bottom left
UV GROUP, s.r.o., E.B.Lukáča 2, 036 01 Martin
Aktualizácia: 15.08.2018
INFO: +421 43 427 6534
bottom right
Textová reklama: Areko, s.r.o. - meracia a regulačná technika, meracie prístroje, meranie teploty, meranie tlaku, meranie prietoku, snímače tlaku, termovízia, dataloggery, elektronický nos
top right top left top left
TOP STAVEBNÉ tipy pre Vás

Nátery dreva na báze prírodných olejov a voskov – návrat k prírode

Drevo je ideálny, zdravý materiál vhodný i do moderných domov a bytov, na záhrady, balkóny, okná či dvere.
Drevo a výrobky z dreva potrebujú ochranu a zušľachtenie. Podľa toho v akom prostredí bude výrobok z dreva používaný, je potrebné zabezpečiť jeho ochranu a dekoratívny vzhľad. Chrániť ho musíme predovšetkým proti nepriaznivým vplyvom počasia – vetru, vlhku, slnečnému žiareniu, proti škodcom i drevokazným hubám a plesniam.

 

Každému odborníkovi, domácemu majstrovi, ale i laikovi je známe, že drevo potrebuje nejaký náter. Najskôr sa bez hlbšieho zamyslenia vrhneme na ten najlacnejší, obyčajný a známy nitrocelulózový alebo syntetický lak či náterovú hmotu, ktorá obsahuje množstvo syntetických živíc a rôznych iných škodlivých chemikálií, ktoré určite, hlavne vo vnútorných priestoroch nemôžu byť nikomu príjemné.
V tomto príspevku by sme vám chceli predstaviť v stručnosti náterovú hmotu, ktorá je návratom k prírode. Ide o osvedčený a vo svete v masovej miere používaný materiál ako výťažok z rastlín:ľan, slnečnica, sója a bodliak, z ktorých sa vyrába olej praslička a carnauba, z ktorých sa získava vysokokvalitný prírodný vosk.

Spojením takto získaného oleja a vosku vznikli prírodné náterové hmoty vhodné na drevo a výrobky z čistého dreva. Vyznačujú sa hlavne tým, že po natretí dreva sa vstrebávajú hlboko do materiálu, nezdvíhajú vlákna, neuzatvárajú póry, ale umožňujú prirodzené dýchanie dreva. Aplikácia je veľmi jednoduchá, postačujú maximálne dva nátery s veľkou výdatnosťou. Neobsahujú žiadne biocídne látky, konzervačné prostriedky, ani jedovaté pigmenty. Sú odolné mrazu, pretože neobsahujú vodu, skladovať ich možno min. 5 rokov. Na našom trhu ich môžete nájsť pod značkou nemeckej firmy Osmo Color. Dovoz a predaj zabezpečuje firma RENOJAVA s.r.o. Prešov.

Na čo všetko sa môžu olejové vosky OSMO používať?

Takmer na všetko, čo je z kvalitného čistého dreva alebo korku. Okrem bežne používaného nábytku, podláh a obkladov môže byť týmto produktom ošetrený povrch pracovných dosiek kuchynských liniek, ba dokonca i detské hračky, pretože materiály OSMO spĺňajú parametre dané európskou normou EN 113 a EN 152.

PODLAHY

PODLAHY
PODLAHY

Na podlahy je najvhodnejší tvrdý voskový olej OSMO. Jeho aplikácia je jednoduchá. Na prebrúsené a prachu zbavené parkety alebo podlahové dosky nanesieme tvrdý olejový vosk v prvej, veľmi tenkej vrstve štetcom, valčekom, špachtľou, tampónom, alebo molitanom. Po šiestich hodinách, ideálne na druhý deň, nanesieme druhú veľmi tenkú vrstvu tvrdého olejového vosku podobným spôsobom ako prvú vrstvu a necháme podlahu minimálne šesť hodín bez zaťaženia. Pri produktoch určených na profesionálnu aplikáciu je postup nanášania tvrdého voskového oleja obdobný, rozdiel je v tom, že schnutie vyžaduje omnoho kratší čas, a preto je možné plochu podlahy priemerne veľkého bytu urobiť v rámci jednej pracovnej zmeny. Na druhý deň môžeme podlahu bežne zaťažovať. Tento postup si nevyžaduje žiadne medzibrúsenie. Prácu nemusí robiť len odborník – profesionál, ale dokáže ju realizovať každý bez toho, aby sa podlaha znehodnotila. Pri aplikácii nie je cítiť žiadne nepríjemné pachy. Takto ošetrená podlaha odoláva všetkým bežným, v domácnosti aj v iných priestoroch používaným predmetom, nápojom a potravinám (vínu, pivu, káve, čaju, mlieku, ovocným šťavám a destilátom).
Výdatnosť z jedného litra je minimálne 20 m² pri prvej vrstve a minimálne 12 m² (na hotovo) pri dvoch vrstvách. Pre porovnanie, pri použití klasických lakov môžeme počítať s výdatnosťou cca 3 až 4 m²/l nanesených v troch vrstvách na hotovo a s nutnosťou medzibrúsenia po prvej vyschnutej vrstve laku.
Údržba je veľmi jednoduchá, vykonáva sa v závislosti od zaťaženia podlahy jeden až dvakrát ročne. Čistenie je obdobné ako u inej bežnej podlahy. OSMO má na tento účel systémové prípravky, a to tzv. voskovú údržbu a Wish Fix.

