Dom v objatí prírody

Dom ukrytý medzi horami pri Žiline vyniká prepojením architektúry s okolím. Celkové vyznenie prirodzenosti a jednoduchosti podčiarkuje aj projekt záhrady, ktorá je inšpirovaná pôvodnými rastlinami a drevinami.

Aj keď pôvodne chcel majiteľ použiť drevo aj pri výstavbe domu, pre atypicky tvarovaný dom sa ako oveľa výhodnejší ukázal pórobetón Ytong.

Priestor domu je otvorený vďaka maximu presklených plôch svojmu okoliu a záhrada nie je na pohľad ostro ohraničená od okolitých lúk. Vďaka svojej premyslenej skladbe je celoročne pestrá a farebná, od tisícov prvých jarných cibuľovín až po jesenné ovocné kríky a stromy. Veľký priestor je tu venovaný tiež bylinkám, ktoré sú spoločným záujmom majiteľov.

Dispozícia je voľná – obývacia izba je prepojená s terasou a záhradou a voľne na ňu nadväzuje pokojová zóna so spálňou. Dom ponúka niekoľko možností posedenia na terase – zo všetkých častí domu je možné vyjsť von do záhrady. Pri obývacej izbe je príjemné dať si vonku kávu. Dolná terasa, ukrytá vo svahu, slúži pre grilovanie a spoločenské príležitosti. Krásny výhľad poskytuje tiež vyvýšená časť ochodze nad terénom pri spálni.

Atypický tvar domu na nepravidelnom pôdoryse je určený svažitým pozemkom – je definovaný jedinou rovinatou plochou, ktorá sa tu nachádzala. Týmto obmedzeniam po stavebnej stránke najlepšie vyhovoval stavebný systém Ytong – stavbu z neho bolo možné realizovať s maximálnou úsporou materiálu, pretože sa ľahko opracováva. Vďaka tepelnoizolačným vlastnostiam a prírodnému zloženiu tiež splnil požiadavky majiteľov na úsporné a zdravé bývanie. Náklady na prevádzku sú dokonca nižšie, než boli zvyknutí platiť v mestskom byte.

„Dodávatelia drevostavieb si nevedeli rady s atypickým tvarom stavby a zložitými konštrukčnými detailmi. Ako sa ukázalo, predstavovali problém aj pre firmy pracujúce s keramickými tvárnicami. Nakoniec ako najvýhodnejšie a cenovo najprijateľnejšie vyšli pórobetónové tepelnoizolačné tvárnice Ytong Lambda YQ, pretože majú výborné technické vlastnosti a zároveň sa ľahko opracovávajú,“ vysvetľuje majiteľ, pán Ľubomír. „Naštudoval som aj tepelnoizolačné vlastnosti materiálu z hľadiska zdravotnej neškodnosti a dospel som k názoru, že pórobetón vo všetkom vyhovuje – má nadštandardné tepelnoizolačné schopnosti a neobsahuje žiadne zdraviu škodlivé substancie.“

Dôležité je tiež to, že vďaka ľahkej spracovateľnosti sa materiál spotrebuje takmer všetok – dá sa ľahko rezať do požadovaného tvaru a nevzniká tak zbytočný stavebný odpad. Životnosť stavby je takmer neobmedzená a stáva sa tak trvalou investíciou, ktorej hodnota neklesá ani v budúcnosti. Materiál je tiež vyvinutý plne v súlade s novými, prísnejšími tepelno-technickými normami.

Text a foto: Ytong