bottom left
UV GROUP, s.r.o., E.B.Lukáča 2, 036 01 Martin
Aktualizácia: 15.08.2018
INFO: +421 43 427 6534
bottom right
Textová reklama: Areko, s.r.o. - meracia a regulačná technika, meracie prístroje, meranie teploty, meranie tlaku, meranie prietoku, snímače tlaku, termovízia, dataloggery, elektronický nos
top right top left top left
TOP STAVEBNÉ tipy pre Vás

Kamenná vlna zamedzí prehrievaniu podkrovia

Obytné podkrovie je stále obľúbené. Znamená úspornejšiu investíciu pri výstavbe, maximálne využitie priestoru pod strechou i zaujímavé architektonické možnosti. Domy so šikmou strechou navyše patria ku klasike. Podľa typu strešnej konštrukcie, a s tým súvisiaceho potrebného zateplenia, sa ponúka variant s priznanými krokvami alebo podkrovie riešené pomocou sadrokartónu. Izolačné dosky ROCKWOOL umožňujú jednoduchú, rýchlu a kvalitnú aplikáciu obidvoch variantov.


Izolácia z kamennej minerálnej vlny je tvarovo stála a pružná. Dobre priľne ku konštrukcii, vyplní požadovaný priestor a zamedzí vzniku škár, čím minimalizuje vznik tepelných mostov. Dosky nezosadajú a dlhodobo zachovávajú svoju hrúbku. Účinne zamedzujú prehrievaniu v lete a únikom tepla v zime. 

V súčasnosti je najčastejším spôsobom zateplenie medzi a pod krokvami. Tepelná izolácia sa kladie najprv medzi drevenú konštrukciu a potom pod ňu. Aby boli splnené požiadavky na tepelno izolačné vlastnosti konštrukcie, izolácia sa ukladá v dvoch alebo viacerých vrstiev. Hrúbka prvej vrstvy je daná výškou prídavného roštu. Nasleduje montáž parozábrany (ktorá musí ostať uzatvorená, zlepená vo všetkých spojoch a doliehať až k stene) a nosného roštu sadrokartónového podhľadu. Ďalej je možné postupovať dvoma spôsobmi: pomocou roštu vymedziť priestor pre vzduchovú medzeru na elektroinštaláciu, alebo vzduchovú medzeru vyplniť ďalšou vrstvou izolácie.

Zateplenie nakrokvovým systémom TOPROCK je ideálnym riešením pre tých, ktorí nemajú priestoru nazvyš a musia počítať s každým centimetrom plochy. Toto riešenie totiž umožňuje využiť celý priestor podkrovia bez nutnosti znižovania podhľadov v interiéri. Nad pôvodnými krokvami sa vybuduje debnenie a konštrukcia pomocných krokiev so špeciálnymi kovovými držiakmi. Súčasťou strešného plášťa je parozábrana položená na debnenie, nasleduje izolačná doska položená v dvoch vrstvách na väzbu a na ňu difúzne otvorená hydroizolácia, ktorá zabraňuje zatekaniu vody a umožňuje prestup prípadnej vlhkosti. Na rad prichádzajú kontralaty na upevnenie krytiny a samotná strešná krytina. Toto spojenie patentovaných držiakov a izolácie z kamennej vlny ROCKWOOL umožňuje zatepliť strechu jednoducho aj kvalitne a prispieva k zvýšeniu hodnoty domu. Zateplenie kamennou vlnou poskytuje výbornú tepelnú izoláciu a poteší aj z pohľadu akustických vlastností. V závislosti od strešnej krytiny v spojení so systémom TOPROCK dokáže znížiť hluk prenikajúci z vonku do podkrovia. Umožní tak dosiahnuť vzduchovú nepriezvučnosť konštrukcie až 56 decibelov.

 

Izolácia z kamennej vlny ROCKWOOL má výborné tepelnoizolačné vlastnosti, takže podstatne znižuje nežiaduci únik tepla konštrukciou a vďaka svojej štruktúre umožňuje domu dýchať. Pretože má skvelé akustické vlastnosti, zlepšuje pohodu bývania. Jej ďalším plusom je nehorľavosť, čo zvyšuje požiarnu odolnosť domu. Chráni stavebnú konštrukciu pred ohňom, nehorí a nešíri oheň a pomáha tak predĺžiť čas na evakuáciu osôb. Je vhodná pre rekonštrukcie aj novostavby. Odporúčaná pre nízkoenergetické i pasívne domy a tiež drevostavby.

Text a foto: ROCKWOOL

 

2.7.2015

FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU
k tomuto článku nie sú žiadne ďalšie obrázky
REKLAMA
EVVA
DOMEXPO 2018
BAUMIT
HELUZ
LEIER
bottom right bottom wide left bottom left
Zaujímavé odkazy:   CTS Europe s.r.o.  E-FILIP Stavebne a Energeticke Poradenstvo  Tipy ako šetriť pri kúreni  www.topkuchyna.sk  www.toptechnologie.sk  AUTOBAZAR
 
created by: CTS Europe s.r.o.