bottom left
UV GROUP, s.r.o., E.B.Lukáča 2, 036 01 Martin
Aktualizácia: 15.08.2018
INFO: +421 43 427 6534
bottom right
Textová reklama: Areko, s.r.o. - meracia a regulačná technika, meracie prístroje, meranie teploty, meranie tlaku, meranie prietoku, snímače tlaku, termovízia, dataloggery, elektronický nos
top right top left top left
TOP STAVEBNÉ tipy pre Vás

Montovaný dom – rýchlo a úsporne

Hotový dom večer
Hotový dom večer

Snívate o svojom vlastnom dome? Uskutočnenie tohto sna znamená pre väčšinu ľudí najväčšiu investíciu v živote.  Dom by mal byť architektonicky pekný, svetlý, útulný, cenovo dostupný, mal by vykazovať nízke náklady na prevádzku a údržbu a mal byť mať dlhú životnosť.

Montovaný dom najrýchlejšie a najjednoduchšie splní Váš sen o vlastnom domove. Použitie ekologických stavebných materiálov a optimálne šetrenie energie vyzdvihujú túto formu výstavby domov.

Výroba
Výroba

Montované domy ako ucelené stavebné objekty pozostávajú z predhotovených komponentov. Obvodové steny, strop a krovy sú za pomoci najmodernejších strojov a podľa najprísnejších noriem vyhotovené v suchých podmienkach výrobných hál. Jednotlivé komponenty sú dovezené priamo na miesto stavby, kde prebieha montáž kvalifikovanými pracovníkmi. V porovnaní s klasickými murovanými domami je výstavba jednoduchšia a má veľmi vysokú presnosť vyhotovenia. Veľkou výhodou je najmä rýchlosť výstavby. Dom na kľúč môže byť v priebehu niekoľkých mesiacov odovzdaný majiteľovi.

Montáž
Montáž

Budúci záujemca si môže zvoliť z viacerých druhov obvodových stien, ktoré sú vhodné pre výstavbu nízkoenergetického alebo pasívneho domu. Obvodové steny sa líšia hrúbkou tepelnej izolácie a tepelno-technickými parametrami. Steny sú dodávané už so zabudovanými výplňami otvorov (okná). Rozsah dodávky (hrubá stavba, rozšírená hrubá stavba alebo dom na kľúč) je výlučne predmetom individuálneho zadania a finančných možností stavebníka.

Nízkoenergetický dom je definovaný ako dom s mernou potrebou tepla 50 – 15 kWh/m2 za rok. Pasívny dom chápeme ako ďalšiu úroveň nízkoenergetického domu. Aby sme mohli deklarovať budovu ako pasívnu, potrebujeme sa s mernou potrebou tepla dostať na menej ako 15 kWh/m2 ročne. Celková potreba primárnej energie na vykurovanie, prípravu teplej úžitkovej vody a pod. by teda pri pasívnom dome nemala presiahnuť 120 kWh/m2 za rok.

Pre minimalizáciu spotreby energie musí byť budova veľmi dobre tepelne zaizolovaná, zabezpečená proti vetru a úniku vzduchu, vyžaduje si vhodné vnútorné vybavenie (napr. kontrolované vetranie so spätným získavaním tepla). Budova má byť kompaktná, s južnou orientáciou zasklených plôch a vhodnými oknami. Pre stavebníka to predstavuje vyššie investície do výstavby na vstupe, ale v konečnom dôsledku lacnejšie prevádzkové náklady na bývanie. 

V súčasnosti sa v Európe objavuje aj výstavba domov s pozitívnou energetickou bilanciou. Jedná sa o domy, ktoré ročne vyrobia viac regeneratívnej energie (solárne a fotovoltaické zariadenia), ako spotrebujú.

Interiér
Interiér

Stavba domu patrí k rozhodnutiam na celý život, preto je potrebné venovať mimoriadnu starostlivosť výberu spoľahlivého stavebného partnera, najlepšie s dlhoročnými skúsenosťami vo výstavbe domov a s početnými referenciami.


 

Text a foto: WOLF SYSTEMBAU, spol. s r.o.

 

13.1. 2014

 

FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU
Základová doska
Začiatok montáže
Montáž
Hrubá stavba
Hotový dom
REKLAMA
DOMEXPO 2018
EVVA
BAUMIT
HELUZ
LEIER
bottom right bottom wide left bottom left
Zaujímavé odkazy:   CTS Europe s.r.o.  E-FILIP Stavebne a Energeticke Poradenstvo  Tipy ako šetriť pri kúreni  www.topkuchyna.sk  www.toptechnologie.sk  AUTOBAZAR
 
created by: CTS Europe s.r.o.