Johann Vaillant:

Vizionár, ktorý odštartoval 140 rokov inovácií

Ústredné kúrenie, kombinovaný kotol pre vykurovanie i ohrev vody či plynový ohrievač vody s uzavretým systémom. To všetko sú vynálezy nemeckého priekopníka Johanna Vaillanta, ktorými ovplyvnil milióny domácností po celom svete. Pri príležitosti 140. narodenín značky Vaillant vám ponúkame exkluzívny rozhovor s jej zakladateľom spred vyše storočia. Vaillantove slová z tohto obdobia dokazujú, že bol vizionárom a videl ďaleko dopredu. K rozhovoru prikladáme aj komentár o tom, ako sa darí značke v súčasnosti:

Johann Vaillant

Píše sa rok 1899. V tom čase už 25 rokov funguje Vaillantova firma, ktorá sa úspešne etablovala. A to vďaka inovácii, ktorou odštartovala revolúciu v ohreve vody v domácnostiach. Aké boli Vaillantove začiatky?
Spomína Johann Vaillant: Ako 23-ročný som prišiel do nemeckého Remscheidu ako vyučený inštalatér a montážnik zariadení na ohrev vody. Deň po mojom príchode do regiónu Bergisches Land sa konal lunapark. V hostinci, kde som sa zastavil, sa práve pokazilo pivné potrubie. Ihneď som sa ponúkol, že ho opravím. Počas práce sa mi prihovoril jeden hosť. Radil mi, aby som začal podnikať. Neváhal som a prenajal si malú dielňu. Všetky ohrievače vody, ktoré sme potom inštalovali, mali rovnakú slabinu: Voda sa ohrievala v otvorenom systéme a kontaminovala sa pri tom spalinami. Tento problém sa mi však podarilo vyriešiť a vyvinul som systém, v ktorom sa voda ohrievala nepriamo, cez vnútorný plášť.

Ohrievač vody značky Vaillant z roku 1894

V roku 1894 si Vaillant následne ako prvý na svete patentoval plynový ohrievač vody s uzavretým systémom. Toto zariadenie sa zmestilo do každej kúpeľne a dizajnom spĺňalo najvyššie nároky. Kúpanie sa vďaka nemu stalo komfortom dostupným pre každého. Závesná verzia Vaillantovho plynového ohrievača vody s názvom „Geyser“ v roku 1905 dobyla svet. Ako sa zmenila Vaillantova práca vďaka tomuto vynálezu?
Odpovedá Johann Vaillant: Dosť rýchlo som vycítil, že biznis s novým plynovým ohrievačom vody je veľmi lukratívny. Preto som sa rozhodol ukončiť inštalačné práce a sústrediť sa na výrobu ohrievačov vody. Predajné čísla sú v súčasnosti (rok 1899) mimoriadne uspokojivé a rozhodol som sa ponúkať svoj produkt aj v ďalších krajinách. Už niekoľko rokov mám pritom pobočku v Amsterdame v Holandsku a svoje produkty predávam aj v Belgicku a Dánsku.

Reklama na ohrievač vody z roku 1894

Dnes už má Vaillant Group svoje zastúpenie vo väčšine krajín sveta. Výnimkou nie je ani Slovensko. Vykurovacie zariadenia vyrába celkovo v siedmich výrobných závodoch po celom svete, pričom až dva z nich sa nachádzajú u nás. Produkty značky Vaillant sú od začiatku až doteraz označované logom so zajacom...
Vysvetľuje Johann Vaillant:
V jednu Veľkonočnú nedeľu som čítal mesačník „Alte und Neue Welt”. V ňom som objavil obrázok zajaca vynárajúceho sa z vajíčka. Obrázok sa mi zapáčil, a tak som sa ihneď spojil s nakladateľstvom a odkúpil som práva na jeho používanie od autora. O tri mesiace neskôr už bol zajac oficiálne uznaný ako registrovaný vzor. Odvtedy sa objavuje na všetkých výrobkoch značky Vaillant.

