Desatoro pre výber okien

Výber okien čaká skôr alebo neskôr prakticky každého vlastníka nehnuteľnosti. Či budete zháňať okna do novostavby alebo potrebujete vymeniť pár okien v staršom dome, mohlo by sa vám hodiť poznať praktické desatoro.

1. Chcite poznať výrobcu okien

Okná majú v dome slúžiť desiatky rokov, ale nie sú okná ako okná. Ak si zaobstaráte výrobok za cenu, „ktorej nemožno odolať", môžete po čase zistiť, že úspora sa mohla značne predražiť. Skutočná kvalita okien sa totiž môže prejaviť až po niekoľkých rokoch. Dajte pozor na to, že na trhu je mnoho dodávateľov okien, ale skutočnými výrobcami je len malá časť z nich. Prevenciou v prípade budúcich komplikácií môže byť znalosť skutočného výrobcu okien, na ktorého je možné sa v prípade potreby obrátiť.Okná VEKRA predávame cez sieť preverených a skúsených partnerov, ak ich zákazníci majú záujem, radi im ukážeme, kde budeme ich okná vyrábať," hovorí Ing. Petr Holý obchodný riaditeľ značky a dodáva, „plastové okná VEKRA vyrábame v juhočeskom Husinci, drevené a drevohliníkové okná v moravskej Zašové a vo Veľkom Meziříčí na Vysočine, hliníkové okná pochádzajú zo závodu v Kúpeľoch Toušeň."

2. Okná vyberajte na mieru stavbe aj sebe

Nové okná zvýšia kvalitu a komfort bývania, ale aby to tak bolo, je potrebné dobre zvážiť, čo od nových okien očakávate. Je potrebné brať do úvahy miesto a podmienky, za akých budú slúžiť, a tiež vlastnosti, ktoré od nich očakávame. „Dnes už zďaleka nestačí zaoberať sa len tepelnou izoláciou, rovnako dôležitá je ochrana pred hlukom z dopravy, odolnosť proti vlámaniu alebo ochrana detí, najmä ak sú okná vo vyšších poschodiach domu," vysvetľuje Ing. Holý z firmy VEKRA. Ak váš dom stojí v pokojnej nížine medzi ostatnými domami, budú vám dobre slúžiť prakticky akékoľvek moderné okná, ale ak bývate v drsnejšom podhorí, na horách alebo vo vyššom poschodí výškového bytového domu, mali by ste viac premýšľať o lepšej ochrane domova.

3. Materiál je otázkou osobnej preferencie

Premýšľate, či investovať do plastových okien alebo radšej do dreva, hliníka alebo ich kombinácie? Odpoveď je jednoduchšia, než si myslíte. O materiáli sa rozhodujte len z pohľadu toho, čo vy osobne ako investor preferujete a akú sumu chcete do okien dať. Každý materiál má samozrejme svoje výhody a nevýhody, ale z hľadiska tepelnej izolácie sú všetky moderné okná porovnateľné. Rozhodujúci význam z hľadiska úspory tepla má najmä stavebná hĺbka okien a zasklenia. Zjednodušene povedané, čím „silnejšie okná" si kúpite, tým viac tepla udržia v interiéri.

4. Zasklenie vyberajte veľmi starostlivo

Väčšinu plochy okna tvorí zasklenie a nie je divu, že na vlastnosti okien má zásadný vplyv. „Požiadavka na dvojsklá a trojsklá dnes už nestačí, v ponuke je celý rad typov zasklenia od tzv. solárnych trojskiel pre pasívne domy, ktoré umožnia maximálne využitie slnečného žiarenia na ohrev interiéru, až po zasklenie, kde sú sklenené tabule spojené špeciálnymi fóliami pre zvýšený zvukový útlm," hovorí Ing. P. Holý. Ako pri novostavbe, tak pri rekonštrukcii je dobré poradiť sa o výbere zasklenia. Pozor si dajte na niektoré laické predstavy, ak potrebujete seriózne riešiť ochranu pred hlukom z blízkej križovatky vedzte, že bežné trojsklo vám oproti bežnému dvojsklu oveľa viac nepomôže. Tu je priestor už pre špeciálnu skladbu protihlukového zasklenia.

5. Plastové okná – kvalita je ukrytá vo vnútri profilu

Investícia do plastových okien je výhodná, pretože za dobrú cenu získate okná, ktoré spoľahlivo ochránia váš domov. Mali by ste ale vedieť, že skutočná kvalita týchto okien je skrytá vo vnútri profilu, a to vo výstuhe, sile stien aj kvalite použitého plastu. „Laik v zásade nemá šancu spoznať kvalitu plastových okien, o to nepríjemnejšie môže byť prekvapenie, keď sa po nejakej dobe okná skrútia a nejdú nastaviť, tak sa totiž môže prejaviť nedostatočne silná kovová výstuha, ktorá rozhoduje o tvarovej stabilite okien," dodáva Ing. Holý z firmy VEKRA. Svojmu dodávateľovi okien by ste mali predovšetkým veriť, že dostanete sľúbenú kvalitu. Preto je dobré poznať aj skutočného výrobcu.

