bottom left
UV GROUP, s.r.o., E.B.Lukáča 2, 036 01 Martin
Aktualizácia: 20.06.2018
INFO: +421 43 427 6534
bottom right
Textová reklama: T O P K Ú R E N I E ! ! ! Tu nájdete užitočné rady ako u š e t r i ť . Naviac máte možnost sa zapojiť do diskusie v diskusnom fóre aj za článkom!
top right top left top left
TOP STAVEBNÉ tipy pre Vás

Moderné nízkoenergetické domy

Myslieť na nízkoenergetický či pasívny dom pred začiatkom výstavby je mnohokrát už neskoro. Preto je potrebné si jeho koncept ako aj výstavbu dôkladne naplánovať – už samotný výber pozemku, jeho vhodná orientácia a preslnenie napomáhajú pri úsporách energií, ktoré sú pre pasívny dom nevyhnutné. Za úsporami stojí v neposlednom rade aj moderný stavebný materiál z bieleho pórobetónu, ktorého steny a strecha YTONG sú pre pasívne domy tou najlepšou voľbou.


Požiadavka minimalizácie tepelných strát cez plášť budovy si pri nízkoenergetickom dome vyžaduje čo najkompaktnejší tvar budovy s priamymi líniami. Ekologický koncept, ktorý tvorí neodmysliteľnú súčasť takéhoto domu, musí byť architektovi domu jasný od prvej čiary na papieri. Rozmiestnenie a zónovanie miestností, orientácia a veľkosť okenných otvorov - to sú všetko aspekty, ktoré sa formujú a optimalizujú v architektonickej štúdii, a ktoré sa v neskorších etapách výstavby už veľmi ťažko menia. V návrhu je potrebné zohľadniť všetky prvky ako sú vzduchotesnosť, či konštrukcia bez tepelných mostov.


Jednoduché tvary a úsporné narábanie s priestorom sú pre energiu šetriace domy typické. Pri použití nových materiálov sa projektantom núkajú netradičné možnosti, ktoré poskytujú dostatok voľného priestoru pre individuálne navrhovanie. Technicky sú realizovateľné všetky formy budov a striech. Pokiaľ však zvolený tvar vedie ku zbytočnému zväčšeniu ochladzovaného povrchu, odrazí sa to aj na zvýšenom rozpočte. Potrebný štandard nízkoenergetického domu je možné dosiahnuť výberom moderného stavebného materiálu, stavebno-fyzikálnymi úpravami objektu, zväčšením hrúbky tepelnej izolácie tepelnoizolačného plášťa budovy či inštaláciou izolačných okien najlepšie s trojitým zasklením.

Úsporné steny a strecha

Pre výrazné úspory energie ponúka stavebný systém Ytong zloženie obvodových stien a striech. „Pri stene odporúčame použiť tvárnice YTONG o hrúbke 300 mm a tepelnoizolačný systém YTONG Multipor o hrúbke 200 mm. „Pri porovnaní úniku tepla cez steny klasického domu postaveného s obvodovými stenami podľa súčasne platnej normy a uvedenej steny YTONG je rozdiel až 60%. Na strechu odporúčame použiť strešné dielce YTONG s pridanou tepelnou izoláciou z dosiek YTONG Multipor o hrúbke 280 mm. Výhodou tohto systému je celistvosť, homogenita a minimalizácia tepelných mostov. Takáto skladba obvodového plášťa je zárukou vzduchotesnosti, čo je veľmi dôležité pre nízkoenergetický ako aj pasívny dom. Vzduchotesnosť je spôsobená tým, že materiál YTONG je v celom svojom priereze homogénny – a to aj napriek drážkam pre inštalácie, pretože vzduch nepreniká za tieto výrezy do ďalších konštrukcií. Prednosťou YTONG strechy je samotná hmota strešných dielcov, ktorá oproti bežným ľahkým konštrukciám striech na báze dreva a ľahkých izolačných materiálov oveľa účinnejšie zabraňuje prehrievaniu,“ vysvetľuje Ing. Martin Mihál, odborný poradca YTONG pre projektantov.


Pri použití strešných dielcov YTONG navyše odpadá inštalácia fólií (parozábrana) a strecha je trvale vzduchotesná. Na YTONG Multipor sa položí hydroizolácia a kontralaty, ktoré sa skrutkami upevnia do nosnej konštrukcie strechy (teda do strešných dielcov YTONG), na kontralaty sa pripevnia laty a na ne sa položí strešná krytina. Až 80% slnečného žiarenia do domu preniká cez strechu, a práve strešné plochy sa v horúcich slnečných dňoch zohrejú tak, že podkrovie zmenia na „pec“. Čoraz častejšie sa na riešenie problému volí kúpa klimatizácie, avšak chladenie je asi 4-krát drahšie ako vykurovanie toho istého domu. STRECHA YTONG sa skladá z vystužených dielcov zhotovených presne na mieru so zaťažením na konkrétnu stavbu. Je vhodná pre rôzne tvary striech, zhotovená z ekologicky neškodlivého materiálu a vyznačuje sa jednoduchou i rýchlou montážou. Všetky pozitívne vlastnosti strechy zaručujú jej maximálnu letnú ochranu pred teplom či zahrievaním spôsobeným slnečným žiarením a zároveň zabraňujú tepelným únikom počas zimných mesiacov.


Ak chcete vedieť viac o tejto téme či o komplexnom stavebnom materiáli YTONG, navštívte stránku www.ytong.sk alebo stavebný portál www.pomahamestavat.sk, ktoré ponúkajú rôzne užitočné informácie a odborné poradenstvo pre staviteľov a (budúcich) majiteľov domov.


9/2011


FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU
k tomuto článku nie sú žiadne ďalšie obrázky
REKLAMA
BAUMIT
EVVA
HELUZ
DOMEXPO 2018
LEIER
bottom right bottom wide left bottom left
Zaujímavé odkazy:   CTS Europe s.r.o.  E-FILIP Stavebne a Energeticke Poradenstvo  Tipy ako šetriť pri kúreni  www.topkuchyna.sk  www.toptechnologie.sk  AUTOBAZAR
 
created by: CTS Europe s.r.o.