ZÁHRADNÝ NÁBYTOK, OBKLADY, PLOTY...

ZÁHRADNÝ NÁBYTOK, OBKLADY, PLOTY...
ZÁHRADNÝ NÁBYTOK, OBKLADY, PLOTY...

Aj v tomto prípade úplne postačia dva nátery špeciálnymi olejmi. Najpoužívanejším a veľmi osvedčeným je olej na teakový nábytok, oleje na ďalšie cudzokrajné – exotické dreviny, ako sú bangkirai, iroko, a tiež olej na červený smrek či termodrevo.
Existuje tiež tzv. olejová jednošichtová transparentná lazúra s vysokým podielom pevných častí, čo umožňuje v jednej vrstve naniesť dostatočné množstvo, pričom farebná škála je pomerne široká. Okrem typických drevinových odtieňov v sortimente firmy OSMO sú i farebné naturálne odtiene. Výhodou všetkých týchto materiálov je vysoká výdatnosť, prirodzený vzhľad, odolnosť poveternostným vplyvom a ľahká údržba. Nátery sú s drevom pevne spojené, nepraskajú, neodlupujú sa, odpudzujú vodu a špinu, dovoľujú drevu prirodzené „dýchanie“, ale naopak zabraňujú zosychaniu a nasiakavosti vody. Vo všeobecnosti platí, že výdatnosť týchto prírodných produktov je vyššia ako pri syntetických lazúrach a lakoch a predstavuje cca 12 až 16 m² z jedného litra.

OKNÁ A DVERE V EXTERIÉRI

OKNÁ A DVERE V EXTERIÉRI
OKNÁ A DVERE V EXTERIÉRI

Na tieto stavebné výrobky sa v praxi najlepšie osvedčila priemyselná lazúra na drevo, ktorá je dekoratívnym náterovým systémom pre veľmi náročné prírodné podmienky, vyznačujúca sa vysokou odolnosťou voči UV žiareniu, vlhkosti a iným nepriaznivým poveternostným vplyvom. Priemyselná lazúra na drevo je tiež založená na báze najkvalitnejších prírodných rastlinných olejov a farbív, nepraská, neodlupuje sa a nevytvára šupiny. Vyrábaná je vo viacerých odtieňoch drevín (borovica, smrek, dub, červený smrek, teak, céder, a tiež v bielom transparentnom odtieni). V tomto prípade sa ako základný náter používa penetrácia WR, ktorá neobsahuje jedovaté zdraviu škodlivé látky. Vrchný náter je v dvoch vrstvách a môže byť aplikovaný striekaním alebo štetcom. Výhodou systému je i to, že v prípade údržby nie potrebné obrusovať pôvodný náter, tak ako je to u lakov a hrubovrstvých lazúr, ale postačuje po odstránení povrchových nečistôt pretretie štetcom alebo tampónom z tej istej priemyselnej lazúry, alebo iného vhodného produktu OSMO, napr. číra olejová lazúra. Aj pri tomto produkte je výdatnosť cca 12 m² z jedného litra.

INTERIÉROVÝ NÁBYTOK A OBKLADY

Pre použitie vo vnútorných priestoroch na rôzny nábytok, obklady, ale i na detské hračky, sú vhodné tzv. dekoračné vosky transparentné alebo krycie v rôznych farbách. Tiež pri tomto materiáli vďaka veľmi vysokému podielu pevných častí je výdatnosť minimálne 12 m² z jedného litra pri dvoch vrstvách. V tomto druhu dekoračných voskov je ponuka materiálov pre hobby, ale aj pre priemyselné použitie. Nanášanie je možné všetkými známymi aplikačnými technikami.

OSTRAŇOVANIE ZAŠEDNUTIA A ZELENÉHO POVLAKU

Aj pri najkvalitnejších produktoch (základný materiál, náterové hmoty) dlhodobo vystavených vplyvom klimatických podmienok dôjde po niekoľkých rokoch k ich zošednutiu, zamodraniu, prípadne vytvoreniu šedo-zeleného až zeleného povlaku (riasy, plesne, modrá huba, peľ a pod.). Na riešenie týchto problémov sú vhodné prostriedky, napr. JetClean alebo Holzentgrauer.

Všetky vyššie citované výrobky je možné zakúpiť v spoločnosti RENOJAVA s.r.o. a u zmluvných predajcov uvedených na stránke www.renojava.sk.

Text: Ing. František JAŠ, CSc.
Foto: Renojava

 

18.4. 2013

FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU
k tomuto článku nie sú žiadne ďalšie obrázky
REKLAMA
HELUZ
EVVA
LEIER
BAUMIT
DOMEXPO 2018
bottom right bottom wide left bottom left
Zaujímavé odkazy:   CTS Europe s.r.o.  E-FILIP Stavebne a Energeticke Poradenstvo  Tipy ako šetriť pri kúreni  www.topkuchyna.sk  www.toptechnologie.sk  AUTOBAZAR
 
created by: CTS Europe s.r.o.