Krb, to je pohoda

Krb je symbolom pohody a rodinného šťastia. Aj Johann Wolfgang Goethe povedal, že „Vlastný krb a dobrá žena, v tom väčšia než v zlate je cena.“ O to viac platí, že pri výbere krbu treba uvážlivo vyberať, veď krb je „šťastie“ celej rodiny. Stojí za zamyslenie pouvažovať nad tým, čo vlastne od krbu očakávate, ako ho budete využívať a koľko chcete investovať. Ako vždy v živote aj tu platí, že nik nie je tak bohatý, aby si mohol dovoliť kupovať lacné veci. Preto treba dobre rozlišovať medzi lacným riešením a riešením s dobrým pomerom ceny a kvality.

Čo vám ponúka trh?
Všetky začiatky sú ťažké, aj stať sa odborníkom na krby. Vybrať si ten správny krb, to chce nielen peniaze ale aj poctivé samoštúdium. Je potrebné sa oboznámiť, aké typy krbov na trhu sú, aké sú ich výhody/nevýhody a nakoľko ten konkrétny typ spĺňa vaše nároky a potreby.  Naučíte sa tiež kopec podrobností, ktoré však výrazne ovplyvňujú vašu spokojnosť. V tomto článku porovnáme dva typy obstavby krbovej vložky.  Voľbou obstavby získava krb potrebné vlastnosti, z ktorých sa ako užívateľ budete dlhé roky tešiť alebo naopak vás budú frustrovať. Preto je dôležité vybrať správne už pri výbere krbu.

Teplovzdušná obstavba
Najlacnejším typom krbu je jednoducho krbová vložka v teplovzdušnej obstavbe s rozvodmi teplého vzduchu do jednej alebo viacerých miestností. Takéto riešenie je lacné, stavba je pomerne jednoduchá a keď v krbe zakúrite, nábeh tepla je rýchly. Bohužiaľ  tento krb prestáva vykurovať hneď ako v ňom vyhasne oheň. Vytvorené teplo sa totiž nemá kde udržať a krb rýchlo chladne.

Akumulačná obstavba
Akumulačná obstavba krbovej vložky je moderné riešenie, kde krb nepoužívame iba ako estetický doplnok vnútorného prostredia domácnosti, ale tiež ako výkonné vykurovacie teleso. Ak je krb postavený z akumulačných materiálov, nenastáva tak intenzívne odovzdanie tepla ako pri teplovzdušnej obstavbe. Platí, že cca. 70 %  vytvoreného tepla ide hneď do interiéru. Krb tak okamžité kúri, no 30 % vytvoreného tepla sa akumuluje v obstavbe. Keď oheň v krbe vyhasne, akumulačná obstavba ďalej sála teplo, čím sa zabráni prudkým teplotným výkyvom, čo je  pre užívateľa pocitovo veľmi príjemné. Vyžarovanie naakumulovaného tepla môže trvať v závislosti od konkrétneho krbu a použitých materiálov 8 až 12 hodín.

Na čo si dať pozor
Zatiaľ čo jednoduchý teplovzdušný krb je pomerne jednoduchý a postaviť ho zvládne aj šikovnejší „kutil“, postaviť dobrú akumulačnú obostavbu vyžaduje majstra. Je dôležité, aby odborník vybral vhodný akumulačný materiál. Existujú totiž novodobé žiarobetóny či podobné zľahčené materiály, pri ktorých sa tiež uvádza, že sú akumulačné. V praxi je však ich akumulačná hodnota výrazne nižšia než hodnota aj toho najjednoduchšieho šamotu. Tiež je rozdiel medzi rôznymi druhmi šamotu. Nejde o prirodzený materiál ako napríklad vápno, ale je to špeciálna zmes, ktorá bola vytvorená tak, aby odolala vysokým teplotám, zachovala si pružnosť a naakumulovala čo najviac tepla. Rozdiel v kvalite akumulačnej hodnoty (teda koľko tepla dokážu „nabrať“) medzi rôznymi šamotmi môže byť aj 50 %.

Pokiaľ ste sa rozhodli pre krb od spoločnosti Deltako, máte istotu, že akumulačná obstavba krbu bude tej najvyššej kvality. Keďže vieme, že kvalita šamotu na trhu výrazne kolíše, používame vysokokvalitné nemecké šamoty, ktoré maximálne akumulujú teplo. Naša politika je jednoduchá: maximálna spokojnosť zákazníka. Iba ten nás totiž môže odporučiť svojim známym a bude šíriť o nás pozitívne správy. Vyberáme preto iba tie najkvalitnejšie materiály, aby sme udržali čo najlepší pomer ceny a kvality. Tak máme istotu, že náš zákazník bude dlhé roky so svojim krbom spokojný.

www.krby-deltako.sk

Text a foto: Mgr. Gabriel Kuczman
konateľ
Deltako Praha s.r.o.

 

27.12.2016