bottom left
UV GROUP, s.r.o., E.B.Lukáča 2, 036 01 Martin
Aktualizácia: 20.06.2018
INFO: +421 43 427 6534
bottom right
Textová reklama: Areko, s.r.o. - meracia a regulačná technika, meracie prístroje, meranie teploty, meranie tlaku, meranie prietoku, snímače tlaku, termovízia, dataloggery, elektronický nos
top right top left top left
TOP STAVEBNÉ tipy pre Vás

Doma na dovolenke

Snívate sen o vlastnom bazéne? Kúpať sa vo vlastnej záhrade a cítiť sa pritom ako na dovolenke? Len do toho. Ak radi plánujete a máte bohatú predstavivosť, alebo len túžite po jedinom: rýchlo si odpočinúť v harmónii s prírodou, na našom trhu je veľa možností pre každého z vás.

Typ 1 – Prefabrikované bazény

Laminátové bazény – krásne bez spojov

Laminát je kompozitný materiál zložený zo sklených vlákien a živice. Sklené vlákna dodávajú bazénu dobrú stabilitu pri nízkej hmotnosti a prakticky nulovej tepelnej rozťažnosti. Vrchná časť bazéna je tvorená glazúrou, ktorá dodáva bazénu vodotesnosť, finálnu farbu a odolnosť voči chemickým látkam vo vode. Vrchnú vrstvu môže tvoriť aj vrstva akrylátu, vtedy hovoríme o akrylátových bazénoch. Medzi dvomi vrstvami laminátu je zväčša uzavretá vrstva polyuretánovej izolácie, ktorá zabezpečuje dobrú tepelnú izoláciu a priestorovú tuhosť konštrukcie. Laminátové bazény sa vyrábajú ako monolitický celok, pričom na povrchu nie sú badateľné žiadne spoje a zvary. Vyrábané sú sériovo a ponúkajú širokú škálu tvarov a farieb. Najväčšou výhodou je ich štandardizácia, technické detaily sú prepracované a odskúšané a inštalácia je preto jednoduchá a rýchla. Pri tomto type bazénu si môžete zaplávať už do týždňa. Štandardizácia je ale zároveň aj nevýhodou týchto bazénov. K dispozícii je obmedzená škála tvarov a hĺbok, keďže bazén treba prepravovať na miesto v jednom kuse. K ich osádzaniu musí byť na stavbe žeriav.
Technologickým vylepšením sú laminátové bazény s konštrukciou steny zosilnenou keramickou vrstvou. Takýto bazén umožňuje osadenie na štrkové lôžko bez nutnosti betonáže dna a bočných stien, čo významne znižuje investície do stavebnej prípravy.
Polypropylénové bazény – jednoduché, rýchle a pohodlné
Celoplastové bazény sa vyrábajú zváraním polypropylénových dosiek. Dosky obsahujú UV stabilizátor, ktorý zaručuje stálofarebnosť a odolnosť voči slnečnému žiareniu. Najväčším plusom plastových bazénov je možnosť výberu rôznych veľkostí a tvarov. Možnosti geometrického stvárnenia sú prakticky neobmedzené. Schodiskové zostavy, zateplenie a technologické zariadenia bývajú integrované do bazéna už v továrni, takže na záhrade už nedochádza k žiadnej ďalšej montáži. V záhrade sa vlastne musí iba vykopať jama, zriadiť základová platňa a následne sa môže žeriavom inštalovať bazénové teleso. V závislosti od nosnej konštrukcie bazéna môžu byť samonosné obsypané zeminou, alebo obetónované. Nevýhodou týchto bazénov je ich rozmernosť, ktorá býva limitovaná z dôvodu tuhosti konštrukcie. Pri dĺžkach väčších ako 8 m je nutné ich špeciálne vystužovať. Taktiež limitované tvary a hĺbky nemusia každému vyhovovať. To však môže byť vyvážené ich prijateľnou cenou.
Typ 2 – Stavané bazény

