bottom left
UV GROUP, s.r.o., E.B.Lukáča 2, 036 01 Martin
Aktualizácia: 15.08.2018
INFO: +421 43 427 6534
bottom right
Textová reklama: Areko, s.r.o. - meracia a regulačná technika, meracie prístroje, meranie teploty, meranie tlaku, meranie prietoku, snímače tlaku, termovízia, dataloggery, elektronický nos
top right top left top left
TOP STAVEBNÉ tipy pre Vás

Kvalitná fasáda

 

Kvalitná fasáda predstavuje viac ako len tepelnú izoláciu a estetické stvárnenie. Významnú úlohu má aj značná úspora nákladov na vykurovanie.

 

Súčasný fasádny systém musí stavebníkovi a majiteľovi nehnuteľnosti ponúknuť, aby si podľa vlastného rozhodnutia sám vybral medzi viacerými možnosťami od druhu izolačného obkladu až po štruktúru a farbu omietky. Pri neustále narastajúcich cenách naftových derivátov teraz väčšina investorov hľadá hlavne také riešenie fasády, ktoré by výrazne znížilo aj náklady na vykurovanie. Medzi rôznymi systémami tepelnej ochrany fasády sú u nás najpoužívanejšie kontaktné fasády na vonkajšej strane objektu, medzi ktoré patrí aj celý tepelnoizolačný systém Jubizol Fasáda. Vyrába ho uznávaný slovinský výrobca JUB, a.s. Dol pri Ljubljani, používa sa na tepelnú ochranu a estetický vzhľad u novostavieb a pri obnove stávajúcich rodinných domov ako aj pri bytovej výstavbe. Odborníci z JUBu už viac desaťročí neustále zdokonaľujú univerzálny fasádny systém, pričom po celú dobu využívajú vlastný výskum a skúsenosti, sledujú vývoj vo svete v tomto odbore. Ich uvažovanie sa zakladá na princípe čo najväčšej individualizácie stavania, preto Jubizol Fasáda vo všetkých fázach realizácie ponúka možnosť výberu medzi viacerými možnosťami. Už pri izolačnom obklade si môžete vybrať medzi polystyrénom a minerálnou vlnou, ktoré majú rovnocenné izolačné vlastnosti. Podľa štatistických údajov sa v ostatných rokoch v Európe pri realizácii kontaktných fasádnych systémov používa vo viac ako 85 % izolačný obklad na báze polystyrénu. Pri rodinných domoch je to ešte viac a minerálna vlna prevláda hlavne pri vyšších objektoch.

 

Na úsporu nákladov na vykurovanie má vplyv hlavne hrúbka tepelnej izolácie. Platná slovenská STN 73 0540 požaduje, aby súčiniteľ prechodu tepla pri vonkajšej stene bol pri nových budovách najviac 0,32 W/(m2.K) a pri obnovovaných budovách 0,46 W/(m2.K).

Aj keď príde rad na záverečnú omietku až na konci, každý, kto uvažuje o fasáde, sa najskôr rozhoduje o jej druhu a farebnom odtieni. Pritom sa treba riadiť niekoľkými radami odborníkov z JUBu: minerálne omietky sú v porovnaní s inými (akrylátovými, silikátovými, silikónovými) o niečo lacnejšie, ale dodávajú sa len v bielom odtieni. Vhodnejšie sú na domy so širokými rímsami a menej dažďu vystaveným fasádam. Najvyššiu cenovú kategóriu predstavujú silikónové omietky. Zo všetkých omietok sú najviac vodoodpudivé, preto sú najvhodnejšie na vysoké a architektonicky náročné objekty. Zostávajú ešte cenovo prijateľné silikátové a akrylátové omietky. Silikátové omietky nám rovnako ako silikónové umožňujú veľký výber farebných odtieňov, podstatne väčší výber však máme, ak sa rozhodneme pre akrylátové omietky. Nanášanie silikátových omietok si zase vyžaduje náročnejšie poveternostné podmienky ako nanášanie akrylátových. Chemické zloženie silikátových omietok je totiž podobné minerálnym, na oboch pri nanášaní v chladnom a vlhkom počasí sa môžu prejaviť neestetické fľaky. Toto môžeme vyriešiť, ak fasádu premaľujeme s JUB egalizačnou farbou Revitalcolor AG.

