bottom left
UV GROUP, s.r.o., E.B.Lukáča 2, 036 01 Martin
Aktualizácia: 15.08.2018
INFO: +421 43 427 6534
bottom right
Textová reklama: Areko, s.r.o. - meracia a regulačná technika, meracie prístroje, meranie teploty, meranie tlaku, meranie prietoku, snímače tlaku, termovízia, dataloggery, elektronický nos
top right top left top left
TOP STAVEBNÉ tipy pre Vás

Garážové brány – čomu venovať pozornosť?

Garážová brána tvorí pomerne významnú časť architektúry budovy, preto musí plniť estetické požiadavky tak, aby ladila s ostatnou fasádou budovy. Okrem estetického hľadiska očakávajú zákazníci samozrejme aj vysoké funkčné vlastnosti garážovej brány.

 

Ide predovšetkým o kvalitnú konštrukčnú a technickú realizáciu, ktorá zaručí jej dlhodobú bezúdržbovú prevádzku, komfortnú manipuláciu, vysoké tepelno-izolačné vlastnosti a v neposlednom rade zabráni nepovolanému vniknutiu do uzatváraného priestoru.

Ako ich otvoriť?

Sekčné garážové brány sú najrozšírenejším typom brán v súčasnosti. Teleso takejto brány je tvorené horizontálne uloženými termopanelmi. Panely sa pri pohybe brány posúvajú v zvislom smere vo vodiacich koľajniciach, pričom v najvyššom bode sa lomia a ďalej sa pohybujú v horizontálnom vedení popod strop smerom do vnútra garážového priestoru. Pohyb brány môže pritom zabezpečovať elektromotor alebo ručná obsluha. V oboch prípadoch však vo veľkej miere pohyb zabezpečuje pružinový systém, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou každej brány. Medzi základné výhody sekčných brán patrí možnosť uzatvoriť takmer akýkoľvek otvor. Samotná konštrukcia brány dáva predpoklad dlhoročnej bezproblémovej prevádzky.
Za možnú nevýhodu tohto typu sa dá považovať skutočnosť, že brána sa montuje len za stavebný otvor. V niektorých prípadoch ju síce možno inštalovať aj do otvoru na pomocnú konštrukciu, to však má za následok zmenšenie celkovej svetlosti stavebného otvoru.

Rolovacie garážové brány si postupom času nachádzajú čoraz väčšiu obľubu u zákazníkov, predovšetkým z dôvodu variability montáže a priestorovej nenáročnosti. V prípade nízkeho prekladu alebo potreby zachovania voľného stropného priestoru je rolovacia brána najlepším riešením. Plášť brány tvoria hliníkové profily (lamely). Brána funguje podobne ako žalúzia – pri zatváraní sa kĺbovo spojené lamely rolujú na hriadeľ uložený v hliníkovom boxe. Montujú sa pred otvor, do otvoru a za otvor.
Aj v tomto prípade musíme spomenúť možnú nevýhodu, ktorou je vyššia cena oproti sekčnej garážovej bráne.
Garážové brány posuvné do boku sú vhodné do priestorov, ktoré z rôznych príčin neumožňujú uchytenie konštrukcie brány na strop, resp. nespĺňajú inú požiadavku stavebnej pripravenosti sekčnej alebo rolovacej garážovej brány. Teleso brány je podobne ako v prípade sekčnej brány tvorené termopanelmi, ktoré sú však v tomto prípade uložené zvislo vedľa seba. Jednotlivé panely sú prostredníctvom pojazdného systému v hornej časti prepojené s horizontálnou koľajnicou. Spodná časť panelov sa pohybuje vo vedení, ktoré je pevne uchytené o podlahu v celej šírke stavebného otvoru. Jeho tvar umožňuje plynulý prejazd vozidla a súčasne vyrovnáva drobné nerovnosti podlahy. Vo vnútornom priestore môže toto vedenie pokračovať po celej dĺžke pohybu brány, alebo môže byť nahradené tzv. navádzacími kameňmi.
K hlavným výhodám tohto typu brány patrí nehlučný chod, možnosť len čiastočného otvorenia pre prechod osôb alebo vytvorenie prechodových dverí z prvej sekcie. V prípade nevýhod sa dá hovoriť hlavne o dosiahnutí dokonalého utesnenia v spodnej časti. Toto je ovplyvňované jednak samotnou konštrukciou brány (vzájomné napájanie panelov) a jednak požiadavkou na absolútnu rovinnosť podlahy garážového priestoru, ktorú je veľmi ťažké docieliť najmä v prípade starších stavieb.

