bottom left
UV GROUP, s.r.o., E.B.Lukáča 2, 036 01 Martin
Aktualizácia: 15.08.2018
INFO: +421 43 427 6534
bottom right
Textová reklama: Areko, s.r.o. - meracia a regulačná technika, meracie prístroje, meranie teploty, meranie tlaku, meranie prietoku, snímače tlaku, termovízia, dataloggery, elektronický nos
top right top left top left
TOP STAVEBNÉ tipy pre Vás

Možnosti a použitie škárovacích mált v obkladových prvkoch

Keramické obkladové prvky a sklenená mozaika sú v súčasnosti pravdepodobne najčastejšie povrchové úpravy, ktoré je možné vidieť v našich domovoch, presnejšie v každej modernej kúpeľni, sprchovacom kúte alebo v bazéne. Vďaka svojim vlastnostiam, rôznym formátom, farebnosti a estetickému vzhľadu je možné ich vidieť aj na zástenách pri kuchynských linkách a na pracovných doskách. Všetko priestory vysoko namáhané vodou a vlhkosťou, no v prvom rade náročné na hygienické požiadavky a čistotu.
 

Použitím vhodnej škárovacej malty sa vzniknuté škáry v obkladových prvkoch následne vypĺňajú. O výbere by nemal rozhodovať len farebný odtieň, vzhľadom na náročné miesto použitia, je vždy potrebné brať do úvahy aj iné dôležitejšie aspekty. Kto by chcel mať u seba doma škáry znečistené nepríjemnými čiernymi plesňami alebo farbu škáry vysnívaného odtieňu, z ktorej ste sa mohli tešiť len na začiatku? Pohľad na takéto miesta a predstava o nie malých finančných prostriedkoch investovaných do obkladov pokazí dojem aj v tej najmodernejšej a detailmi najprepracovanejšej kúpeľni.
Pri kúpe škárovacej malty venujte odteraz pozornosť vlastnostiam ako napríklad zvýšená vodeodolnosť, znížená nasiakavosť, nízke zachytávanie nečistôt a stálofarebnosť. Určite ich oceníte!

Cementové škárovacie malty

Cementové škárovacie malty
Cementové škárovacie malty

Hlavnou výhodou cementových škárovacích mált je jednoduchšie spracovanie, ktoré isto zvládne každý obkladač. Vďaka technológii DropEffect®, škárovacia malta Ultracolor Plus  dosahuje najnižšiu nasiakavosť spomedzi ostatných na trhu dostupných výrobkov vhodných na tento účel. Výrazne znižuje pohlcovanie povrchovej vody a zaručuje tak najlepšiu odolnosť výslednej škáry proti tvorbe plesní a znečisteniu. Ako jediná obsahuje technológiu BioBlock®, ktorá zabraňuje tvorbe a bujneniu rôznych druhov plesní vo vlhkom prostredí. Ďalšími výhodami pri aplikácii týchto výrobkov sú veľmi krátky čas čakania pred finálnym dočistením obkladových prvkov a urýchlenie času uvedenia priestoru do plnej prevádzky.

Epoxidové škárovacie malty

Epoxidové škárovacie malty
Epoxidové škárovacie malty

Výber epoxidovej škárovacej malty Kerapoxy alebo Kerapoxy Design ocení aj ten najnáročnejší investor. Práce pri škárovaní tu už musí realizovať len skúsený pracovník, ktorý pozná správny „grif“, ako aplikovať túto maltu zmiešanú z dvoch zložiek, živice a tvrdidla. Pri práci využíva odporučené náradie, zjednodušujúce náročnejšiu aplikáciu. Po kvalitne zvládnutej práci je výhoda epoxidom vyplnených škár jednoznačná. Hlavná požiadavka na vode odolnosť, hygienu, stálofarebnosť je úplne zaručená vďaka hladkému bezpórovitému povrchu škáry, kde neprichádza do úvahy možnosť zachytávania prachových súčastí alebo vznik plesní. Čistenie a umývanie plôch s epoxidovými škárami je veľmi jednoduché, takmer bezúdržbové. Zvýšenú hodnotu takýchto škár ocenia aj majitelia „štvornohých miláčikov“, ktorí si nevedia pobyt doma bez nich predstaviť a prípadné „nehody“ vzniknuté na podlahe môžu bezproblémovo čistiť, pričom vďaka nulovej nasiakavosti, chemickej odolnosti nevzniká ani nepríjemný zápach

Výhodu epoxidových škárovacích mált zvýrazňuje možnosť primiešania farebných glitterov, podporujúcich metalizujúci efekt škáry, ktoré zaznamenávajú v súčasnosti architektonický boom. Najčastejšie sa tento efekt využíva pri sklenenej mozaike, kde kombinácia skla a polotransparentnej výplne škáry vytvára dokonalý, nadčasový konečný vzhľad priestoru kúpeľne, či sprchovacieho kúta. Výrobok umožňuje aj prienik svetla z podkladu, pretože sa používa aj pri lepení a polotransparentná farba tejto vlastnosti taktiež napomáha. Široký výber farieb škárovacej malty a odtieňov glittra (strieborný, svetlo zlatý atď.) poskytuje nekonečnú možnosť kombinácií a i nerozhodný zákazník si určite vyberie tú svoju. 
Na škáry je potrebné sa teda pozerať nie vždy len z dekoračného hľadiska, ale hlavne z funkčného.  Široká farebná škála odtieňov umožňuje ešte zvýrazniť výnimočnosť vzhľadu keramického obkladu, dlažby i sklenenej mozaiky v celej ploche a dáva jej nový rozmer. Nedajme si preto tento dojem pokaziť výberom nevhodnej škárovacej malty, ktorý počas užívania priestorov na kráse nepridá, len zbytočne znervózni. Vtedy je už neskoro.

Text: Ing. Stanislav Hošek
Technický manažér firmy MAPEI SK s.r.o.
Foto: MAPEI SK s.r.o.

 

19.4. 2013

FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU
k tomuto článku nie sú žiadne ďalšie obrázky
REKLAMA
LEIER
EVVA
DOMEXPO 2018
BAUMIT
HELUZ
bottom right bottom wide left bottom left
Zaujímavé odkazy:   CTS Europe s.r.o.  E-FILIP Stavebne a Energeticke Poradenstvo  Tipy ako šetriť pri kúreni  www.topkuchyna.sk  www.toptechnologie.sk  AUTOBAZAR
 
created by: CTS Europe s.r.o.