bottom left
UV GROUP, s.r.o., E.B.Lukáča 2, 036 01 Martin
Aktualizácia: 15.08.2018
INFO: +421 43 427 6534
bottom right
Textová reklama: Areko, s.r.o. - meracia a regulačná technika, meracie prístroje, meranie teploty, meranie tlaku, meranie prietoku, snímače tlaku, termovízia, dataloggery, elektronický nos
top right top left top left
TOP STAVEBNÉ tipy pre Vás

Izolačné zasklenie pre administratívne budovy

V poslednom desaťročí pribudlo v mestách mnoho budov určených k prenájmu kancelárskych priestorov. Na fasádach týchto objektov prevláda sklo – okrem iného aj od spoločnosti AGC Glass Europe. Toto sklo môže byť číre (Planibel Clear), reflexné (Stopsol), prefarbené v hmote (Planibel Coloured), s nízkoemisívnym pokovovaním a protislnečnou ochranou (Stopray). Presklená fasáda nie je len súčasným módnym trendom, ale aj zabezpečením dokonalého osvetlenia pracovného priestoru.

Keď sa v dávnej minulosti začalo sklo po­užívať ako výplň stavebného otvoru, jeho hlavnou funkciou bolo osvetliť vnútorný priestor budovy a chrániť ho pred vetrom, dažďom a snehom. V súčasnej dobe sa vzhľadom na technologický pokrok spoločnosti
a vďaka estetickej dokonalosti povrchu sklo používa už aj do nepriehľadných častí fasády. V interiéri potom nahradzuje klasické deliace priečky, obklad stien, zábradlí, podlahy, nosníky atď.
Ak sklo tvorí priehľadnú časť obvodového plášťa, v našich klimatic­kých podmienkach je takmer vždy súčasťou izolačného skla, ktoré nás môže chrániť pred chladom, teplom, vetrom, hlukom, ohňom a útokom.
Súčasná doba zmenila ekologické mys­lenie obyvateľov našej planéty pozitívnym smerom. Vzhľadom na snahu šetriť energiu rastie dopyt nielen po izolačných dvojsklách, ale aj izolačných trojsklách.
Hodnota súčiniteľa prestupu tepla Ug izolačných dvojskiel sa v súčasnej dobe dostala až na hodnotu 0,9 W/(m2.K). Spoločnosť AGC Glass Europe ponúka práve tieto sklá zo škály selektívnych skiel Stopray. Takáto nízka hodnota Ug je dosiahnutá kombináciou skla s mäkkým povlakom (sklá zo škály Stopray s hodnotou Ug = 1,0 W/(m2.K) a skla s pyrolytickým povlakom Planibel G fasT. Medziskelná dutina je plnená štandardným izolačným plynom argónom. Toto zloženie poskytuje vysokú úroveň tepelnej izolácie a veľmi dobrý solárny faktor. Prínosom je teda väčšia úspora energie ako v zime (vďaka najnižšej hodnote Ug na trhu), tak v lete (nižší solárny faktor). Inými slovami, táto inovácia vám umožní významné úspory, aj väčšie pohodlie v interiéri po celý rok. Prakticky možno povedať, že sklo šetrí vaše financie a tiež životné prostredie.*
*AGC Glass Europe, popredný európsky výrobca skla, sa riadi filozofiou Cradle-to-Cradle (alebo od počiatku k počiatku).
V roku 2010 dostala spoločnosť AGC za svoje výrobky z plochého skla a skiel
s mäkkým povlakom certifikát v rámci programu Cradle-to-Cradle od nezávislej organizácie MBDC.
Cradle-to-Cradle (C2C) je striktný program organizácie MBDC posudzujúcej celkovú náročnosť výrobkov na životné prostredie, t. j. po celú dobu ich životnosti. Cieľom tohto inovatívneho prístupu je udeľovať certifikáty výrobkom spoločností s najekologickejšími výrobnými metódami a produktmi.
To znamená posudzovanie vlastností výrobkov z hľadiska trvalo udržateľného rozvoja, od prvej fázy ich výroby až po likvidáciu konečných produktov. Tento program je zameraný nielen na hodnotenie kvality výrobkov, ale tiež na meranie ich kladného vplyvu na ekologickú rovnováhu. Inými slovami, úlohou tu je brať si pri výrobe príklad z princípov prírody. To je skutočne nová priemyselná revolúcia! Prijatím filozofie a etiky C2C sa spoločnosť AGC stala na tomto poli v sklárskom priemysle lídrom. Skupina AGC je skutočným priekopníkom v zavádzaní prísnych ekologických cieľov do svojich výrobných postupov a konečných výrobkov.

Pri snahe o správny technický návrh presklenia administratívnej budovy je dôležité myslieť okrem tepelno-technických parametrov aj na:
  • správny statický návrh s ohľadom na konkrétne zaťaženie (vietor, sneh atď.), rozmery a spôsob kotvenia skla,
  • dostatočné osvetlenie,
  • vzduchovú nepriedušnosť,
  • ochranu pred zranením, násilným vniknutím, prípadne výbuchom a strelami,
  • požiarnu odolnosť,
  • estetické požiadavky.

V prípade izolačných trojskiel sa hodnota Ug pohybuje v rozmedzí od 0,9 do 0,5 W/(m2.K), štandardne potom 0,6 W/(m2.K). Ako už samotný názov prezrádza, izolačné trojsklo sa skladá z troch skiel spojených na okraji dvoma dištančnými rámčekmi a tmelmi. Vonkajšie tabule skla mávajú na svojom povrchu otočenom smerom do dutiny tenkú vrstvu oxidov kovov, ktorú nazývame nízkoemisívnym pokovovaním, kedy môže ísť o povlak Stopray alebo Planibel EnergyN v kombinácii so sklom Planibel TopN+. V priestoroch medzi sklami je hermeticky uzatvorený vzácny plyn – argón alebo kryptón. Schematický rez izolačným trojsklom s popisom jednotlivých častí je na obrázku.
Ďalší spôsob, ako administratívne budovy zefektívniť z tepelno-technického hľadiska, je vybudovať dvojitú fasádu, ktorá – ak je správne technicky urobená – obmedzí tepel­né straty v zime, zníži solárne zisky v lete a vytvorí príjemné prostredie v interiéri.
Či už je fasáda objektu vytvorená izolačným dvojsklom, trojsklom alebo dvojitým plášťom, použitie skla s protislnečnou ochranou je nevyhnutné.

V niektorých prípadoch je nevyhnutné zvážiť použitie tepelne tvrdeného, tepelne spev­neného a vrstveného bezpečnostného skla. Pre dosiahnutie efektívneho riešenia z hľadiska kvality a ceny je výhodné požiadať o pod­poru technického poradcu našej spoločnosti AGC Glass Europe na e-mailovej adrese
ibp@eu.agc.com.

Viac informácií o širokej škále produktov spoločnosti AGC Glass Europe nájdete na www.YourGlass.com.
FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU
k tomuto článku nie sú žiadne ďalšie obrázky
REKLAMA
HELUZ
EVVA
BAUMIT
LEIER
DOMEXPO 2018
bottom right bottom wide left bottom left
Zaujímavé odkazy:   CTS Europe s.r.o.  E-FILIP Stavebne a Energeticke Poradenstvo  Tipy ako šetriť pri kúreni  www.topkuchyna.sk  www.toptechnologie.sk  AUTOBAZAR
 
created by: CTS Europe s.r.o.