Najlepší spôsob a taktika, ako sa ochrániť pred vírusmi a baktériami

Ešte pred niekoľkými desiatkami rokov si ľudia mysleli, že po objavení penicilínu budú za vodou a neohrozí ich žiadna chrípka. Avšak, nielen technológie a mnohé informačné systémy či priemysel, ale aj vírusy a baktérie sa postupom času vyprofilovali do foriem, proti ktorým veľkú šancu na úspech už nemáme. A nielen súčasná situácia je toho „najlepším“ dôkazom. Aj napriek tomu to môžeme spoločne zmeniť k lepšiemu.

Jediným riešením, ako sa dnes pred týmito hrozbami uchrániť, je prevencia v podobe používania kvalitných respirátorov, posilnenej imunity, lepšej hygieny a obmedzených kontaktov s cudzími ľuďmi. A začať môžete hneď u seba doma. Udržiavať v čistote a poriadku všetky priestory, v ktorých sa dlhodobo zdržujete.

Prečo sa oplatí dbať na čistotu rúk a prostredia?

Napriek tomu, že si to mnohí z nás myslia, z mikrobiálneho hľadiska nie je toaletné sedadlo najnebezpečnejším miestom v domácnosti. Existuje oveľa viac ďalších a prekvapivých ohnísk baktérií, ktoré prichádzajú do každodenného styku s naším telom. Napríklad kefky na zuby, ovládania od televízora alebo mobil. Táto interakcia nakoniec vedie k otrave potravinami a alergickým reakciám. Dôkladné čistenie v týchto oblastiach pomôže chrániť rodinu pred chorobami spôsobenými mikroskopickými organizmami.

Ako mať dokonale čisté prostredie a domácnosť?

V interiéroch trávime viac ako 90 percent svojho času. Počas karantény ešte viac, preto je dôležité, aby bol tento priestor vždy dokonale čistý. Ako to docieliť? Pomôcť môže aplikácia špeciálnych prístrojov, vetranie v miestnosti, používanie dezinfekcie a časté umývanie rúk alebo novej vinylovej podlahy.

Zmeňte kvalitu vzduchu v miestnosti

Jeho kvalita je často oveľa horšia ako v exteriéri, preto by ste sa ho mali čím skôr zbaviť a vymeniť za čerstvý. Pomôže vám v tom vetranie cez otvorené okná. Stagnácia vnútornej klímy vytvára pre množenie baktérií a vírusov tie najlepšie podmienky. Pravidelným vetraním to môžete zmeniť a nepríjemným scenárom predísť.

Vyskúšajte UV sterilizátor

Dezinfekcia znižuje počet mikroorganizmov na prijateľnú úroveň, nie je ale stopercentná! Ani vetranie nie je vždy možné a jednoduché. Ak je ale vaša imunita ohrozená z dôvodu chronického ochorenia a potrebujete svoj priestor naozaj dôkladne vyčistiť, môžete použiť špeciálny prístroj.

Kvalitný UV sterilizátor vďaka svojmu baktericídnemu účinku dokáže priestor zaviť baktérií a vírusov bez ďalšieho zbytočného zásahu a použitia chemických prípravkov. Samozrejme, je lepšie, ak sa pri dezinfekcii týmto spôsobom v priestore nenachádzate.

Myslite na vždy čistý kuchynský drez

Zostávajúce jedlo a teplé a vlhké prostredie v kuchynskom dreze sú živnou pôdou pre baktérie a huby. Po každom umývaní riadu preto radšej drez utrite a najmenej raz týždenne ošetrite dezinfekčným roztokom. Odtok by sa mal ošetrovať obzvlášť opatrne, pretože sa považuje za najšpinavšiu časť umývadla. Penové špongie na riad nie sú na tom o nič lepšie.

V dôsledku vysokej vlhkosti a trvalého kontaktu so zvyškami potravín sa v póroch špongie vytvárajú celé kolónie mikroorganizmov. Odborníci preto odporúčajú špongiu vymeniť najmenej raz týždenne.

Pravidelne umývať alebo dezinfikovať sa neoplatí len vaše dlane, ale aj chladničku, dosky na krájanie, kúpeľňu, kľučky, misky pre krmivo domácich zvierat alebo matrace. Čím viac času tomu venujete, tým menšiu taktiku boja s vírusmi a ochoreniami na svoju záchranu potrebujete!

Zdroj obrázka: Mavas_Bd/Shutterstock.com