Detská izba - detský svet

V prípade že sa chystáte zariadiť, prípadne prerobiť izbu svojim deťom, je tento článok určený práve vám. Prinášame vám niekoľko tipov, rád a inšpirácií, aby boli detské izby pre vaše deti pohodlné, bezpečné a skutočne zosobňovali ich detský svet.

Pri príprave tohto článku sme požiadali o pomoc odborníkov, ktorí nám napísali svoje názory, postrehy a skúsenosti.

PhDr. Mária Burcáková (interiérová dizajnérka)

V detskej izbe dieťa prežíva väčšinu svojho voľného času. Často je jeho útočiskom, svetom fantázie a priestorom, ktorý mu poskytuje pocit bezpečia.

Pri priestorovom a dizajnovom zariaďovaní izby pre svoje dieťa nezabúdajte na to, že vekom sa menia jeho potreby. Dieťa rýchlo rastie a mení sa aj jeho svet, názory a postoje. To, čo bolo pre neho vhodné v útlom detstve, v predškolskom a školskom veku mu už nestačí. Vyberajte preto taký nábytok, ktorý bude s vaším dieťaťom rásť. Ideálnym riešením je nábytok na mieru od stolárov. Nie menej dôležité je však jeho správne usporiadanie. Detská izba má poskytovať priestor na spanie, hranie a pracovný kút. Pracovný stôl umiestnite čo najbližšie k oknu. Správny dopad svetla a dostatočné osvetlenie je dôležité nielen zo zdravotného hľadiska, ale zvyšuje komfort vášho dieťaťa.       

Vyhýbajte sa ostrým hranám a nezabúdajte na úložné priestory. Tie sú obzvlášť dôležité. Dieťa v detstve si osvojuje určité návyky, učí sa poriadku a čím prehľadnejší systém zavediete, tým to bude pre neho jednoduchšie. 

Otvorené policové systémy doplňte vhodnými farebnými krabicami, úložnými boxmi, ktoré môžete meniť s vekom dieťaťa. Aj priestor na hračky môže pôsobiť originálne. Drevené krabice na kolieskach označte číslicami či inými obľúbenými motívmi. Dieťa si tak skôr zapamätá, čo kde patrí a aj upratovanie tak môže byť preňho hrou. Doplnky v detskej izbe najviac dotvárajú atmosféru detského sveta. Dieťa má často potrebu schovávať sa, potrebuje mať svoj vlastný priestor, v ktorom sa môže nerušene oddávať vlastným fantáziám. Zaujímavým doplnkom, ktorý spĺňa takéto kritéria sú  baldachýny či teepee stany. Police na stenu v tvare domčeka, či písmen abecedy sú veľmi vhodným oživením tohto priestoru.                                                                                   

Deti zvládnu domáce úlohy ako nič, ak budú mať miesto na učenie, kde sa budú cítiť dobre. Poriadok podporuje sústredenie, preto deti povzbudzujte, aby pred učením vždy upratali všetky nepotrebné veci do úložných priestorov. Foto: Ikea

Detskú postieľku zameňte za štandardnú posteľ s kvalitným matracom. Pokiaľ sa dá, využite aj priestor pod posteľou na príležitostné spanie. Vaše dieťa to určite ocení pri návšteve kamarátov.

A nezabúdajte ani na osvetlenie pri posteli. Zíde sa pri večernom čítaní rozprávok, či pri pokojnom zaspávaní. Snáď najviac pozornosti pri zariaďovaní detskej izby je však potrebné venovať farbám. Farby výraznou mierou vplývajú na náladu a vnútorné prežívanie dieťaťa. Aj keď deti preferujú farebný svet, musíme ich vyberať veľmi citlivo. Voľte skôr neutrálne resp. pastelové farby a vyhýbajte sa sladkým zmrzlinovým. Spolu s rôznofarebnými hračkami, či knihami  môžu v izbe vyvolávať vizuálny chaos a hlavne príliš veľa farieb znižuje koncentráciu pozornosti, čo sa môže negatívne odraziť pri formovaní učebných zručností u malých školákov.  Neutrálne farby oživte skôr tapetami či   textíliami s detským motívom. Izbu vám rozžiaria a pri správnom kombinovaní vytvoria príjemnú atmosféru.  Zariaďovanie  izieb pre detí prináša veľa radostí, najmä ak ich k tomu prizveme  a rešpektujeme aj ich priania. Nezabúdajme však, že to, v akom prostredí dieťa vyrastá  ho ovplyvňuje po celý jeho život.   Pripravme mu esteticky vyvážené prostredie bez akýchkoľvek náznakov  podprahového vkusu.

