Na tieniacu techniku je dobré pamätať už v projekte

Roletový a žalúziový preklad HELUZ: Aby nebolo horúco ani zima

Okná sú najslabším článkom domu, vo faktickom aj prenesenom slova zmysle. Len pár milimetrov hrubé sklenené tabule, v časoch výstavby nízkoenergetických domov a súčasne presvetlenejších interiérov s väčšími zasklenými plochami, sú v zime okná cestou najväčších tepelných únikov. V lete zase nimi opačným smerom prúdi do interiérov najviac tepla a do tretice sú najzraniteľnejším miestom čo sa týka bezpečnosti. Vonkajšie tienenie tak naberá na význame a je dobré naň pamätať už v projekte. Aby dom s čistými líniami nehyzdili dodatočné na fasádu prilepené škatule s vonkajšími žalúziami, vyrába spoločnosť HELUZ v rámci svojho kompletného systému aj nosné roletové a žalúziové preklady so schránkou pre v podstate akúkoľvek tieniacu techniku.

„Vonkajšie tienenie je v dnešnej dobe nízkoenergetickej výstavby dôležité, pretože v zime chceme šetriť teplo, ktoré nám uniká najviac cez okno, a pokiaľ sa nechceme v lete v interiéri upiecť, tak tiež potrebujeme okno zatieniť. Zároveň nám tieniace prvky dopriavajú súkromie a pomáhajú nám zabezpečiť dom,“ zhrňuje benefity tienenia Ing. Pavel Heinrich, produktový manažér spoločnosti HELUZ.

Tienenie je dobré riešiť už v projektovej fáze, keď môže projektant či architekt navrhnúť použitie špeciálneho nosného roletového a žalúziového prekladu HELUZ, ktorý sa potom osadí počas hrubej stavby. Navrhovanie v kompletnom systéme HELUZ je veľmi jednoduché, nosné žalúziové a roletové preklady HELUZ dodržujú jednotný modulový systém 250 mm.

V žalúziových a roletových prekladoch HELUZ je skrytá schránka na tieniacu techniku

Žalúziové a roletové preklady HELUZ sú multifunkčný celistvý výrobok. Sú nosné, majú v sebe už zabudovanú tepelnú izoláciu a hlavne v nich je integrovaná schránka na umiestnenie tieniacich systémov (vonkajších žalúzií alebo roliet). Používajú sa ako preklady nad okennými otvormi v obvodových stenách. „Samotnú tieniacu techniku, ktorú môžu tvoriť žalúzie, rolety alebo screeny, prípadne niektorí výrobcovia tieniacej techniky dokážu kombinovať napríklad roletu so sieťou proti hmyzu, potom môže investor dorobiť kedykoľvek, pokojne až rok po kolaudácii,“ pokračuje Ing. Pavel Heinrich. Stavbu je možné samozrejme používať aj bez osadenia tieniacich prvkov a otvor na žalúzie stačí prekryť plechom.

Žalúziové a roletové preklady HELUZ sú určené na zakrytie stavebných otvorov od šírky 600 mm (pri dodatočnom kontaktnom zateplení muriva musí byť minimálna šírka okna väčšia) až po maximálnu svetlosť otvoru 3850 mm. Výška okenného otvoru na montáž vonkajších roliet alebo žalúzií je minimálne 600 mm a maximálne 3000 mm pre roletu. Súčasťou prekladu sú zabudované lišty na upevnenie držiakov tieniacich systémov.

Vyšší používateľský komfort, nižšie tepelné straty, hlučnosť, ochrana pred skleníkovým efektom

„Naše preklady sú určené primárne pre tehly na jednovrstvové tepelnoizolačné murivo od hrúbky 38 cm do hrúbky 50 cm, ale zároveň preklady môžeme použiť na murivo s dodatočným zateplením, v prípade použitia kontaktných zatepľovacích systémov je možné preklad predsadiť až o 150 mm pred lícnu stranu muriva. Môžem teda preklad položiť aj na tridsiatku tehlu, pri ktorej použijem 16 cm zateplenie,“ vysvetľuje Ing. Pavel Heinrich, produktový manažér spoločnosti HELUZ.

Nosný žalúziový a roletový preklad HELUZ je dôležitý prvok pre pasívne a nízkoenergetické domy, je to systémové riešenie na montáž vonkajších žalúzií alebo roliet. Tie potom zaistia používateľský komfort, znižujú tepelné straty, hlučnosť, ochránia pred skleníkovým efektom, čím zabránia prehriatiu miestnosti v letných mesiacoch, ochránia pred zvedavcami aj nepozvanými návštevníkmi, chránia okná pred poveternostnými vplyvmi a tým predlžujú ich životnosť.

 

Text a foto: HELUZ