prešiel objekt zámku aj 7,5 kilometrov ciest.

S úpravami zámockých záhrad sa začalo po roku 1868, kedy Zbiroh kúpil železiarsky a železničný podnikateľ barón Bethel Henry Strousberg. Pamiatku razantne prestaval v rokoch 1869 a 1870, kedy vzniklo takmer úplne nové predhradie.  Známy berlínsky architekt August Orth navrhol vzhľad zámku v novorenesančných formách. Po opravách podľa 140 rokov starých plánov vynikajúceho architekta Ortha dostali záhrady ležiace na ploche 60 hektárov späť svoj zámocký charakter a otvorili sa verejnosti.

Včera a dnes ...

V Chateau hoteli Zbiroh budete prenesení o niekoľko storočí späť, do čias kniežat, kráľov, cisárov... Stanete sa skutočnými šľachticmi, budete hýčkaní, rozmaznávaní a uctievaní. Je jediným hotelom, kde môžete stráviť noc v komnatách, v ktorých pobývali takí velikáni ako cisár Rudolf II., Karel IV., Zikmund alebo osobnosti Alfons Mucha a Ema Destinová... To všetko v krásnej krajine na pomedzí Křivoklátska a Brdských lesov iba 20 minút od Prahy po D5.

Návštevníkom sú k dispozícii dva prehliadkové okruhy, novo obohatené vzácnymi artefaktmi rádu templárov. Zámok Zbiroh toho má v ponuke mnoho! Ručne kopanú studňu, ktorá je najhlbšou v Európe a meria 163 m, zámockú kaplnku s freskami zo 14. storočia alebo expozíciu venovanú Alfonsovi Muchovi vrátane sály, v ktorej Mucha stvoril na začiatku storočia svoje najvýznamnejšie dielo – Slovanskú epopej.

Zámocký park ponúka návštevníkom veľa prekvapení – prevezte sa zámockým vláčikom, obdivujte zachránených dravcov, zahrajte si minigolf, objavte detské ihrisko alebo lanové centrum, ktoré určite ocenia nielen deti, alebo sa len príjemne poprechádzajte v tieni storočných stromov.

Nech už akokoľvek strávite deň, je isté, že nakoniec predsa len dostanete hlad. Od toho tu je štýlová a každý deň otvorená krčma U Rudolfovy kratochvíle, v ktorej môžete navyše každý pondelok zažiť pravú stredovekú hostinu.
Pocestným, ktorí sú unavení programom, je k dispozícii 52 luxusných izieb. Ubytovaným hosťom je k dispozícii aj privátne wellness centrum a romantické apartmány v pôvodných komnatách.

www.zbiroh.com   
www.hotel-chateau-zbiroh.cz   
www.chateau-catering.cz


28.4. 2014

FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU
k tomuto článku nie sú žiadne ďalšie obrázky
REKLAMA
HELUZ
BAUMIT
DOMEXPO 2018
LEIER
EVVA
bottom right bottom wide left bottom left
Zaujímavé odkazy:   CTS Europe s.r.o.  E-FILIP Stavebne a Energeticke Poradenstvo  Tipy ako šetriť pri kúreni  www.topkuchyna.sk  www.toptechnologie.sk  AUTOBAZAR
 
created by: CTS Europe s.r.o.