Dverový systém VEKAMOTION 82 – štíhly dizajn a dokonale presvetlený interiér

Jednou z hlavných tohtoročných noviniek spoločnosti VEKA, popredného výrobcu plastových okenných a dverových profilov najvyššej triedy A, je dokonale prepracovaný zdvižný posuvný systém dverí VEKAMOTION 82 a VEKAMOTION 82 MAX. Pýšia sa mimoriadne tenkým profilom, veľkorysou svetelnou priepustnosťou a veľmi jednoduchým opracovaním aj montážou.

Súčasná snaha architektov o čo najväčšie presvetlenie interiéru a zapracovanie veľkoformátových prvkov do zástavby, viedla na európskom trhu doslova k boomu zdvižne posuvných dverí. Predovšetkým dverných systémov, ktoré sú vyrobené z tenkých profilov a ponúkajú aj bezbariérové prechody. Spoločnosť VEKA na tento trend reaguje predstavením novej generácie zdvižne posuvného systému dverí VEKAMOTION 82, ktorý nahradí predchádzajúce VEKASLIDE 82 a VEKASLIDE 70.

V porovnaní s predchádzajúcou generáciou má VEKAMOTION 82 až o 20 % štíhlejšie profily, čo zákazníkom ponúkne väčšiu plochu skiel. S VEKAMOTION 82 a dizajnovým variantom VEKAMOTION 82 MAX je potom možné realizovať veľkoformátové moderné návrhy a ponúknuť zákazníkom dokonale presvetlené interiéry. VEKAMOTION 82 tiež umožňuje splniť vyššie požiadavky na bezbariérovosť, ochranu proti vode či bezpečnosť.

Interiér s VEKAMOTION 82

Vnútorné výstuže pre vysokú pevnosť

Pre dosiahnutie vysokej pevnosti aj rozmerných plastových rámov sú pri VEKAMOTION 82 bohato dimenzované možnosti vnútornej výstuže. Rám so šírkou 62 mm a konštrukčnou hĺbkou 194 mm má dve navzájom oddelené oceľové komory, do ktorých je možné vložiť oceľové výstuže s rozmerom 60 x 40 mm, ktoré sú používané tiež v systémoch Softline 76 a 82. „Použitie plastového profilu a klasických oceľových výstuží znamená vyššiu pevnosť pri nižších nákladoch, pretože nie je potrebné použiť hliníkové profily,“ zdôrazňuje Milan Klepsa, hlavný zástupca spoločnosti VEKA pre ČR a SR.

Nový štandard pre klasické aj bezbariérové konštrukcie

Pri vývoji VEKAMOTION 82 bol kladený zvláštny dôraz na jednoduchosť opracovania a montáže. Oboje bolo navrhnuté v úzkej spolupráci s výrobcami. Napríklad v prípade prahu si výrobca môže zvoliť medzi ochranným nášľapným profilom v dvoch prevedeniach a ľahko tak vyrobiť štandardnú či bezbariérovú verziu.

Kvalitná tepelná izolácia a vysoká tesnosť

Vďaka celkovej stavebnej hĺbke dosahuje systém Uf 1,3 W / m2K a môže tak pojať moderné trojsklá až do hrúbky skla 54 mm. Veľkoobjemové tesnenia a dvojzložkové tesniace diely zaisťujú utesnenie VEKAMOTION 82 až do úrovne 9A. „Toto je dosiahnuté spoľahlivým utesnením medzi prahom, rámom a krídlom pomocou dvoch optimalizovaných tesnení v krídle. Obe tesnenia sú spojené prostredníctvom vulkanizovaných rohov, vďaka ktorým vzniká pevný rohový spoj," hovorí Milan Klepsa.

Tenšie rámy

Vďaka kompaktnému kovaniu, ktoré sa doteraz používalo len pri drevených a hliníkových konštrukciách, bolo možné znížiť výšku rámu na 86 mm a stredného stĺpika na 92 mm. Rovnako tak drážka v profile, ktorá je nevyhnutná na inštaláciu, mohla byť zmenšená. „To pre zmenu umožnilo vylepšenie výstuží, a teda aj lepšiu zaťažiteľnosť prvkov," vysvetľuje Klepsa. Dverný systém je samozrejme možné osadiť bežne dostupným kovaním.

Dizajnové prevedenie VEKAMOTION 82 MAX

S iba tromi dodatočnými profilmi môže výrobca dverí rozšíriť svoj sortiment VEKAMOTION 82 o dizajnový variant VEKAMOTION 82 MAX. Veľkou výhodou dizajnových variantov je možnosť použiť prahový profil pre celý rám. Vizuálne ohromujúca je aj výška vnútorného profilu pevného krídla - len 28 mm. Pevné krídlo môže byť voliteľne zasklené už vo výrobe alebo sa ponúka inštalácia skla zvonku priamo na stavenisku. „Nová konštrukcia rámov navyše umožňuje takmer kompletné prekrytie omietkou, a tým dosiahnutie takmer bezrámového vzhľadu," uzatvára Milan Klepsa.

Pohľad z exteriéru na dvere s profilom VEKAMOTION 82 MAX