bottom left
UV GROUP, s.r.o., E.B.Lukáča 2, 036 01 Martin
Aktualizácia: 15.08.2018
INFO: +421 43 427 6534
bottom right
Textová reklama: T O P K Ú R E N I E ! ! ! Tu nájdete užitočné rady ako u š e t r i ť . Naviac máte možnost sa zapojiť do diskusie v diskusnom fóre aj za článkom!
top right top left top left
TOP STAVEBNÉ tipy pre Vás

Obnova bytového domu sa vyplatí

Záver leta je obdobím rekonštrukcií. Množstvo spoločenstiev vlastníkov bytových domov sa práve teraz zamýšľa nad rozsiahlou rekonštrukciou s cieľom ušetriť a zefektívniť prevádzku bytového domu. Vhodnou kombináciou zateplenia a vykurovacích systémov možno dosiahnuť veľké úspory.

Zateplenie

Základom každej rekonštrukcie  je zateplenie obvodového plášťa budovy.  Pri bytových domoch je vhodné zatepliť tiež strechu a stropy suterénnych priestorov.
Základom každej rekonštrukcie je zateplenie obvodového plášťa budovy. Pri bytových domoch je vhodné zatepliť tiež strechu a stropy suterénnych priestorov.

Základom každej rekonštrukcie je zateplenie obvodového plášťa budovy. Stavebný trh ponúka veľký výber zatepľovacích materiálov, ktorých tepelnoizolačné vlastnosti sú veľmi podobné.
Samotné materiály sa však odlišujú tak v doplnkových vlastnostiach, ako aj potrebnej hrúbke izolačného materiálu. Medzi hlavné výhody polystyrénu patrí nízka hmotnosť, keďže až 98 % tvorí vzduch, dobrá manipulácia a dlhodobé uchovávanie mechanických vlastností. Jeho cena je taktiež výhodná. Polystyrén si za 35 rokov používania prešiel svojím vývojom a v súčasnosti sú už dostupné jeho rôzne modifikácie s vylepšenými vlastnosťami.

Ďalšou možnosťou sú izolačné materiály vyrobené na báze minerálov – sklená a kamenná vlna. Medzi sebou sa líšia vstupnou výrobnou surovinou, priemerom a dĺžkou vlákna. Minerálne izolácie majú dobré akustické vlastnosti, nízku tepelnú vodivosť, odolávajú plesniam, chemickým prvkom, majú výbornú priepustnosť vodných pár a sú nehorľavé, čo je významná vlastnosť pri zatepľovaní vyšších bytoviek.
Treťou základnou skupinou zatepľovacích materiálov sú izolanty na báze prírodných materiálov ako slama či drevo. Oproti už spomínaným materiálom majú dlhší fázový posun, čo zlepšuje ochranu proti prehrievaniu stavby. Podobne ako kamenná vlna sú paropriepustné, no pri ich montáži treba počítať so špeciálnymi paropriepustnými omietkami. Ich použitie pre zateplenie väčších stavieb z dôvodu vyššej ceny je skôr okrajové.

Rozhodnutie, ktorý materiál kam použiť, závisí od špecifických vlastností jednotlivých izolácií.
„Vďaka svojej nehorľavosti sa napríklad pri zateplení budov vyšších ako 22,5m bežne odporúča kamenná vlna,“ konštatuje Martin Henčel zo spoločnosti ROCKWOOL. „Rovnako je tomu aj pri netradičných riešeniach ako napríklad zateplenie stropov suterénnych priestorov, plochých striech a nebytových priestorov, kde len veľmi ťažko zoženiete alternatívu,“ uzatvára Martin Henčel.

Vykurovacie systémy

Schopnosť kondenzácie spolu s využívaním latentného tepla zvyšuje účinnosť kondenzačného  kotla o 15 – 20 % oproti starším zariadeniam.
Schopnosť kondenzácie spolu s využívaním latentného tepla zvyšuje účinnosť kondenzačného kotla o 15 – 20 % oproti starším zariadeniam.

