Najlepšia a najúčinnejšia forma relaxácie, ktorá zaberá na každého

Naše telo je ako dokonalý stroj, ktorému ale nepomôže žiadna elektrická energia ani tie najlepšie batérie. Náš organizmus funguje na úplne inom princípe a získava silu rôznymi spôsobmi. Strava a odpočinok sú dva najdôležitejšie z nich. Odpočinok však neznamená iba dovolenku v exotickom rezorte, ale aj pravidelný a dobrý spánok.

Každý predsa vie, že spánok je najlepšou formou relaxácie. Nie všetci už ale vedie, ako si zaistiť jeho najvyššiu kvalitu.

My pre vás niekoľko tipov máme, najskôr sa ale pozrieme, čo spôsobuje jeho nedostatok a potom sa môžete pustiť do výberu kvalitnej manželskej postele.

Spánok: Čo sa deje s telom, ak ho máme málo?

Človek prespí počas svojho života v priemere 20 - 25 rokov. Spánok poskytuje človeku odpočinok, relaxáciu a pokoj a je tiež jedným z najväčších faktorov ovplyvňujúcich emocionalitu, náladu a výkon.

Spánok je cyklický proces nervového systému, ktorý závisí od biologického rytmu človeka a reaguje na zmenu dňa a noci. Hlavný spánkový hormón, melatonín, sa produkuje bližšie k 22. hodine (takže je lepšie ísť spať skôr!) a pôsobí na telo ako prírodný antioxidant, dáva mu schopnosť obnovovať imunitu a odstraňovať odpadové látky mozgu na bunkovej úrovni. Produkuje sa ale najlepšie s nástupom tmy, takže aj nové žalúzie môžu mať v tomto smere zmysel.

Spánok je vďaka tomu všetkému aj „najlepší lekár“ na mnohé problémy. Naopak, nedostatok spánku ovplyvňuje veľké množstvo ukazovateľov, ako sú pamäť, výkon, motivácia, imunita a nálada. Aj tí, ktorí chcú schudnúť alebo zlepšiť niektoré aspekty zdravia, môžu jednoducho začať tým, že analyzujú a upravia svoje spánkové vzorce tak, aby efektívne fungovali všetky systémy tela.

Ako to teda dosiahnuť?

Na spánok potrebujete čerstvý vzduch

Bez ohľadu na to, kedy chodíte do postele a zobúdzate sa, ventilácia miestnosti a prístup čerstvého vzduch sú základom kvalitného spánku a ľahkého zaspávania. Napriek tomu, že sa počas spánku životne dôležité procesy spomaľujú (dýchanie, srdcová frekvencia, procesy trávenia), mozog naďalej pracuje a spracováva informácie, ktoré sa do neho dostali počas dňa.

Správne miesto

Miesto a poloha, v ktorej zaspávame a spíme, tiež priamo ovplyvňuje našu pohodu a zdravie. Nezanedbávajte doplnky - urobte si posteľ najpohodlnejšou na svete, dávajte pozor na matrac, vankúše a posteľnú bielizeň.

Dajte prednosť prírodným materiálom, dbajte na čistotu spálne, príjemnú arómu, ktorá vás upokojí, ale nepresýti. Vankúš by mal byť pre vás pohodlný a podopierať vaše ramená, zároveň by sa doň nemala hlava úplne zaboriť a krk by sa nemal namáhať.

Posteľná bielizeň by mala byť príjemná na dotyk, esteticky príjemná, aby ste sa tešili, že sa do nej ponoríte každý večer. Rovnako by vám mohli pomôcť v navodení správnej atmosféry aj moderné rolety v peknej tlmenej farbe.

Zmena pracovného procesu

Telo by malo mať pred spánkom tiež pocit, že ho pripravujete na odpočinok, takže razantné cvičenie alebo práca za počítačom pred spaním negatívne ovplyvňujú kvalitu zaspávania.

Je potrebné sa tomu všetkému včas vyhnúť. 4 - 6 hodín pred spaním by ste mali dávať preto pozor na to, čo robíte a konzumujete.

Uvidíte, že spánok a jeho kvalita sa potom veľmi rýchlo zmenia k lepšiemu.

Zdroj obrázka: Gorodenkoff/Shutterstock.com