bottom left
UV GROUP, s.r.o., E.B.Lukáča 2, 036 01 Martin
Aktualizácia: 16.07.2018
INFO: +421 43 427 6534
bottom right
Textová reklama: Areko, s.r.o. - meracia a regulačná technika, meracie prístroje, meranie teploty, meranie tlaku, meranie prietoku, snímače tlaku, termovízia, dataloggery, elektronický nos
top right top left top left
TOP STAVEBNÉ tipy pre Vás

Jesenné inšpirácie

Foto: BBdesign
Foto: BBdesign

Na jeseň ľudia akoby strácali náladu. Všade naokolo fúka vietor a počasie oznamuje príchod zimy. Ale aj napriek nepriaznivému počasiu sa môžeme cítiť príjemnejšie. Postarajú sa o to jesenné dekorácie. Pri ich vytváraní nám môže pomôcť vlastná záhrada alebo príroda.

Dekorácie na záhradu

Foto:  BBdesign
Foto: BBdesign

Ak chcete aby ste o rok mali aj v jeseni farebnú záhradu, mali by ste si v nej vysadiť kríky a trávy, ktoré hýria farbami práve v tomto období. Urobiť tak musíte pred prvými mrazmi. Zadovážte si napríklad sumach pálkový. O rok v jeseni bude jeho lístie hrať všetkými farbami. Zelené sa zmenia na oranžové až do žltohnedých odtieňov.  Alebo sa rozhodnite pre krík, ktorý zaujme aj svojou veľkou rozlohou. Drieň kvetnatý (Cornus Florida) je rastlina, ktorá dotvorí záhradu od príchodu jari. Práve vtedy bude mať prekrásne kvety, ktoré vám bude každý závidieť. Na jeseň prekvapí hrou farieb na listoch. Oranžová, červená a dokonca až fialová bude krášliť vašu záhradu.
Ideálnou dekoráciou do záhrady, ale aj na balkón či terasu sú chryzantémy, cyklamény, vres či cezmína. Nemusíte sa báť ani prvých mrazov, tieto druhy ich vydržia. 
Ale aj plody zo záhrady využijete na jej skrášlenie. Tekvice stále častejšie zdobia exteriéry domov. Aby ste ich mali čo najkrajšie, nechajte ich na čerstvom vzduchu, v žiadnom prípade ich nedávajte do pivnice. V kombinácii s vresom či chryzantémou ich jednoducho položte na trávnik, terasu či ku dverám alebo len tak k vysokej tráve. Šikovnejší z nich dokážu vyrezávať rôzne tvary. Typické svietidlo na Halloween zabaví nielen vás, ale aj vaše deti. Potom už len stačí položiť do vnútra zapálenú sviečku a záhradná dekorácia je na svete.

Jesenné dekorácie do bytu

Brezové prútie je výborný podklad či už si vyrobíte venček, alebo napr. srdiečko. Prútie treba vytvarovať krátko po nazbieraní, aby bolo dobre ohybné. Text a foto: Ing. Gabriela Demská, ARANŽMÁNY.sk
Brezové prútie je výborný podklad či už si vyrobíte venček, alebo napr. srdiečko. Prútie treba vytvarovať krátko po nazbieraní, aby bolo dobre ohybné. Text a foto: Ing. Gabriela Demská, ARANŽMÁNY.sk

Záhradu máme upravenú, ale ako si vyzdobiť interiér? Aj tu sa ponúka nespočetné množstvo dekorácii práve z prírody. Asi najznámejšou dekoráciou je jesenné opadané lístie, šišky, gaštany či šípky, ktoré môžete nazbierať počas prechádzky. Ako podkladový materiál nám výborne poslúži brezové prútie.