Pri rekonštrukcii vykurovacích systémov je vhodné začať od kotla. Výmena starého kotla za nový prinesie výraznejšie šetrenie. Je to dané jednak neustálymi inováciami, no predovšetkým amortizáciou používaných kotlov. Počas rokov sa kotol zvykne zanášať spalinami a mnohé súčiastky sa opotrebujú. Zvlášť pri zanedbanom servise to potom vyústi do zvýšenej spotreby paliva a nižšej efektivity kotla. Za ostatné roky sa na trhu rozšírili kotly kondenzačné, ktoré majú výrazne nižšiu spotrebu palív a vyššiu efektivitu. Schopnosť kondenzácie totiž spolu s využívaním latentného tepla zlepšuje účinnosť kotla o 15 – 20 % oproti starším zariadeniam, čím sa úspora nákladov vynaložených na teplo môže vyšplhať až na 30 %.

Alternatívne zdroje kúrenia

Nainštalovaním solárnej zostavy a využívaním zelenej energie  je možné ušetriť až 65 % nákladov na ohrev pitnej vody.
Nainštalovaním solárnej zostavy a využívaním zelenej energie je možné ušetriť až 65 % nákladov na ohrev pitnej vody.

Alternatívne zdroje kúrenia v kombinácii s kvalitným zateplením, kondenzačným kotlom a dobrým regulačným systémom dokážu domácnosti ušetriť značné prostriedky.

Solárna energia sa primárne využíva na ohrev úžitkovej vody, kde dokáže pokryť až 65 – 70 % nákladov. „Kolektory zachytávajú slnečné žiarenie citlivou plochou – absorbérom umiestneným pod sklenou plochou alebo vo vákuových rúrkach, pohlcujú maximálne množstvo dopadajúcej energie a účinne zohrievajú pretekajúcu solárnu kvapalinu. Získané teplo následne zohrieva pitnú alebo vykurovaciu vodu,“ vysvetľuje Ing. Ladislav Truchlík zo spoločnosti Wolf Slovenská republika. Na trhu existuje viacero typov kolektorov, v zásade však môžeme rozdeliť kolektory na ploché a vákuové rúrkové. Ploché kolektory preukazujú v praxi najlepší pomer ceny a zisku tepla, pričom majú najlepšiu účinnosť počas teplejších slnečných dní. Využívajú sa predovšetkým na ohrev pitnej vody. Vákuové rúrkové kolektory dokážu zas lepšie zachytiť difúzne žiarenie, čím majú oproti plochým kolektorom vyšší solárny zisk hlavne v chladnejšom období. Sú ideálne na podporu vykurovania, celoročný ohrev vody v interiérových bazénoch aj solárne chladenie.

Tepelné čerpadlá sú taktiež zaujímavou možnosťou. Dokážu výrazne podporiť vykurovanie, ohrev úžitkovej vody a možno ich tiež využiť ako doplnkový zdroj energie aj pri chladení budovy v lete. Tepelných čerpadiel je viacero druhov a ich využitie je dané najmä existenciou okolitých zdrojov energie. Variant nenáročný na inštaláciu je tepelné čerpadlo vzduch/voda.

Účinnosť zariadenia určuje hodnota výkonového koeficientu COP. Je to pomer získaného vykurovacieho výkonu a elektrického príkonu tepelného čerpadla. Čím je výkonový koeficient vyšší, tým je prevádzka tepelného čerpadla efektívnejšia. Napríklad tepelné čerpadlá Wolf soľanka/voda majú výkonový koeficient s hodnotou 4,7. Znamená to, že z jedného kW elektrickej energie potrebného na pohon čerpadla získajú 4,7 kW vykurovacieho výkonu.

Návratnosť investície do alternatívnych systémov

Návratnosť investície do solárneho systému sa počíta z úspor dosiahnutých využívaním solárneho systému v porovnaní s pôvodným spôsobom výroby tepla. Nainštalovaním solárnej zostavy a využívaním zelenej energie je možné ušetriť až 65 % nákladov na ohrev pitnej vody. Na návratnosť investície má veľký vplyv tiež životnosť systému, ktorá pri kvalitných solárnych kolektoroch dosahuje viac ako 30 rokov.


Text: Juraj Vedej
Foto: Rockwool, Wolf

 

24.9. 2014

FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU
k tomuto článku nie sú žiadne ďalšie obrázky
REKLAMA
LEIER
EVVA
DOMEXPO 2018
BAUMIT
HELUZ
bottom right bottom wide left bottom left
Zaujímavé odkazy:   CTS Europe s.r.o.  E-FILIP Stavebne a Energeticke Poradenstvo  Tipy ako šetriť pri kúreni  www.topkuchyna.sk  www.toptechnologie.sk  AUTOBAZAR
 
created by: CTS Europe s.r.o.