bottom left
UV GROUP, s.r.o., E.B.Lukáča 2, 036 01 Martin
Aktualizácia: 15.08.2018
INFO: +421 43 427 6534
bottom right
Textová reklama: T O P K Ú R E N I E ! ! ! Tu nájdete užitočné rady ako u š e t r i ť . Naviac máte možnost sa zapojiť do diskusie v diskusnom fóre aj za článkom!
top right top left top left
TOP STAVEBNÉ tipy pre Vás

Nepoznané možnosti riešenia fasád

Rozmýšľate nad kreatívnym stvárnením vašej fasády, tak aby vystihovala vašu osobnosť alebo presne zapadla do okolia? Alebo len zvažujete, aký zatepľovací systém vybrať pre riešenie konkrétneho problému? Poďme si prebrať niektoré možnosti fasádnych systémov, o ktorých možno ani netušíte.

Ukazovateľ v zemi nápadov
O charaktere povrchu budovy sa síce rozhoduje až na konci kreatívneho procesu navrhovania, ale napriek tomu má enormný význam. Ak nie je vzhľad a povrch určený funkciou, otvárajú sa rozmanité možnosti realizácie. Na trhu je veľa výrobcov a množstvo výrobkov, poskytujúcich najrôznejšie kreatívne možnosti úpravy povrchu fasády. Ako sa rozhodnúť pre konkrétny materiál? Ako uskutočniť prvotný výber, čo požadovať?
Na riešenie tohto problému firma Sto vyvinula unikátny nástroj, ktorý ukazuje rôzne cesty ku klasickým i neobyčajných stvárneniam interiérov aj fasád. StoViewer s 200 povrchmi bol spustený v októbri 2011. V roku 2012 sa rozšíril rozsah tejto aplikácie o ďalšie varianty pre interiéry a pre akusticky účinné stavebné prvky. Tento nástroj vám predvedie povrchy od omietky po sklo, ktoré sú filtrované podľa kritérií, ako sú materiál, textúra či stupeň lesku. Plochy môžu byť zobrazené v rozdielnej svetlosti a farebnosti. Okrem toho je možné ich „otáčať na svetle“, to znamená meniť uhol dopadu svetla – čo tiež uľahčuje realistický prvotný výber.
Vysvetlivky spoľahlivo ukážu s akými produktmi bol dosiahnutý zvolený dojem a požadované vlastnosti a – ak je to potrebné – na akých izolačných systémoch  možno zvolený povrch zrealizovať.
StoViewer, ktorý je stále k dispozícii online (www.stoviewer.com), umožňuje zhodnotiť pôsobenie zobrazených povrchov, približujúce sa ich reálnemu posudzovaniu. Zvlášť pri vzájomnom pôsobení štruktúry a farebnosti, a tiež zmeny vnímania v závislosti na svetle a tieni ďaleko prekonáva bežné vyobrazenie na obrazovke.
Plánujete sýty odtieň? Žiadny problém
Tmavé fasádne odtiene sú investormi čoraz žiadanejšie. Ich použitie pri kontaktných zatepľovacích systémoch (KZS)  však bolo donedávna problematické. Povrchová teplota fasády totiž vplyvom slnečného žiarenia môže stúpnuť až na 80 °C, čím je fasáda extrémne namáhaná a hrozí vznik trhlín spôsobených termickými zmenami. Pri kontaktných zatepľovacích systémoch (KZS) môže vysoká teplota znamenať poškodenie nielen povrchu, ale pri použití polystyrénu (EPS) aj samotného izolantu. Preto je pri KZS povolený stupeň odrazivosti „HBW“ ≥ 25 (čierny odtieň HBW = 0
…absolútne pohltenie slnečného žiarenia, biely odtieň HBW = 100 …100 % odraz slnečného žiarenia).
Riešenie problému tmavých fasád prináša „tepelný štít“ od firmy Sto. Vďaka novej fasádnej farbe StoColor X-Black, ktorá odráža infračervené žiarenie, čím znižuje povrchovú teplotu fasády o 15 – 25 %, je fasáda chránená pred poškodením. Matná fasádna farba StoColor X-Black je schopná udržať teplotu povrchu pod 70 °C. Darí sa to vďaka použitiu nových pigmentov NIR, ktoré odrážajú veľkú časť slnečnej energie. Predovšetkým pri KZS s izolantom z polystyrénu je prehriatie fasády problematické. Pri tmavších odtieňoch bolo nutné izolant z polystyrénu zameniť za minerálnu vlnu. S použitím čisto akrylátovej farby StoColor X-Black to už nie je nevyhnutné. KZS možno teraz navrhovať (po konzultácii s technikmi) vo farebných odtieňoch s HBW ≤ 20.

