Chcete ekonomicky nielen stavať, ale aj bývať? Použite YQ!

Šikovné a premyslené riešenie domu – existuje jeden recept, ako ho dosiahnuť? Určite ich nájdete na súčasnom trhu so stavebnými materiálmi niekoľko, jeden je ale nielen jednoduchý, ale aj dlhodobo preverený a jeho know-how sa opiera o medzinárodné skúsenosti silnej značky Ytong.

S použitím YQ, ktorým výrobca označuje svoje ucelené riešenie hrubej stavby vrátane strechy, doplnkov a povrchových úprav, dosiahnete hodnoty úsporného bývania ľahko. Kvôli tomu, že Ytong obsahuje milióny malých pórov a vzduch sa chová ako izolant, tvárnice dosahujú perfektné tepelné parametre aj bez dodatočného zatepľovania, napríklad najpredávanejšie tepelnoizolačné tvárnice Lambda YQ s hrúbkou 450 mm.

Ako spoznať, kedy je potrebné stavbu zatepliť a kedy stačí materiál s dobrou izoláciou

Jednovrstvové riešenie je úsporné vďaka svojej jednoduchosti a rýchlosti. Sú však aj projekty, kedy sa zatepleniu nevyhnete. Najväčší vplyv na voľbu medzi jednovrstvovou konštrukciou a zateplenou stenou má tvar budovy. Jednoduchší tvar a menej podlaží je v prospech jednovrstvového riešenia. Ak má dom komplikovanejší pôdorysný tvar, používajú sa prvky s väčšou pevnosťou, ktoré je potrebné zatepliť. To znamená, že pre jednoduché pôdorysné tvary rodinných domov z tohto pohľadu postačí jednovrstvové riešenie. Vplyv má však aj mnoho ďalších faktorov, ako sú teplotná zóna či orientácia budovy. Tieto faktory musí posúdiť projektant. Ak vás myšlienka jednoduchej výstavby bez zatepľovania láka, špeciálne pre jednovrstvové murovanie je určený rad tepelnoizolačných tvárnic Lambda YQ od Ytongu a v otázkach tepelnej techniky a optimalizácie projektov vám poradia ich regionálni technickí poradcovia. Pokiaľ bude vo vašom prípade nutné zateplenie, aj to je možné vybrať od rovnakého výrobcu – vyrába minerálne dosky Multipor.

Usporiť môžete na spotrebe materiálu i čase výstavby

Ytong sa ľahko opracováva – reže, drážkuje, preto nevzniká stavebný odpad a spotrebujete takmer všetok materiál, ktorý zaplatíte. Kvôli tomu, že je veľmi presný, sa ľahko omieta a stačia omietky hrubé 7 až 10 mm. Tvárnice sú ľahké, veľké a stavba preto rýchlo pribúda. Môžeme to prirovnať ku skladačke pre dospelých. Navyše, toto jednoduché riešenie eliminuje možný výskyt chýb na stavbách. Ak staviate svojpomocne, môžete využiť niektoré bezplatné služby, napríklad založenie rohov stavby.

Myslite na náklady za energie včas

Úsporné domy by mali vedieť pracovať s teplom. Mali by ho rovnomerne nabrať aj vydať, skrátka významná je akumulácia tepla. Ťažké materiály akumulujú veľa, ľahké málo. Ytong je na úsporné domy vhodný preto, že zjednodušene povedané svojimi akumulačnými vlastnosťami stojí niekde medzi. Miestnosti v dome sú tak rýchlo vykúrené na požadovanú teplotu a tú si potom dlho držia. Dôležité je, aby stavba bola z hľadiska tepelných strát vyvážená – je potrebné, aby tepelný odpor stien, okien, strechy a podlahy bol čo najvyrovnanejší.

Masívna strecha miesto klimatizácie

Energeticky úsporná budova sa však nezameriava iba na náklady na vykurovanie, ale v dnešnej dobe i na chladenie. Preto má Ytong v portfóliu aj strechu Komfort, ktorá je ťažká a masívna. Vďaka tomu zabraňuje nielen úniku tepla smerom von, ale najmä v letných mesiacoch zabraňuje nechcenému prehrievaniu v podkroví. Usporí tak náklady na obstaranie a prevádzku klimatizácie, ktorá je v prípade iných konštrukčných riešení často jediným riešením, ako mať v podkroví v lete únosné teploty.

Text a foto: Ytong