bottom left
UV GROUP, s.r.o., E.B.Lukáča 2, 036 01 Martin
Aktualizácia: 16.07.2018
INFO: +421 43 427 6534
bottom right
Textová reklama: T O P K Ú R E N I E ! ! ! Tu nájdete užitočné rady ako u š e t r i ť . Naviac máte možnost sa zapojiť do diskusie v diskusnom fóre aj za článkom!
top right top left top left
TOP STAVEBNÉ tipy pre Vás

Inovácie a nové trendy v oblasti drevo-plastových kompozitov

(wood plastic composites – WPC) pre vonkajšie terasy

Terasa Timbermax pred café Vevey, Štúrovo nám. Trencín.
Terasa Timbermax pred café Vevey, Štúrovo nám. Trencín.

Ak je kuchyňa srdcom domu, tak terasa je jeho dušou. Stále viac ľudí túžiacich po domove svojich snov si osvojuje tento slogan a odzrkadľuje sa to aj v trendoch, ktoré sa snažia sledovať aj dodávatelia materiálov.

Dá sa povedať, že v posledných rokoch sa v oblasti materiálov vhodných na vonkajšie terasy nezadržateľne derie dopredu drevo, ale hlavne jeho bezúdržbové alternatívy – takzvané drevo-plastové kompozity s medzinárodnou skratkou WPC (wood-plastic-composite). Je na to niekoľko dôvodov.

Prečo terasa z kompozitov?

Prečo terasa z kompozitov?
Prečo terasa z kompozitov?

Zákazníkov na drevených terasách zrejme najviac priťahuje nezameniteľný vzhľad s nádychom prírody a luxusu. Výhodou montovaných terás je aj odolnosť voči mrazom. Okrem novostavieb každoročne narastá aj počet tých zákazníkov, ktorí sa na dodávateľov montovaných terás obracajú so žiadosťou o rekonštrukciu terasy z dlaždíc, ktorá po niekoľkých zimách popraskala.

Drevo je síce krásne, ale iba vtedy, ak dostane patričnú – a treba povedať – nie lacnú starostlivosť. Z tohto dôvodu stúpa počet záujemcov o jeho alternatívy, ktoré sú na údržbu menej náročné.

Čo sa týka drevo-plastových kompozitov, môžeme povedať, že „regál je dnes už preplnený“ a zákazník sa niekedy ťažko orientuje, pretože na trhu sú WPC materiály rôzneho zloženia, kvality a estetickej úrovne. Každý dodávateľ samozrejme chváli produkt, ktorý ponúka on a stáva sa, že zákazník, nie príliš zorientovaný v problematike, podľahne predajcovi a po čase je sklamaný. Preto je zásadne dôležité osloviť viacerých dodávateľov a ponuky si porovnať a zhodnotiť podľa svojich preferencií.

Drevo je síce krásne, ale iba vtedy, ak dostane patričnú – a treba povedať – nie lacnú starostlivosť. Z tohto dôvodu stúpa počet záujemcov o jeho alternatívy, ktoré sú na údržbu menej náročné. Na fotke je podlaha pri bazéne z bezúdržbových WPC dosiek.
Drevo je síce krásne, ale iba vtedy, ak dostane patričnú – a treba povedať – nie lacnú starostlivosť. Z tohto dôvodu stúpa počet záujemcov o jeho alternatívy, ktoré sú na údržbu menej náročné. Na fotke je podlaha pri bazéne z bezúdržbových WPC dosiek.

Drevo-plastové kompozity môžeme rozdeliť na dve hlavné skupiny. Dnes najrozšírenejšou skupinou sú brúsené profily vyrábané jednoduchou extrúziou. Na trhu je niekoľko značiek, ktoré sa líšia zložením podľa druhu plastu a dreva v zmesi, z ktorej sa profily vyrábajú, ďalej cenou, sortimentom alebo farebnosťou.

Druhú skupinu z hľadiska spôsobu výroby tvoria profily vyrábané dvojitou extrúziou, počas ktorej je drevo-plastové jadro obalené povrchovou vrstvou. Táto technológia pochádza z USA a bola vyvinutá len pred niekoľkými rokmi. Práve americký trh je v tomto segmente suverénne najväčší a najskúsenejší, keďže prvé WPC kompozity sa tu vyrábali už pred vyše 20 rokmi. Viacročné skúsenosti odhalili niektoré slabé stránky drevo-plastu, predovšetkým v jeho povrchovej odolnosti a farebnej stálosti. Tieto skúsenosti boli dôvodom na vyvinutie novej technológie, ktorej úlohou je čo najviac eliminovať spomenuté nedostatky profilov vyrábaných jednoduchou extrúziou. Ich príčinou je fakt, že profily sa po vyextrudovaní následne brúsia z dôvodu, aby bol pochôdzny povrch vhodný z hľadiska protišmykových vlastností. Takto sa však na povrch dostala drevená zložka kompozitu, ktorá je do istej miery nasiakavá a menej odolná voči vplyvom UV žiarenia. Výsledkom sú šmuhy po záhradnom nábytku, ale hlavne ťažko odstrániteľné fľaky po dažďoch a po rodinnom obede, či grilovačke (kečup, tuky, víno, káva...).

Fľaky po daždi na terase z brúseného wpc.
Fľaky po daždi na terase z brúseného wpc.

Profily vyrábané dvojitou extrúziou okrem podstatne vyššej farebnej stálosti vynikajú práve v odolnosti povrchu voči spomenutým vplyvom, čím zákazník dostáva materiál úplne inej kategórie a môžeme povedať, že skutočne bezúdržbový.
Čerešničkou na torte je vzhľad takto vyrábaných profilov, ktorý nie je potrebné komentovať, stačí si pozrieť fotografie.
Priekopníkom v tejto oblasti na Slovensku je spoločnosť Newface, ktorá ako jediná na trhu vsadila práve na tento materiál. To, že v tomto prípade nejde o stávku naslepo, dokazujú aj výstupy z medzinárodných odborných konferencií, ktoré predpokladajú rýchlo rastúci podiel tohto typu kompozitu na trhu v celosvetovom meradle.

Newface je dovozcom WPC profilov, ktoré sa predávajú pod značkou Timbermax. Nebudeme preháňať, ak skonštatujeme, že vzhľadová podobnosť k drevu dosiahla métu, ktorá sa bude veľmi ťažko dobiehať. Aj preto sa spoločnosť Newface teší nárastu záujemcov o Timbermax nielen na terasy, ale hlavne na fasády. Z reakcií architektov cítiť konečne spokojnosť a istotu, že investorovi môžu konečne odporučiť skutočnú alternatívu dreva. Tento rok navyše v uvádzacích cenách...

Viac informácií je na stránke www.timbermax.sk

 

3.10. 2013

FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU
k tomuto článku nie sú žiadne ďalšie obrázky
REKLAMA
HELUZ
EVVA
DOMEXPO 2018
BAUMIT
LEIER
bottom right bottom wide left bottom left
Zaujímavé odkazy:   CTS Europe s.r.o.  E-FILIP Stavebne a Energeticke Poradenstvo  Tipy ako šetriť pri kúreni  www.topkuchyna.sk  www.toptechnologie.sk  AUTOBAZAR
 
created by: CTS Europe s.r.o.