 

Veľká vodoodpudivosť, vyhovujúca paropriepustnosť, najväčší výber farebných odtieňov, najmenej prísne požiadavky na nanášanie – to všetko stavia akrylátové omietky na prvé miesto pri úprave fasád rodinných domov. Napríklad, ak chcete mať fasádu marhuľovej farby, môžete si zvoliť aj štruktúru omietky – tá môže byť hladená, škrabaná (ryhovaná), striekaná alebo valčekovaná – celkovo si môžete vybrať z viac ako 3 000 rôznych kombinácií.

 

Podrobností, na ktoré je potrebné upozorniť pri realizácii fasády, je veľa: čo všetko musí byť vykonané predtým, aký musí byť stavebný podklad, ako zatepliť sokle, spôsob lepenia dosiek a nanesenie jednotlivých vrstiev, osadenie armovacej mriežky, ktoré, na pohľad maličkosti, majú najväčší vplyv na trvanlivosť a vzhľad fasády, ako zatepliť špalety okolo okien a dverí, osadenie dekoračných okenných profilov...

Preto je najlepšie, keď realizáciu prenecháte odborníkom. Pri dodržaní technologických postupov, odbornej realizácii celého systému Jubizol Fasáda JUB zaručuje dlhú životnosť vašej fasády a lacnú údržbu, na základe kvality svojich výrobkov poskytuje aj desaťročnú záruku. JUB vlastní viacero certifikátov kvality. Stálu kvalitu Jubizol Fasády zabezpečujú skúšky všetkých typov fasád v nezávislých stavebných skúšobných ústavoch v Slovinsku, Nemecku, Rakúsku. Okrem povinného európskeho technického osvedčenia (ETA), ktoré obdržal JUB pre Jubizol Fasádu vôbec medzi prvými v Európskej únii (označenie CE), má aj nemecké technické osvedčenie, čo znamená povolenie na realizáciu na najnáročnejšom európskom trhu.

V našom poradenskom centre vám neporadíme len o realizácii fasády, ktorá vám prinesie nižšie náklady na stavbu z titulu tenších obvodových stien a menších vykurovacích telies ako aj do 40 % úspory na nákladoch na vykurovanie, ale si s vami dohodneme aj obhliadku vášho objektu a na základe fotografií vám vyhotovíme aj farebnú štúdiu. Môžeme vám pomôcť aj pri výbere zhotoviteľa zateplenia, skontaktujeme vás s ním a vykonáme dozor nad realizáciou.

Pri skúsenostiach odborníkov z JUBu a ich záruke na dosiahnutie vysokej kvality vám Jubizol Fasáda určite umožní farebnú pohodu bývania.

S prípadnými otázkami sa obráťte na obchodno-technické oddelenia JUB a.s. na telefónnych linkách 02/43 63 17 61, 043/324 96 53 alebo 055/678 08 61. Informácie o fasádnych farbách nájdete aj na stránke www.jub.sk.

FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU
k tomuto článku nie sú žiadne ďalšie obrázky
REKLAMA
EVVA
HELUZ
BAUMIT
LEIER
DOMEXPO 2018
bottom right bottom wide left bottom left
Zaujímavé odkazy:   CTS Europe s.r.o.  E-FILIP Stavebne a Energeticke Poradenstvo  Tipy ako šetriť pri kúreni  www.topkuchyna.sk  www.toptechnologie.sk  AUTOBAZAR
 
created by: CTS Europe s.r.o.