Výhody StoColor X-Black:
  • zníženie povrchovej teplotyo 15 – 20 %
  • pre farebné odtiene s HBW < 20
  • možnosť tónovania vo všetkých farebných odtieňoch StoColor System
  • vysoká schopnosť viazať pigment = dlhodobá farebná stálosť
  • použitie na KZS StoTherm (izolant EPS aj minerálna vlna), ale aj na omietky
  • nízka nasiakavosť
  • ľahké spracovanie.
Hra na istotu
Možno ste už zažili, čo dokáže poriadne krupobitie spolu so silným nárazovým vetrom. Dôsledky takého počasia, ktoré sa čoraz častejšie objavuje aj u nás, bývajú katastrofálne. Spôsobuje škody na majetku a necháva svoje nezmazateľné stopy aj na fasádach domov. Ak plánujete chrániť svoju fasádu pred ničivými účinkami nárazov, či už krúp, lopty, alebo len opretého bicykla, máte k dispozícii inovatívny tepelnoizolačný systém StoTherm Classic. StoTherm Classic je organický, absolútne bezcementový systém s doskami z penového polystyrénu. Tento systém vykazuje vysokú pružnosť vďaka úplne bezcementovým zložkám, takže je skoro 10 x odolnejší voči vzniku trhlín a nárazom ako bežné anorganické zatepľovacie systémy.
Tento systém je špičkou v otázkach techniky, garancií a dlhodobej životnosti, s viac ako 100 mil. m2 zateplených fasád po celom svete.

Solárne vykurovanie stien
Predstavte si, že by ste mali na fasáde tepelnoizolačný systém, ktorý by v zime okrem uchovávania tepla v interiéri, vyhrieval prostredníctvom slnečnej energie steny vášho domu a napomáhal tak kúreniu. Nemožné? Presne tak totiž funguje systém StoSolar, ktorého hotové elementy pozostávajú z kapilárnych platní prepúšťajúcich svetlo, s transparentnou sklenou omietkou. Transparentný StoSolar fasádny element premieňa slnečné žiarenie na teplo, ktoré potom zvyšuje komfort vo vnútorných priestoroch porovnateľne s klasickým vykurovaním stien.

Systém navyše funguje selektívne. V zime, keď je slnko nízko, vlákna prenášajú väčšinu energie a energetický zisk je najvyšší. V lete, keď je dodatočné teplo nežiaduce, povrch fasády odráža slnečné lúče a chráni interiér pred prehriatím.

Ďalšie zaujímavé informácie nájdete na www.sto.sk

9.9. 2012
FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU
k tomuto článku nie sú žiadne ďalšie obrázky
REKLAMA
EVVA
LEIER
HELUZ
BAUMIT
DOMEXPO 2018
bottom right bottom wide left bottom left
Zaujímavé odkazy:   CTS Europe s.r.o.  E-FILIP Stavebne a Energeticke Poradenstvo  Tipy ako šetriť pri kúreni  www.topkuchyna.sk  www.toptechnologie.sk  AUTOBAZAR
 
created by: CTS Europe s.r.o.