Moderná kúpeľňa ako domáce kúpele

Kúpeľňa je jedným z uzlových bodov interiéru. Priestor, v ktorom je vybudovaná, má svoj špecifický charakter – primárne je určený k hygiene, ale moderný život naň kladie ďalšie, veľmi podstatné požiadavky. Tým základným je možnosť relaxácie. K tomu, aby sa človek vo svojej kúpelni mohol pohodlne umyť a zároveň efektívne zrelaxovať, musí ju pojať skutočne ako akési domáce kúpele. Aby svojmu majiteľovi splnila jeho očakávania, mala by byť funkčná, pekná, praktická a kvalitne urobená.


Kúpeľňa funkčná

 

Najdôležitejším aspektom pre dokonalú funkčnosť kúpelne je jej dispozičné usporiadanie. Priestor musí byť riešený tak, aby bol pohyb v ňom plynulý a bezpečný pre všetkých, teda aj pre deti, pokiaľ ho budú používať. Znamená to, že umiestnenie vane, sprchového kútu, umývadiel a všetkého nábytku bude čo najjednoduchšie, bez zbytočných stupienkov a iných prekážok. Veľmi šikovné je zapustenie vane hlbšie do podlahy tak, aby bol prístup do nej čo najpohodlnejší. Rovnako sprchová vanička môže byť riešená bezbariérovo, takže roviny podlahy a dna vaničky sú zrovnané. Výška umývadla by sa mala prispôsobiť požiadavkám tých, ktorí ho používajú. Pre deti je ale vhodné použiť skôr stabilné stupienky, ako nízko inštalované umývadlá, ktorá po pár rokoch strácajú svoj zmysel. Tieto stupienky môžu mať gumové plochy proti pokĺznutiu. Veľmi praktické je použitie drevených nenasiakavých roštov v mokrých zónach, ktoré rovnako zabránia pokĺznutiu. Môže sa s nimi počítať vopred, takže sa zapustia do podlahy – tým sa ukotvia a zároveň sa opäť zrovnajú výšky. Tento princíp jednej roviny v kúpelni má okrem bezpečnostného hľadiska tiež estetickú funkciu. A zanedbateľné rozhodne nie je ani hľadisko údržby. K bezpečnosti v kúpeľni môže prispieť aj podlahové kúrenie, vďaka ktorému mokrá podlaha rýchlejšie vyschne. Okrem toho poskytne príjemný teplotný komfort, ktorý je pri relaxácii veľmi dôležitý.

Kúpeľňa pekná

 

Vzhľad kúpelne býva výsledkom subjektívnych želaní, ktoré sú mixom tradícií a trendov. Napriek tomu, že celosvetové trendy majú dnes veľký vplyv na kultúru bývania, skúsenosti a miestne podmienky tiež stále silne ovplyvňujú reálny design. Niektoré moderné pohľady však začínajú vnímanie spoločnosti meniť. Vďaka tomu sa presadzujú nové princípy, ktoré pozitívne ovplyvňujú estetiku i kvalitu kúpelní.

 

K dobru sú im hlavne veľké formáty obkladov, veľkorysé priestory umývadiel, vaní aj sprchových vaničiek, múdre riešenia sanitárneho zariadenia pre malé kúpelne, podomietkové a termostatické batérie, nové prístupy k riešeniu úložných priestorov.

 

Výsledkom každého snaženia o peknú kúpeľňu je bezpochyby atmosféra. Pre poňatie kúpelne ako domácich kúpeľov je to podstatný aspekt. Pohoda a kľud sú totiž základnou podmienkou k skutočnej relaxácii. Cesta k nej má dve fázy – vytvorenie farebnej a tvarovej koncepcie kúpeľne a navodenie atmosféry doplňujúcimi prostriedkami. Tej prvej môže pomôcť inšpirácia spoločne s analýzou vlastného štýlu.

 

Pre minimalistov sú v kurze zemité farby so štipkou decentného lesku. Tvary sa začínajú zaobľovať, je tu zrejmá inšpirácia prírodou. Základom je dokonalé spracovanie a odborná realizácia.

Romantickú dušu zase uspokoja najnovšie trendy v obkladoch – kvetiny v tisícich podobách, ladné tvary listov a plaziacich sa výhonkov. Všetko môže mať strieborný nádych mesačného svitu alebo padlej hmly.

 

Milovníci retroštýlov majú už niekoľko rokov v obľube štylizované dekorácie, ktoré tu už raz boli. Zdobia obklady aj nábytok a inšpirujú tvary batérií i vaní. Barokové aj secesné ornamenty oslovujú designérov rovnako ako výrazné štýly pret-a-porter či pop-art, inšpirované módou a reklamným umením.

