Náhrady za vyradené klasické žiarovky dokážu výrazne ušetriť do rodinného rozpočtu.

Od októbra je podľa Nariadenia Európskej únie o postupnom vyradení neefektívnych svetelných zdrojov vyradená už aj posledná skupina 40W žiaroviek a žiaroviek s menším príkonom. Náhrada vo forme moderných svetelných zdrojov predstavuje príležitosť, ako v náročnej ekonomickej situácii ušetriť do rodinného rozpočtu.

Z obehu boli postupne stiahnuté už všetky klasické žiarovky pre bežné použitie - 100W, 75W, 60W, 40W a menej W. Na pultoch sa už iba ojedinele môže zjaviť ich dopredaj. „Niektoré typy starých žiaroviek až 95 % všetkej energie spotrebovali na teplo, a nie na svetlo, čo z nich činilo vysoko neefektívny svetelný zdroj,“ vysvetľuje dôvody vyradenia  Tomáš Balko, aplikačný inžinier spoločnosti Osram. „Pre spotrebiteľa je prvoradé urobiť si v náhradách moderných svetelných zdrojov jasno, aby mohol v konečnom dôsledku ušetriť nemalú sumu do rodinného rozpočtu,“ dodáva Tomáš Balko.

Osvetlenie môže v domácnostiach predstavovať až jednu pätinu spotreby elektrickej energie. „Najefektívnejšie technológie osvetlenia spotrebujú až 5-krát menej elektriny ako najmenej hospodárne technológie. Pripravili sme aj reálny prepočet úspory pre 4 člennú rodinu za jeden rok pri používaní úsporných žiariviek, nakoľko sa blíži sezóna celodenného svietenia a požiadavky na úsporu sú veľmi aktuálne,“ približuje Tomáš Balko.


Miestnosť  v byte

pôvodné riešenie

náhrada

Obývačka

Hlavné svietidlo 3 x 40W  (luster)

11W úsporná žiarivka  

Obývačka

Stojanové svietidlo 1 x 75W

13W úsporná žiarivka

Kuchyňa

Hlavné svietidlo na kuchynský stôl: 1 x 100W

18W úsporná žiarivka

Kuchyňa

Osvetlenie kuchynskej linky: 1x 40W  

8W úsporná žiarivka

Detská izba

Hlavné svietidlo (luster) 3 x 40W

náhrada 3 x 8W úsporná žiarivka

Detská izba

2 x stolová lampa 60W

2 x 11W úsporná žiarivka

Spálňa

Hlavné svietidlo (luster) 3 x 40W žiarovka

3 x 8W úsporná žiarivka

Spálňa

Osvetlenie nočných stolíkov: 2 x 25W žiarovky

2 x 7W úsporná žiarivka

Kúpeľňa

Hlavné osvetlenie 1 x 75 W žiarovka

13W úsporná žiarivka

Chodba

1 x 60W + 1 x 40W žiarovka

1 x 11W + 1 x 8W úsporná žiarivka

WC

1 x 60W žiarovka

1 x 11W úsporná žiarivka

Šatník

1 x 60W žiarovka

1x 1W úsporná žiarivka

Celková úspora na el. spotrebe za 1 rok :886 KWh čo sa rovná 116 € pri priemernej cene KWh = 0,13 €


Pre bežného človeka prináša používanie moderných svetelných zdrojov viacero pozitív:
•    Z praktického hľadiska dokáže spotrebiteľ s modernými svetelnými zdrojmi ušetriť. Moderné svetelné zdroje majú veľmi nízke prevádzkové náklady.
•    Moderné svetelné zdroje disponujú širokým spektrom pridaných vlastností – dizajn, účel, rozmery, ovládateľnosť a pod.
•    Okrem úspory osobných financií používanie moderných svetelných zdrojov znamená dlhodobé zníženie zaťaženia pre životné prostredie.

Porovnanie energetickej úspory moderných svetelných zdrojov oproti klasickým žiarovkám:
•    Halogénové žiarovky                   viac ako 20%
•    Kompaktné úsporné žiarivky       viac ako 80%
•    LED svetelné zdroje                     až 90 %

Porovnanie dĺžky životnosti moderných svetelných zdrojov:
• 
   Halogénové žiarovky                  2,000 až 5,000 hodín
•    Kompaktné úsporné žiarivky       6,000 až 20,000 hodín
•    LED svetelné zdroje                    až 25,000 hodín

Všestranné LEDky pre komplexné riešenie:

OSRAM LED SUPERSTAR CLASSIC A 320° predstavuje modernú, efektívnu a navyše vysoko úspornú náhradu za klasickú 75 W žiarovku.  „Naša SUPERSTAR dosahuje totiž až 80 % úsporu energie pri životnosti až 30 rokov. Zákazník by mal mať na zreteli, že vyššie obstarávacie náklady pri kúpe svetelného zdroja sa mu vrátia v kvalite produktu a jeho dlhoročnej životnosti. Ľudovo povedané: raz zainvestujete a máte 30 rokov pokoj“, vysvetľuje Tomáš Balko, aplikačný inžinier spoločnosti Osram. Samozrejmosťou je atraktívna teplá biela farba svetla, ktorú je možné stmievať na väčšine stmievačov. SUPERSTAR už samotným tvarom pripomína klasické žiarovky, takže ani svojím dizajnom vôbec nemätie zákazníka. Táto LEDka prináša 100 % svetlo bez oneskorenia.
Najbežnejšia alternatíva z ponuky kompaktných úsporných žiariviek
Najširšia ponuka alternatív klasickej žiarovky je z radu kompaktných úsporných žiariviek. „Medzi ich hlavné výhody patrí úspora energie až 80 %, životnosť 20 rokov a široká ponuka atraktívnych tvarov a úprav, ktoré umožňujú využiť žiarivky aj na dekoratívne účely. Prekonaný je tiež mýtus o pomalom rozsvecovaní žiariviek, a to zásluhou technológie Quick Light v žiarivkách Osram, ktorá zaručí plné rozsvietenie do niekoľkých sekúnd,“ približuje výhody kompaktov Tomáš Balko. Kompaktné žiarivky navyše ponúkajú možnosť vybrať si z rôznych farieb svetla, od príjemného teplého svetla Warm Comfort Light, ktoré je na nerozoznanie od žltého svetla bežných žiaroviek, cez neutrálnu bielu Cool White až po mierne modrastý odtieň pripomínajúci denné svetlo ‒ Day Light. Úsporný ekvivalent vyraďovanej klasickej žiarovky s príkonom 60 wattov predstavujú napríklad kompaktné úsporné žiarivky Osram Dulux Intelligent Long Life alebo Osram Dulux Superstar Micro Twist a Mini Ball s príkonom 11 wattov. 
„Halogénky“ ako lepšie dvojča klasických žiaroviek
„Ďalším svetelným zdrojom, ktorý výborne nahradí klasické žiarovky, sú halogénové žiarovky. Príkon starej 60-wattovej žiarovky vystrieda 42 wattov žiarovky Osram Halogen Classic A Eco. Halogénové žiarovky Osram sa tvarom nijako neodlišujú od tradičných žiaroviek, dokonca rovnako príjemné je aj svetlo, ktoré produkujú. „Halogénky“ však majú dvojnásobne dlhšiu životnosť a intenzita svetla sa dá vďaka 100 % možnosti stmievania  upravovať“, dodáva Tomáš Balko.


Text: Mgr. Petra Stolarikova
Foto: OSRAM a.s.

14.10. 2012