Rok 2014 - nový kondenzačný kotol ecoTEC plus

Toto logo dnes môžete nájsť na širokom portfóliu produktov spoločnosti ako sú závesné i stacionárne kondenzačné kotly a ich zostavy, tepelné čerpadlá, solárne systémy či regulačná technika. Značka sa snaží prinášať energetické riešenia budúcnosti a vždy predvídať nové trendy. Podobne, ako to robil jej zakladateľ, Johann Vaillant. Už koncom 19. storočia, v ére veľkých a ťažkých pecí v každej miestnosti domu totiž predpovedal, ako sa bude vyvíjať trh vykurovacích zariadení v budúcnosti...
Hovorí Johann Vaillant:
Môžete ma považovať za blázna, ale nebolo by vynikajúce mať v dome vykurovacie zariadenie, ktoré by sa dalo ovládať z jedného centrálneho miesta? Koľko priestoru a času by sa ušetrilo, ak by sme nemuseli mať kotol v každej izbe. Bolo by to úžasné a veľmi pohodlné. Alebo, keby existovali zariadenia, ktoré by vykurovali miestnosť a súčasne poskytovali teplú vodu... Moja predstavivosť sa však opäť necháva unášať.

Nemecký priekopník Johann Vaillant ovplyvnil svojimi vynálezmi milióny domácností po celom svete.

Ústredné kúrenie, ktoré značka Vaillant uviedla na trh v roku 1924, je receptom na teplo a komfort pre milióny domácností, ktorý pretrval až dodnes. Značka následne uspela na trhu aj s prvým kotlom na vykurovanie a ohrev teplej vody v jednom zariadení – s kombinovaným kotlom z roku 1967. Sériová výroba plynových kotlov s vysokou účinnosťou s kondenzačnou technológiou odštartovala v roku 1996. Kondenzačné kotly sa odvtedy stali jedným z najdôležitejších výrobkov v portfóliu značky Vaillant. A čo je podľa jej zakladateľa tajomstvom tohto úspechu?
Odpovedá Johann Vaillant:
Samotná dobrá myšlienka nestačí. Vždy sa pozerám dopredu, dokonca aj v ťažkých situáciách. Aj moji zamestnanci podstatne prispeli k môjmu komerčnému úspechu. Ako podnikateľ potrebujem dobrých, dôveryhodných pracovníkov, na ktorých sa môžem vždy spoľahnúť. Zároveň za nich preberám zodpovednosť. Chcem dávať mojim zamestnancom perspektívu budúcich a istých pracovných miest, s ktorými sa môžu starať o svoje rodiny. Je pre mňa veľmi dôležité aj to, aby výrobky, ktoré zákazníci dostávajú od značky Vaillant, boli bezpečné a vysokokvalitné.

Počas 140 rokov sa trh vykurovacej techniky veľmi zásadne menil. Značka Vaillant preto novinkami i inováciami už zavedených výrobkov nepretržite zvyšovala i zvyšuje latku. Vyvíja kotly i ďalšiu techniku smerom k väčšej hospodárnosti a ekologickosti. Už 140 rokov je jedným z popredných poskytovateľov technológií vykurovania a chladenia pre domácnosti, ako aj zariadení na využitie energie z obnoviteľných zdrojov.

Závesná verzia Vaillantovho ohrievača vody s názvom Geyser v roku 1905 dobyla svet

(CHRONOLÓGIA)
140. rokov inovácií značky Vaillant:

1874 Johann Vaillant založil rodinnú firmu
1894 ako 1. na svete patentoval plyn. ohrievač vody s uzavretým systémom
1905 jeho plynový ohrievač vody s názvom „Geyser“ dobyl svet
1924 jeho spoločnosť vyvinula prvý kotol na ústredné kúrenie
1967 značka priniesla na trh prvý kombinovaný kotol
1974 predstavila prvý elektronicky riadený plynový kotol
1978 uviedla na trh prvý plynový „turbo“ kotol s nasávaním vzduchu zvonku
1996 značka odštartovala sériovu výrobu kondenzačných kotlov
2014 predstavuje nový kondenzačný kotol ecoTEC plus - kotol pre dnešok i zajtrajšok

Text a foto: Vaillant

 

28.9. 2014

V roku 1874 založil Vaillant v nemeckom Remscheide rodinnú firmu špecializovanú na montáž zariadení na ohrev vody.