bottom left
UV GROUP, s.r.o., E.B.Lukáča 2, 036 01 Martin
Aktualizácia: 24.06.2018
INFO: +421 43 427 6534
bottom right
Textová reklama: Areko, s.r.o. - meracia a regulačná technika, meracie prístroje, meranie teploty, meranie tlaku, meranie prietoku, snímače tlaku, termovízia, dataloggery, elektronický nos
top right top left top left
TOP STAVEBNÉ tipy pre Vás

Multipor trochu inak

Skutočnosť, že pórobetónové tepelnoizolačné dosky novej generácie možno využiť aj netradičným spôsobom, potvrdzuje stavba nového nízkoenergetického domu v Bratislave s  neobvyklým technickým riešením.

 

Ide o dom z prefabrikovaných panelov, resp. aglomerovaných dosiek, ktoré sú vo vnútri spájané tepelnoizolačným materiálom. Celková skladba obvodových stien poskytuje veľmi príjemnú klímu v dome, avšak pre dosiahnutie lepších tepelno-izolačných vlastností domu sa ho majiteľ rozhodol obmurovať tepelnoizolačnými doskami Ytong Multipor. Na stavbu spotreboval zhruba 520 kusov dosiek o rozmere 200 x 600 x 390 mm, z čoho obmurovali plochu o rozlohe asi 120 m2. Hrúbka neprerušovanej vrstvy izolácie tak dosiahla 390 + 40 mm, čo sa iným spôsobom nedá dosiahnuť, pretože pri inom materiáli by sa musel použiť rošt, ktorý zhoršuje tepelné vlastnosti a spomaľuje výstavbu. „V podstate sme vymurovali samostatne nosný múr z izolačného materiálu, z ktorého sú vytvorené aj preklady a to s preponom až 2 metre. To by sa z minerálnej izolácie alebo z polystyrénu nedalo vyrobiť. Začali sme s prvou vrstvou na bežnom stavebnom lepidle, výšku rohov sme si strážili nivelákom, pričom ďalšie vrstvy Multiporu sme už dávali bez špár. Materiál sa dá perfektne tvarovať - reže sa dokonca lepšie než polystyrén, a to nám uľahčilo tvorbu výrezov rôznych tvarov. Aj keď je Multipor dosť jemný na manipuláciu, je to len otázka zvyku a práca s ním ide potom od ruky,“ opisuje svoje skúsenosti majiteľ domu, Ing. Róbert Porubčan. Originalitu nového nízkoenergetického domu umocňuje nielen nevšedná stavba z Multiporu, ale aj ostatné prvky - pivničné priestory sú z prefabrikovaných vodotesných betónových nádrži, v dome je dvojcestný zemný výmenník vzduch – zem, pribudne aj vzdušný slnečný kolektor a mnoho ďalších technických vymožeností.

Oblasti použitia

Cenná vykurovacia energia neuniká len cez steny, ale aj cez nedostatočnú izoláciu stropov podzemných garáží a prechodov, alebo pri stropoch nad pivnicami. Izolácia podhľadov stropov minerálnymi izolačnými doskami Ytong Multipor rieši tento problém bez väčších nákladov. Navyše, dosky Multipor sú nehorľavé a spĺňajú kritériá triedy A1, podľa normy EN 13501  – 1, čo umožňuje ich využitie v mnohých oblastiach, kde nie je možné použiť iné tepelné izolanty. Svoje uplatnenie preto nachádzajú ako vonkajšia izolácia stien, na horné a dolné stropy podzemných garáží, pivníc, prejazdov a podjazdov, či ako tepelná izolácia pre šikmé a ploché strechy. To, že moderná izolačná látka musí mať vysoké tepelnoizolačné vlastnosti je samozrejmosťou. Ytong Multipor však dokáže viac. Izolačné dosky okrem výborných tepelnoizolačných vlastností majú aj výborné difúzne vlastnosti, čím sa postarajú o príjemnú a vyváženú klímu priestorov. Viac informácií o tepelno-izolačných doskách Ytong Multipor ako aj stavebnom systéme Ytong sa dozviete na stránke www.pomahamestavat.sk.

 

9/2011

Riešenie pre prémiové stavby

Ytong Multipor sú minerálne tepelnoizolačné dosky novej generácie s výhodami masívneho muriva. Ich tvarová stálosť, vynikajúca paropriepustnosť, nehorľavosť a jednoduchá aplikácia nachádza uplatnenie tam, kde bežné tepelné izolanty nedokážu zaručiť požadované parametre konštrukcií. Univerzálna použiteľnosť vďaka ideálnej kombinácii vlastností Ytong Multipor je ukážkou jedinečných technologických možností pórobetónu značky Ytong. Vďaka maximálnemu odľahčeniu materiálu majú dosky Ytong Multipor porovnateľné tepelnoizolačné schopnosti ako tradičné tepelné izolácie rovnakej hrúbky. Zachovávajú si ale všetky dôležité vlastnosti bieleho pórobetónu, ako je minimálny difúzny odpor, ľahké opracovanie, vysoká mechanická odolnosť a  jedinečné požiarno-izolačné schopnosti. Pri aplikácií dosiek Ytong Multipor sa používa výlučne ľahké lepidlo Multipor, ktoré zaručuje ideálnu priedušnosť steny. Vďaka pevnej poréznej štruktúre nie je potrebné k  lepeniu materiálu na podkladové murivo používať disperzné lepidlá s  vyšším difúznym odporom ako u iných tepelných izolantov. To predurčuje Ytong Multipor pre použitie v občianskych a bytových stavbách, ktoré kladú vysoký dôraz na kvalitu vnútorného prostredia.

 

FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU
k tomuto článku nie sú žiadne ďalšie obrázky
REKLAMA
LEIER
DOMEXPO 2018
BAUMIT
HELUZ
EVVA
bottom right bottom wide left bottom left
Zaujímavé odkazy:   CTS Europe s.r.o.  E-FILIP Stavebne a Energeticke Poradenstvo  Tipy ako šetriť pri kúreni  www.topkuchyna.sk  www.toptechnologie.sk  AUTOBAZAR