Krídlové garážové brány sú vhodné do garážových objektov s obmedzeným vnútorným priestorom, keďže obe krídla sa otvárajú smerom von. Krídla brány sú tvorené hliníkovými profilmi s obojstranným tesnením, ktorých výplň tvoria už vyššie spomínané termopanely (prípadne iný materiál) v rôznej povrchovej úprave. Krídla sú osadené v oceľovej zárubni a ich otváranie môže byť ručné alebo pomocou elektropohonu. Napriek tomu, že v tomto prípade sa nedá hovoriť o žiadnych nevýhodách, zákazníci o tento typ brán neprejavujú veľký záujem. Pravdepodobne je to tým, že ich tvar stále navodzuje dojem niečoho, čo tu bolo dlhé roky a nie každému sa to hodí do predstavy o modernom bývaní.

Myslite na úspory tepla

Na garážovú bránu kladieme vysoké tepelnoizolačné požiadavky, pretože pri pomerne veľkej ploche, ktorú brána predstavuje v obvodovom plášti budovy, môže ísť o nezanedbateľné tepelné straty. Z tohto dôvodu sú pre výrobu garážových brán využívané termopanely hrúbky 40 mm, ktorých obvodový plášť je tvorený galvanicky pozinkovaným plechom. Jadro termopanela je tvorené tvrdenou polyuretánovou penou, ktorá svojimi vlastnosťami zabezpečuje dostatočnú tepelnú izoláciu.

Komfort a účinnosť

Pre prípad, že garážový priestor nemá iný vstup, resp. je predpoklad opakovaného vstupovania osôb, je vhodným riešením do telesa brány integrovať prechodové dvere.
Pre prípad, že garážový priestor nemá iný vstup, resp. je predpoklad opakovaného vstupovania osôb, je vhodným riešením do telesa brány integrovať prechodové dvere.

Komfort pri otváraní veľkej garážovej brány prináša automatizácia brány. Otváranie a zatváranie potom zabezpečuje elektrický motor, ktorý je ovládaný prostredníctvom tlačidla alebo diaľkovým ovládaním napr. priamo z auta. Moderné elektronicky riadené bránové systémy charakterizujú najmä efektivita, bezpečnosť a komfort pri ovládaní.
Funkcia bezpečnosti pritom neznamená len spoľahlivú ochranu pred zlodejmi, ale tiež ochranu užívateľa a jeho majetku. Napríklad funkcia „automatické zastavenie“ znamená, že brána sa zastaví pri zaznamenaní akejkoľvek prekážky. Pri výbere brány si u predajcu zistite, či sa dá brána núdzovo otvoriť a znovu zamknúť aj manuálne. Inak by ste pri výpadku prúdu museli nechať bránu zatvorenú, ale nezamknutú.

Dekorácie pre garážové brány

Väčšina výrobcov garážových brán ponúka možnosti výroby brán v najrôznejších farbách palety RAL. Taktiež je možné farby na bráne rôzne kombinovať v rôznych tvaroch a motívoch (kazetový, lamelový, hladký dizajn, mikrodrážka...). Vo väčšine prípadov určuje výber vzhľadu brány vlastná predstavivosť. Výsledný efekt môžeme zlepšiť tiež pridaním dekoratívnych prvkov z plastu, nehrdzavejúcej ocele alebo vložením presklených plôch. Moderný dizajn doplníme efektnou kľučkou, či držadlom.

Ako vybrať dobrého dodávateľa?

Garážové brány sú vyrábané väčšinou priamo „na mieru” zákazníkovi podľa veľkosti stavebného otvoru. Preto je dôležité, aby dodávateľ poskytoval priamo na mieste stavby kvalifikované poradenské služby v oblasti technického riešenia zabudovania brány, pomohol investorovi s výberom vhodného typu a zabezpečoval servis a záručné a pozáručné revízie. Neodporúčame nakupovať bránu bez zabezpečenia montáže kvalifikovanými pracovníkmi.

Spoločnosť Elba, a.s. Kremnica sa zaoberá výrobou garážových a priemyselných brán od roku 1993. Je držiteľom certifikátov riadenia kvality podľa ISO 9001:2008 a ISO 14001:2004 pre proces výroby a montáže bránových systémov. Prednosťami spoločnosti ELBA, a.s. sú uzavretie akéhokoľvek stavebného otvoru v krátkom dodacom termíne a rýchla realizácia servisných služieb a dodávok náhradných dielov. Dlhoročné odborné skúsenosti stabilného kolektívu zamestnancov ELBA, a.s. sú skutočnou garanciou dodania brány presne podľa vašich predstáv.

Ďalšie informácie nájdete na www.elba.sk

 

31.5.2015

FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU
k tomuto článku nie sú žiadne ďalšie obrázky
REKLAMA
LEIER
HELUZ
DOMEXPO 2018
BAUMIT
EVVA
bottom right bottom wide left bottom left
Zaujímavé odkazy:   CTS Europe s.r.o.  E-FILIP Stavebne a Energeticke Poradenstvo  Tipy ako šetriť pri kúreni  www.topkuchyna.sk  www.toptechnologie.sk  AUTOBAZAR
 
created by: CTS Europe s.r.o.