Čo je odvetraná fasáda?

Fasáda ako vonkajšia časť budovy je najdôležitejšou súčasťou architektúry. Okrem moderného dizajnu, ktorý dodáva vašim budovám, fasáda zohráva dôležitú úlohu pri odolnosti voči poveternostným vplyvom, dlhovekosti budovy a jej prispôsobovaní rôznym oblastiam podľa zasadenia budovy v krajine.

Správne navrhnutá fasáda budovy môže účinnejšie vykonávať svoju predurčenú funkciu a tak poskytnúť majiteľom ideálnu vnútornú klímu počas každého ročného obdobia.

“Svieža počas leta a teplá počas zimy”

Odvetrané fasády ponúkajú priestor medzi vonkajšou vrstvou ( dekoračným panelom ) a vnútornou vrstvou (izoláciou), ktorá umožňuje cirkuláciu vzduchu (vetranie). Vďaka obloženiu s odvetranou fasádou dodáte vašej budove celý rad výhod, vrátane udržiavania teploty a prevencie proti vlhkosti.

“Odvetraná fasáda umožňuje prechod vlhkosťi z interiéru do vonkajšieho prostredia a zároveň neumožňuje, aby sa dostala dovnútra vašej obytnej plochy “

Odvetraná fasáda má okrem veľkého množstva praktických výhod aj dizajnové pozitívum. S použitím obkladových prvkov rôznych výrobcom a rôznych materiálov môžete vytvoriť typ fasády priamo na mieru. Na výber máte jednofarebné prevedenia, rôzne drevodekory alebo moderné imitácie materiálnych povrchov a to všetko tak v matnom a taktiež lasklom prevedení. Či už máte radi modernú architektúru alebo klasickejšie prevedenie, s odvetranou fasádou dosiahnete akýkoľvek vami preferovaný vzhľad. Obklady na odvetrané fasády sa virábajú väčšinou vo viacerých formátoch, ktoré je možné ešte veľkostne upraviť podľa potreby a požadovaného dizajnu. Teda v kombinácii rôznych formátov, dekorov a povrchov môžeme povedať, že pri tvorbe vašej odvetranej fasády máte neobmedzené možnosti.

Z čoho sa skladá odvetraná fasáda

Odvetranú fasádu tvorí viacero častí. Minerálna vlna je prvou vrstvou, ktorá sa dotýka steny a ponúka tepelnú a akustickú ochranu vašej budovy. Difúzna fólia je ďalšou súčasťou izolačnej vrstvy. Známa aj ako parozábraná fólia a je to tenká membrána, ktorá umožňuje vlhkosťi pohybovať sa jedným smerom (zvnútra smerom von), ale zabraňuje tomu, aby sa pohybovala v inom smere (zvonka smerom dnu). Difúzna fólia je hlavnou prevenciou pre vstup vlhkosti do vašej obytnej plochy.Hliníková konštrukcia je základnou súčasťou vetranej fasády a taktiež miestom, kde sú vonkajšie panely uchytené a upevnené.

Teda slúži ako skelet pre fasádne panely a preto je dôležitou súčasťou odvetranej fasády.

Poslednú vrstvu tvoria obkladové panely.Sú vonkajšou a najviditeľnejšou časťou fasády. Okrem ochrany všetkých predošlích vrstiev pred vplivmi vonkajšieho prostredia prinášjú krásu budove a dodávajú fasáde jej celkový vzhľad a identitu. Keďže práve táto posledná vrstva prichádza do kontaktu s vonkajšími faktormi, ako je podnebie, fyzická alebo chemická námaha a ďalšie , preto by práve tieto panely mali byť kvalitné a dlhotrvácne.

Hlavné výhody odvetraných fasád

Odvetraná fasáda má množstvo výhod a benefitov pre celkové zdravie stavby. 

  • je vynikajúcim izolátorom proti tepelným výkyvom

  • prináša úsporu energie na budovách

  • zvukovo izoluje

  • zabraňuje kondenzácii vodných pár

  • ľahko sa inštaluje a udržiava

  • má vysokú životnosť

  • ideálne riešenie pri rekonštrukcii starších budov

  • a mnohé ďalšie

Text a foto: Fundermax

www.odvetranafasada.info