Musíte pracovať z domu? Posteľ ani pohovka nie je vhodná.

Pracovať z domu môže byť niekedy náročné. Najmä ak musíte zostať doma niekoľko dní či týždňov. Je prirodzené, že práca z domu je iná ako práca z kancelárie, obzvlášť ak v takomto rozsahu na prácu z domu nie sme zvyknutí. Je preto v poriadku, ak nám niektoré veci trvajú dlhšie. Dôležité je nestratiť chuť do práce, motiváciu a pracovnú morálku. Ako na to? Prinášame tipy ako si vytvoriť pracovné kútiky, kde sa budete môcť zabrať do práce, kedykoľvek to bude potrebné.

Ako prvé si musíte vyčleniť na prácu špeciálne miesta v domácnosti. Nemali by ste pracovať ani z postele ani z pohovky. Pri práci z postele dochádza k nesprávnemu držaniu tela, čo vedie k únave a bolesti tela. Nehovoriac o tom, že naše telo je zmätené – nevie vyhodnotiť, či chcete spať alebo aktívne pracovať.

Presunúť celú svoju kanceláriu domov môže byť výzva. Najmä keď bývate v jednoizbovom byte. Metre štvorcové nepustia a vy máte pocit, že nemáte dostatok úložného priestoru na všetky potrebné dokumenty? Obzrite sa okolo seba ešte raz. Vidíte tie štyri steny? S nástennými policami budete môcť jednoducho zachovať poriadok, ktorý je nevyhnutný pre vaše sústredenie. Aby ste si prácu viac spríjemnili, na police si uložte aj niektoré z vašich obľúbených vecí.

Vlastníte niekoľkoizbový byt, no stále ste zatvorení vo vašej pracovni či izbe a cítite sa stiesnene? Pokúste sa meniť prostredie. Ak máte menší a praktický pracovný stôl, pokojne ho spolu so stoličkou na pár dní presuňte do obývacej izby. Otočte sa chrbtom k televízií a zoberte si so sebou iba potrebné veci, aby ste sa vedeli sústrediť na prácu. Zmena prostredia vám na niekoľko dní pomôže prekonať pocit stiesnenosti a stereotypu.

Stolná doska by nemala byť lesklá, pretože lesklé plochy odrážajú viac svetla. Naopak, mala by byť z materiálu, ktorý je matný a príjemný – ideálne z dreva. Na sklenený stôl pri práci preto ani nepomyslite.

Práca z domu sa môže zdať častokrát vyčerpávajúcejšia ako práca z kancelárie. Obklopte sa zeleňou kdekoľvek v rámci bytu vycestujete. Rastliny sú viac ako dekorácia. Čistia a zvlhčujú vzduch v miestnosti a zároveň vám dodávajú energiu.

Miestnosť treba niekoľkokrát denne vyvetrať.

 

Využívajte šikovných pomocníkov a majte ich vždy poruke. Vytvorte si mobilný pracovný kútik. Postačí vám k tomu len vhodná stolička na kolieskach, držiak na laptop a možno nebudete potrebovať ani stôl.

Neviete sa sústrediť na prácu, pretože člen rodiny alebo spolubývajúci sa neustale pohybuje po miestnosti a to vás rozptyľuje? Oddeľte svoje miesto pomocou závesov a vytvorte si svoj osobný pracovný kútik.

Dôležitosť osvetlenia netreba podceňovať. Vďaka správnemu osvetleniu sa vám bude pracovať lepšie. Znížiť účty za elektrinu vám pomôžu najmä stmievacie žiarovky. Vďaka tejto šikovnej pomôcke si zvolíte vhodné osvetlenie na každú príležitosť. Ak pracujete aj večer, mali by ste okrem centrálneho osvetlenia miestnosti používať aj stolové alebo stojacie lampy. 

 

Chladné svetlo vám pomôže udržať lepšiu pozornosť, naopak, teplé svetlo skôr naladí človeka na spánok.

 

Verím, že nikomu netreba pripomínať, že pracovať pri dennom svetle je tým najlepším a najzdravším riešením. 

Počas home office si robte pravidelné menšie prestávky a nezabudnite najmä na tú najdôležitejšiu, obednú prestávku. Snažte sa dodržiavať pravidelný čas obeda a počas obednej prestávky nepozerajte do počítača. Nechajte vaše oči aj zmysly oddýchnuť.

Počas dňa nezabudnite striedať pohľad na monitor (blízke predmety) s pohľadom na predmety v diaľke
(napr. von oknom).

Tipy pre vás pripravil interiérový dizajnér Tomáš Puškár

Foto: IKEA