 

Využite priestor kreatívne. Inšpirujte sa detskou fantáziou, ktorá nepozná hranice. Obrovské listy ako z rozprávky priamo v detskej izbe? Prečo nie! Baldachýn vytvára útulný kútik, kde sa môže dieťa hrať, čítať si a sedieť. Foto: Ikea

Ing. Hruskó Krisztián, PhD., dizájner, interiérový architekt

Aby bola skutočne pre deti/žiakov. Musíme si uvedomiť, že študentská izba je vlastne byt v byte, v ktorom sú obsiahnuté skoro všetky zóny – oddychová, hracia a pracovná. Čiže detská izba je spálňa, obývačka, pracovňa aj herňa. Mala by byť bezpečná, zodpovedať veku dieťaťa, jeho povahe a potrebám.

Máme 12 ročného syna, ktorý kedysi tiež začal školu. Byť školákom je veľký prelom aj v živote dieťaťa aj v živote  rodičov. Detská izba sa zrazu mení na študentskú izbu. Najdôležitejšie je, že do detskej izby pribudne pracovný stôl a výškovo nastaviteľná pracovná stolička. Vytvorí sa pracovný kút, kde sa skôr či neskôr objaví počítač a možno aj iné príslušenstvá. Nie je na škodu, keď je stôl prispôsobený na to, aby si jeden z rodičov mohol prisadnúť ku stolu, aby pomohol ratolesti pri písaní úloh. Väčšina hračiek „opustí“ detskú a na ich miesto prídu školské potreby a knihy. Táto zmena vyžaduje tiež určité zmeny aj na úložnom nábytku - namiesto otvorených políc sa začínajú preferovať zatvárateľné skrinky. Zvyčajne rodičia menia farbu izby, tapety. Tak ako dieťa dospieva, tak dospieva aj jeho izba.

Detská izba je asi jediná „úprimná“ izba v celom byte. Nepodlieha módnym trendom, ale detským snom, túžbam. Samozrejme, aj detské túžby sú mierne ovplyvnené kreslenými a animovanými rozprávkami. Niekedy hlavným motívom v študentskej izbe je cestovanie, more, vesmír, niekedy Transformers alebo Hviezdne vojny. Záujem detí a ich pojem o kráse sa veľmi rýchlo mení v relatívne krátkom časovom intervale. Preto, ak nechceme často vymeniť kompletný nábytok, tak  by sme mali vsadiť na neutrálny štýl, kvalitné materiály a kovanie. Čo sa týka farebnosti a ozdoby – malo by to byť ľahko vymeniteľné. Dobrý nábytok je pekný a primeraný pre 6, ale aj pre 16 ročného študenta. Premaľovať izbu sa dá častejšie bez väčších problémov. Aspoň na jednu stenu odporúčam použiť tapetu alebo fototapetu a na nábytok fóliu s grafickou potlačou.

Nábytok v študentských izbách je mierne handicapovaný oproti iným nábytkom v byte. Keďže ide "len" o študentskú izbu. Preto majú rodičia akosi iný badžet na ňu, ako napríklad na kuchyňu alebo na obývačku. Treba si uvedomiť, že kvôli charakteru detskej izby je v izbe pomerne veľa nábytku. Pri výbere materiálu treba brať do úvahy, že sú namáhané často oveľa viac ako ostatné prvky v byte.

Veľmi dôležitý faktor pri zariadení detskej izby je samotná povaha dieťaťa. Dieťa extrovert  sa úplne ináč postaví k svojej izbe ako dieťa introvert. Samotárske deti preferujú skôr súkromie a kľud svojej izbičky. Deti extroverti vnímajú celý byt ako vlastné teritórium, vyžadujú neustálu spoločnosť rodiny. Tento faktor ovplyvňuje v detskej izbe veľkosť hracej plochy, veľkosť pracovného stola, či umiestniť do detskej izby televízor, alebo nie. V prípade súrodencov, okrem ich veku a pohlavia, povahový faktor má najväčší vplyv na vytvorenie spoločnej alebo separovaných detských izieb.

Keď majú deti spoločnú izbu, môže to byť vynikajúca skúsenosť, ktorá prehĺbi vzťahy a zároveň poskytne niekoľko užitočných životných lekcií o vzájomnom rešpekte a súkromí.

Teraz detská izba očami projektanta

Keď projektujeme študentskú izbu, vždy na začiatku si treba stanoviť finančnú predstavu rodičov. Ak majú obmedzený rozpočet, tak zostaneme pri lamináte (samozrejme zosilníme namáhané miesta, ako bočnice postele alebo pracovnú dosku na stole). Ak je rozpočet benevolentnejší, tak pri projektovaní môžeme použiť ušľachtilejšie materiály, ako je dyha, resp. masív. V prvom prípade môžeme hrať len 2D – farbami, grafikou. V druhom prípade už môžeme hrany zaobľovať a poskytnúť aj vtipnejšie riešenie a trvácnejší nábytok.

Detská izba je kráľovstvo, kde vládnu nekorunovaní králi alebo princezné. Vo vyššom veku dieťaťa je to zároveň azyl s vlastnými pravidlami a zákonmi - toto je prvoradá funkcia každej detskej alebo študentskej izby. Na to my, rodičia, nikdy nesmieme zabudnúť.