 

V dobrých domácich kúpeľoch nesmú chýbať nevyhnutné drobnosti, ako mydlá, peny a soli do kúpeľa, masážne žinky a najrôznejšie prípravky prírodného charakteru. Môže sa zdať, že ich výber nemá s designom nič spoločné. Opak je pravdou. Každá z týchto vecí má svoj originálny malý design, ktorý môže zapadnúť do celkovej atmosféry kúpeľne. V kúpeľni provensálskeho štýlu určite nebude chýbať levandulové mydlo a lupienky sušenej levandule na okne. V minimalistickej kúpelni bude všetko skryté, len tu a tam sa zaskvie zaujímavá fľaša alebo huňatý uterák.

 

V kúpelni, kde hrá hlavnú úlohu premyslená farebná koncepcia, aj tieto drobnosti budú farebne súvisieť so zvyšným priestorom. Bodku potom všetkému dodajú mäkké uteráky, čajové sviečky rozmiestnené pred zrkadlami a žiariace tak dvojnásobnou silou, príjemná vôňa prírodných esencií a čerstvých mydiel. K dokonalej pohode prispeje aj príjemná hudba, linúca sa z reproduktorov zabudovaných v strope.

 

Kúpeľňa praktická

 

K pohodovej atmosfére v kúpelni prispeje rozhodne aj jej praktickosť. Všetko potrebné musí mať svoje stále, dobre vybrané miesto. Preto je dôležité venovať veľkú pozornosť úložným priestorom. Pre modernú kúpeľňu platí jednoduchý princíp – úložné priestory musia byť integrované alebo aspoň povesené. Kúpeľňa totiž vyžaduje časté upratovanie a tomu by nábytkové nožičky a sokle prekážali.

 

Časy, keď celej rodine stačila jedna zrkadlová skrinka, sú nenávratne preč. Dnes každý člen rodiny potrebuje omnoho väčšie množstvo prípravkov a prostriedkov pre starostlivosť o svoje telo. Všetky tieto veci musia sa zmestiť do úložných priestorov v kúpelni. Pre fľaštičky sú vhodné plytké skrinky, pre fény, holiace strojčeky, ošetrujúce krémy a manikúru sú veľmi praktické šuplíky. Povrchová úprava dvierok by mala byť vodovzdorná. Tomu nahráva dnešný moderný trend lakovaného nábytku s matným alebo vysokým leskom. Tento materiál je veľmi odolný a dobre sa udržuje.

 

K praktickosti kúpeľne patrí aj správne osvetlenie. V prvom rade musí spĺňať normy pre vlhké prostredie. Potom musí byť dostatočne dimenzované, aby bezpečne pokrylo všetky zákutia. Zvlášť u priestranných kúpelní spravidla jedno centrálne svietidlo nestačí. Bežné sú nasvietené zrkadlá, ktoré sa zvyčajne inštalujú nad umývadlo. Rovnako bežné by malo byť aj nasvietenie sprchového kútu a úložných priestorov. Pre nasvietenie zrkadla je vhodné použitie vertikálne umiestnených priebežných svietidiel. Bodové svietidlá tvoria na tvári nežiadúce tiene, zvlášť, ak sú umiestnené nad zrkadlom.

 

Kúpeľňa kvalitná

 

Kvalitne urobenú kúpeľňu je možné dosiahnuť iba dokonalou súhrou investora a dodávateľa. Prispeje k tomu otvorenosť, vzájomná ústretovosť a perfektné plánovanie. Ešte pred realizáciou je dôležité mať jasnú predstavu o všetkých detailoch, ktoré sú v kúpelni dôležité. Upozorniť na ne by mal odborník – architekt alebo dizajnér. Ich služby sa pri stavbe kúpeľne určite vyplatia. Do tohto procesu totiž vstupuje mnoho aspektov, ktoré sa vzájomne ovplyvňujú. Ide o nadväznosť medzi jednotlivými zložkami od pokládky až po zladenie materiálov. Na investora môžu číhať pasce vo forme zle rozvrhnutého špárorezu, nevycentrovanej inštalácie umývadla, nevhodne umiestnených zásuviek a vypínačov, rôznych materiálov úchytiek a batérií a ďalšie. Vyhnúť sa tomu možno intenzívnou vzájomnou komunikáciou a starostlivou prípravou. Je to investícia do času, ktorá sa ale rozhodne vyplatí. Výsledkom je totiž dokonalá kúpeľňa, ktorá bude svojim pánom slúžiť mnoho rokov.

 

 

 
 

Text: Babeta Krátká,

 

bytová designérka

 

bdesign.euweb.cz

Foto: Duscholux, Villeroy & Boch, Stocco