bottom left
UV GROUP, s.r.o., E.B.Lukáča 2, 036 01 Martin
Aktualizácia: 21.11.2017
INFO: +421 43 427 6534
bottom right
Textová reklama: Areko, s.r.o. - meracia a regulačná technika, meracie prístroje, meranie teploty, meranie tlaku, meranie prietoku, snímače tlaku, termovízia, dataloggery, elektronický nos
top right top left top left
TOP STAVEBNÉ tipy pre Vás

Dom, ktorý vyhrejete vlastným telom

Na zabezpečenie tepla v pasívnom dome nie je potrebný klasický vykurovací ani klimatizačný systém. Pasívny dom je navrhovaný tak, aby na výrobu tepla stačili pasívne energetické zdroje. Vedeli ste, že jedným z takých zdrojov môže byť aj vaše telo?


Princíp spočíva v teplote ľudského tela, ktorá sa mení v priebehu dňa vplyvom vonkajších a fyziologických faktorov (pohyb, trávenie a pod.) Len pri sedení človek vyprodukuje zhruba toľko tepla ako žiarovka o sile 60 Watt. Pohybom vyrábame ešte väčšie teplo – tancovaním až toľko, koľko dodá žiarovka o sile 240 Watt. V pasívnom dome však takéto teplo neuniká, no ponecháva sa na vyhriatie domu. K tomu sa pridruží teplo získané cez okná zo slnečnej energie, vyžarovanie tepla spotrebičmi ako napríklad počítača, televízie, či chladničky. Jediné zabudované vykurovacie teleso vo vetracom zariadení slúži v prípade nutnosti k dohriatiu priestorového vzduchu. Tepelná spotreba je teda taká nízka, že budova si až na pár dní v roku vystačí sama bez aktívneho kúrenia. V energeticky pasívnom dome spotrebujete na vykurovanie oproti bežným domom až o 75-90 % menej energie. Domáce spotrebiče pritom tvoria vyše 30 percent celkovej potreby, pričom druhá tretina pripadá na prípravu ohriatej pitnej vody a tretia na samotné vykurovanie.


Najúspornejšie riešenie od podlahy až po strechu

Pasívne stavby je možné realizovať z moderných murovaných materiálov. Komplexné riešenie bez tepelných mostov ponúka stavebný systém YTONG. Okrem tvárnic rôznej hrúbky použiteľných na výstavbu obvodových či vnútorných priečok sú v sortimente YTONG i ďalšie prvky ako nosný preklad, prekladový trámec, schodiskový dielec, stropný dielec či strešné dielce vyrábané na mieru. Najúspornejšie riešenie spočíva v úspore času a peňazí pri výstavbe domu, najlepších tepelnoizolačných vlastnostiach v lete aj v zime, dlhodobých úsporách energií a v optimálnej akumulácii tepla. Jednou z významných výhod YTONGu v súvislosti s kritériami pre pasívne domy je jeho vynikajúca vzduchotesnosť, čo dokazujú blower door testy. Nimi sa overuje vzduchová priepustnosť obvodového plášťa budovy a vykonáva sa už na postavených domoch.


Buďte aktívni

Vedeli ste, že stavebný materiál na hrubú stavbu tvorí len 9% celkových nákladov na stavbu? No aj tieto percentá sa môžu líšiť v konečnej cene za stavebný materiál. Na to, aby ste získali najvýhodnejšiu cenu materiálu stačí, ak si necháte vypracovať cenovú ponuku na mieru podľa projektu vášho domu. Odporúčaným riešením pre obvodové steny pasívneho domu je dvojvrstvové murivo zložené z tvárnic YTONG + YTONG Multipor dosahujúce hrúbku steny 500 mm. Takáto masívna stena je difúzne otvorenou stenou, ktorá netrpí kondenzáciou vodnej pary a optimálne dýcha. Vďaka tomu je celá stena trvanlivá a zaisťuje mimoriadnu kvalitu vnútorného prostredia domu.


Ak chcete vedieť viac o tejto téme či o komplexnom stavebnom materiáli YTONG, navštívte stránku www.ytong.sk, ktorá ponúka rôzne užitočné informácie ako aj odborné poradenstvo. Zašlite nám svoj projekt a vyžiadajte si najvýhodnejšiu ponuku, aby bol váš dom postavený z YTONGu.

09/2011


FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU
k tomuto článku nie sú žiadne ďalšie obrázky
REKLAMA
HELUZ
EVVA
LEIER
MAPEI
MP kovania
Baumit
bottom right bottom wide left bottom left
Zaujímavé odkazy:   CTS Europe s.r.o.  E-FILIP Stavebne a Energeticke Poradenstvo  Tipy ako šetriť pri kúreni  www.topkuchyna.sk  www.toptechnologie.sk  AUTOBAZAR
 
created by: CTS Europe s.r.o.