TIP PRE VAS: kvalitné plastové okná pozriete na webe spoločnosti VEKRA

 

6. Drevené okná – kvalita je v povrchovej úprave

Krásu prírodného dreva môže po pár rokoch veľmi významne poškodiť poveternostné podmienky. Bohužiaľ, ľudia niekedy zabúdajú, že drevené okná jednoducho potrebujú pravidelnú starostlivosť balzamu na drevo, ktorý doplní látky, ktoré sa vymyjú z povrchu a zacelia mikrotrhlinky. Viacvrstvová povrchová úprava vrátane precízneho technologického spracovania je základom odolnosti drevených okien.Predstava ošetrenia okien štetcom a farbou je celkom nesprávna, naše závody na výrobu drevených okien sú vybavené automatizovanými lakovacími linkami, kde sa stráži každá fáza procesu, teplota a vlhkosť a napríklad povrchovú lazúru na okná presne nanášajú roboti," dopĺňa informáciu Ing. Holý z firmy VEKRA. Čím kvalitnejšia je povrchová úprava, tým menšie sú nároky na údržbu okien a nutnosť prípadného servisného zásahu.

7. Drevohliníkové okná – dokonalé spojenie materiálov

Kto sa chce vyhnúť údržbe drevených okien, ale chce okná z prírodného materiálu, mal by zvážiť investíciu do drevohliníkových okien. Odolné hliníkové opláštenie drevo dokonale chráni pred účinkami poveternosti, a to bez nutnosti špeciálnej starostlivosti o povrch. "Aj keď sú drevohliníkové okná drahším a luxusnejším výrobkom s vyššou cenou, dopyt po nich medzi partnermi firmy VEKRA z roka na rok stúpa," dodáva Ing. P. Holý.

8. Hliníkové okná – investícia do nesmrteľnosti

Hliníkové systémy sú vhodné najmä tam, kde projekt predpokladá veľké presklené plochy, pretože umožňujú aj spoľahlivú prevádzku posuvných systémov, kde zasklenie môže dosadzovať niekoľko stoviek kilogramov. Tí, ktorí stavia dom s vnútorným bazénom, vírivkou alebo chcú mať zimnú záhradu pre svoje kvety, mali by siahnuť práve po hliníkových oknách a posuvných systémoch. Kým dreveným alebo drevohliníkovým oknám môže uškodiť aj vnútorná vlhkosť, hliníkové systémy sú stabilné aj vo vlhkom prostredí. Navyše sa hodia aj tam, kde je predpoklad nešetrného zaobchádzania alebo veľkej prevádzky, tým myslíme napr. spoločné vstupy bytových domov.

9. Montáž je mimoriadne dôležitá

Správna montáž nemusí byť samozrejmosťou. Skôr než si vyberiete dodávateľa, je dobré informovať sa trebárs aj vo vašom okolí na skúsenosti s jeho prácou. Dôležitá je precíznosť aj odbornosť. Nejde totiž len o to, okno dobre osadiť, ale predovšetkým správne urobiť ošetrenie pripojovacej škáry. Pustiť sa do montáže vlastnými silami nemôžeme odporúčať, navyše väčšina dodávateľov poskytuje na odborne namontované okná tiež dlhšiu záručnú dobu. Nezabudnite sa tiež presne informovať, ako bude výmena prebiehať, ako dlho bude trvať a ako by ste sa na ňu mali pripraviť. Dodávateľ by vám mal odpovedať na všetky vaše otázky - ľudsky a na rovinu.

10. Doplnky a tienenie riešte s novými oknami

Máte vymenené okná alebo ste sa práve nasťahovali do novostavby - ale ajhľa, chýba vám účinné tienenie? Vždy je lepšie s oknami vyriešiť aj všetky potrebné doplnky, parapety, tienenie, siete, prípadne aj magnetické prvky, ktoré je možné priamo napojiť na centrálnu ochranu domu, alebo elektrické zámky pre vstupné dvere. Pokiaľ na doplnky a tienenie zabudnete, môže to znamenať nielen zásah, ktorý môže nové okná a dvere poškodiť, ale väčšinou to bude znamenať aj vyššie náklady nehovoriac o dodatočných stavebných úpravách. Ak pri novostavbe uvažujete o zaobstaraní vonkajšieho tienenia, vyriešte ho s nákupom okien. Napríklad pri moderných a stále žiadanejších vonkajších žalúziách, ktoré sú skryté v kastlíkoch pod omietkou, je to nevyhnutnosť, pretože dorábanie čohokoľvek sa môže negatívne prejaviť na estetickom aj funkčnom výsledku.