Bazény z nehrdzavejúcej ocele – iskrivé a ušľachtilé
Tieto bazény sú vyrábané na zákazku. Sú luxusné a nápadné. Za túto exkluzivitu síce musíme zaplatiť vyššiu cenu, ale nehrdzavejúca oceľ V4A zaručuje aj po rokoch rovnaký iskrivý odraz slnečných lúčov v bazéne, ako keď bol úplne nový. Antikorové bazény sú vďaka lomu svetla sfarbené do modra (aj bez priameho slnečného žiarenia).
Ušľachtilá oceľ sa navyše stala populárnym materiálom modernej architektúry.
Bazén je vytvorený samonosnou konštrukciou predvyrobených elementov, ktoré sú zvárané a leštené na mieste stavby. Toto má vplyv na malý počet zvarov a presné vyhotovenie stien. Hrana bazéna a celý bazén potom pôsobí dojmom jednotného celku. Vzhľadom na prefabrikáciu jednotlivých dielov môžeme aj pri týchto typoch bazénov počítať s relatívne krátkou dobou výstavby.
Bazény z nehrdzavejúcej ocele sú tvrdým orieškom aj pre mikroorganizmy, baktérie a riasy, ktoré majú veľmi sťažený život na dokonale hladkom povrchu z ušľachtilej nehrdzavejúcej ocele. Je to hygienicky vyhovujúci materiál, ktorý sa používa aj v potravinárstve a medicíne, preto tu nedochádza k žiadnemu napadnutiu, tvorbe rias alebo mikroorganizmov. Ich nevýhodou je, že k inštalácii potrebujete špecializovanú firmu a kvalitné materiály, čo, samozrejme, spôsobuje vysoké obstarávacie náklady.
Stavané betónové bazény – v súlade s trendmi
Najväčšou výhodou bazénov stavaných na mieste je sloboda návrhu. Môžete si voliť akýkoľvek tvar (ktorý dokážu stavbári realizovať), s najrôznejšími možnosťami schodiskových stupňov a zákutí. Samozrejme, za slobodu sa platí, pri týchto bazénoch najmä v podobe dlhšieho času výstavby a vyššej ceny. Potrebné sú nielen výkopové práce, ale najmä vybudovanie samotného bazénového telesa. Najčastejšie sa bazén buduje pomocou strateného debnenia, ktoré môže byť tvorené z rôznych typov debnení, debniacich betónových tvárnic, polystyrénových tvárnic atď. Debnenie je následne zaliate betónom a zateplené. Kvalitný železobetónový bazén má prakticky neobmedzenú životnosť a môže pre niekoľko generácií byť nielen miestom relaxácie a zábavy, ale aj výborným doplnkom tréningu alebo súčasťou rehabilitácie a liečby. Aj malý bazén doplnený o protiprúd dokáže uspokojiť i náročnejších plavcov.

Po ukončení základných stavebných prác je potrebné konštrukciu bazénu upraviť povrchovou vrstvou. Nielen v návrhu tvaru bazéna, ale aj pri voľbe materiálu vonkajšej úpravy sa môže uplatniť vaša predstavivosť. K dispozícii sú dve najčastejšie možnosti – mozaikový obklad a výstelková fólia.

Text: redakcia
Foto: Escea Luxury Fireplaces, RivieraPool, Berndorf Bäderbau SK, POOL-TECH, Desjoyaux


9.9. 2012

FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU
k tomuto článku nie sú žiadne ďalšie obrázky
REKLAMA
HELUZ
DOMEXPO 2018
EVVA
LEIER
BAUMIT
bottom right bottom wide left bottom left
Zaujímavé odkazy:   CTS Europe s.r.o.  E-FILIP Stavebne a Energeticke Poradenstvo  Tipy ako šetriť pri kúreni  www.topkuchyna.sk  www.toptechnologie.sk  AUTOBAZAR
 
created by: CTS Europe s.r.o.