Foto: ARANŽMÁNY.sk
Foto: ARANŽMÁNY.sk

Existuje naozaj mnoho spôsobov, ako si pomocou listov a jesenných plodov skrášliť byt. Takéto dekorácie sú lacné, ekologické a vyzerajú prirodzene. Zaujímavým riešením je obalenie sviečok lístím či vytvorenie listovej girlandy v kombinácií so sušenými vetvičkami. Takáto girlanda sa vám bude skvele vynímať na krbe alebo nad dverami až do zimy. Ak máte radi vidiecky štýl, jednoducho umiestnite suché farebné listy na parapetu. Ružičky vytvorené z listov platana či javora sú zaujímavou dekoráciou na stôl, krbovú rímsu či podobločnicu. Spolu so šípkami vytvoríte dokonalú kyticu. 
Listy môžete tiež lisovať, zväzovať, vyplniť nimi priehľadnú sklenenú vázu a tú potom doplniť malými dekoračnými predmetmi s jesenným námetom, ako sú oriešky, tekvičky, bukvice, žalude. Určite nič nepokazíte ani misou vyloženou lístím na ktoré položíte ovocie, tekvice, či zeleninu zo záhradky. Vchod si môžete vyzdobiť už spomínanou tekvicou a samozrejme jesenným vencom na dverách. Aj ten sa dá vytvoriť z lístia či nazbieraných plodov. Už na prvý pohľad bude jasné, že sa za nimi skrýva teplo rodinného krbu.

Do nádoby sa dá nasypať hlina, piesok, alebo použiť aranžovacia hmota na živé kvety. Zapichujeme živé rastliny, brečtan, šípky, listy....všetko čo nám príroda okolo nás ponúka. Text a foto: Ing. Gabriela Demská, ARANŽMÁNY.sk
Do nádoby sa dá nasypať hlina, piesok, alebo použiť aranžovacia hmota na živé kvety. Zapichujeme živé rastliny, brečtan, šípky, listy....všetko čo nám príroda okolo nás ponúka. Text a foto: Ing. Gabriela Demská, ARANŽMÁNY.sk

Vyzdobiť si môžete stôl, pri ktorom obedujete. Originálnym nápadom, ktorý si prerazil miesto aj do našich miestností, je lepenie listov a sušených plodov na polystyrénové gule. V strede stola pôsobia priam dokonale. Ak si chcete vyzdobiť steny, vylisujte listy a vložte ich do presklených rámčekov. Pôsobia štýlovo a jednoducho zároveň. Akoby podčiarkovali jesennú pokojnú atmosféru.
Ak máte slabosť na čerstvé kvety a chcete stálejšiu dekoráciu na viac ako týždeň, skombinujte čerstvé kvety so suchými. Je to naozaj jednoduché. Do špeciálnej hmoty napichajte malé skúmavky, tie naplňte vodou a vložte do nich živé kvety. Do voľných miest zapichnite uschnuté listy, jarabinu, šišky, žalude a suché plody z prírody. Keď živé kvety uschnú, jednoducho ich vymeníte, pričom sa celkový vzhľad ikebany nezmení.

Domov robí nielen atmosféra, ale aj detaily. Jesenné dekorácie akoby vdychovali interiéru pocit pokoja a pohody. Dnešné moderné byty sú často až priam stroho pôsobiace a neosobné. Práve dekorácie z jesennej prírody im dodajú to správne čaro. Vnesú do nich farebný jesenný nádych, ktorý už na prvý pohľad bude hovoriť, že ste vkročili do domova plného lásky a radosti.

Text: Monika Stebelová

 

30.10. 2013

FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU
k tomuto článku nie sú žiadne ďalšie obrázky
REKLAMA
HELUZ
EVVA
DOMEXPO 2018
BAUMIT
LEIER
bottom right bottom wide left bottom left
Zaujímavé odkazy:   CTS Europe s.r.o.  E-FILIP Stavebne a Energeticke Poradenstvo  Tipy ako šetriť pri kúreni  www.topkuchyna.sk  www.toptechnologie.sk  AUTOBAZAR
 
created by: CTS Europe s.r.o.