Keď klasika neladí

Staviate alebo rekonštruujete a k fasáde vašej stavby sa biela farba okien jednoducho nehodí? Kým pred pár rokmi by vaša predstava o ideálnom projekte znamenala tŕnistú cestu ku kompromisu, dnes je rozhodnutie iba na vás.

Dôvodom obľúbenosti a vyššieho dopytu po plastových okenných profiloch rôznych farieb je fakt, že koncoví zákazníci aj developeri majú záujem o rozmanitejšiu farebnosť fasád svojich projektov. A výsledný efekt chcú logicky zdôrazniť aj vzhľadovo jedinečnými oknami. "Biele plastové okná sú klasika, ale trendy hovoria jasne - developeri, architekti, projektanti aj koncoví zákazníci žiadajú farebnú rôznorodosť,“ hovorí Milan Klepsa, hlavný zástupca spoločnosti VEKA pre SR a ČR a pokračuje: „Preto sme v spoločnosti VEKA vyvinuli špeciálne tvrdenú povrchovú úpravu VEKA SPECTRAL, ktorá dodáva plastovému oknu pôsobivý dizajn v deviatich farebných odtieňoch.“ Na slovenskom trhu je VEKA SPECTRAL k dispozícii v deviatich farebných odtieňoch. „Záujem je veľký, takže okrem pôvodnej šedej, antracitovej a umbra sme do ponuky zaradili ďalších šesť farieb - uhľovo čiernu, vínovo červenú, oceľovo modrú, krémovo bielu a jedľovo aj tmavo zelenú," prezrádza Klepsa a jeho slová potvrdzuje aj Ronny Bruynseels, generálny manažér Bruvo Slovakia, ktorá je jedným z popredných partnerov spoločnosti VEKA na Slovensku: "Najväčší záujem registrujeme o VEKA SPECTRAL vo farebnom prevedení antracit ultramatt a umbra ultramatt. Dôvody pre tieto preferencie vidíme predovšetkým v súčasnom trende európskej architektúry, ktorý uprednostňuje temnejšie, matné odtiene. Slováci jednoducho kráčajú v tomto smere s dobou.

Kvalita na prvom mieste

Množstvo zákazníkov pri rozhodovaní sa o akomkoľvek dizajnovom prvku stavby rieši aj otázku jeho trvácnosti. Inými slovami, zvažuje, či práve vizuálna stránka nepôjde na úkor kvality a životnosti, ktoré sú pri investíciách tohto typu rozhodne kľúčovými faktormi. Obavy vyvracia Milan Klepsa z VEKA: „Vďaka technológii povrchovej úpravy VEKA SPECTRAL získa plastový povrch okna nielen elegantný matný vzhľad, ale aj zvýšenú odolnosť voči poškriabaniu a vplyvom počasia a schopnosť odpudzovať nečistoty“. Dôvodom je aj fakt, že kvalita je pre nemeckú spoločnosť VEKA najvyšším imperatívom už od jej založenia v roku 1969. Ako jeden z popredných svetových výrobcov plastových profilov vyrába výhradne okenné profily najvyššej kvality triedy A podľa európskej normy EN 12608. Požiadavky na profily triedy A sú mimoriadne vysoké - pre vonkajšie steny týchto profilov je predpísaná hrúbka 3 mm (tolerancia 0,2 mm), čo znamená o 10 % silnejšie steny ako pri profiloch triedy B. Pri stenách v oblasti drážok a napojenia je tento akostný rozdiel ešte zreteľnejší – viac než 20 %.

VEKA SPECTRAL

Zmysluplná investícia

 

Aj v prípade, že váš projekt nevyžaduje špecifické farebné prevedenie okien, prvotným kritériom výberu by teda mala zostať kvalita. „Pred nákupom by sa mal každý zákazník zamyslieť, či chce výrobok na niekoľko rokov, alebo na niekoľko desaťročí. Mal by od predajcu požadovať produkt, ktorý bude mať vysokú životnosť a funkčnosť a zároveň spĺňať celý rad parametrov. Medzi ne patrí predovšetkým schopnosť izolovať teplo a hluk, ako aj schopnosť odolať vetru, dažďu alebo násilnému vniknutiu," radí Milan Klepsa zo spoločnosti VEKA a na záver pripája aj zaujímavý dôkaz z praxe. „Ideálnym príkladom, kedy sa vysoko odolné a kvalitné plastové okenné profily osvedčili aj v extrémnych klimatických podmienkach, je rekonštrukcia lanovej dráhy na najvyššiu horu Českej republiky Snežka, ktorá bola realizovaná v Krkonošskom národnom parku v rokoch 2011-2014. Podľa odborníkov panujú na Snežke oveľa drsnejšie klimatické podmienky než napríklad v Alpách či Tatrách v rovnakej nadmorskej výške, a preto bolo potrebné vybrať materiály, ktoré budú vysokej záťaži schopné odolávať dlhé roky. Voľba nakoniec padla na sedemkomorové profily triedy A, konkrétne Softline 82 značky VEKA, ktoré na najvyššej hore ČR spoľahlivo slúžia dodnes,“ dodáva M. Klepsa.

Text a foto: VEKA