bottom left
UV GROUP, s.r.o., E.B.Lukáča 2, 036 01 Martin
Aktualizácia: 15.08.2018
INFO: +421 43 427 6534
bottom right
Textová reklama: T O P K Ú R E N I E ! ! ! Tu nájdete užitočné rady ako u š e t r i ť . Naviac máte možnost sa zapojiť do diskusie v diskusnom fóre aj za článkom!
top right top left top left
TOP STAVEBNÉ tipy pre Vás

Odvetrané fasády s využitím inovatívnych materiálov

RD Kostolište, Lepený FUNDERMAX
RD Kostolište, Lepený FUNDERMAX

Architektúra je ako cyklus života, neustále sa vyvíja – transformuje materiály, prvky, typológie, štýly, ktoré už existujú a pridávajú novú umeleckú a technickú hodnotu. Nové formy vznikajú použitím inovatívnych materiálov, ktoré podporujú rozvoj kreativity v nás samotných. Medzi takéto materiály patria kompozitné a kompaktné materiály, ideálne pre odvetrané fasády, ktoré dodáva a inštaluje spoločnosť QKOMAXIT s.r.o.


Odvetraná fasáda je systém exteriérového plášťa objektu, ktorý je predsadený od obvodovej steny objektu, čím je vytvorený priestor – odvetraná medzera. Do vytvoreného priestoru je možné aplikovať izolačný materiál na zlepšenie energetickej náročnosti objektu. V odvetranej medzere dochádza k voľnej cirkulácii vzduchu, tzv. „komínovému efektu“ zdola smerom nahor. Cirkuláciu vzduchu spôsobuje prirodzený atmosférický tlak, ktorý je závislý od nadmorskej výšky, sily vetrov a denných teplôt.

Technológia odvetranej fasády má mnohé výhody. Hlavnou výhodou je ochrana obvodovej steny (muriva) pred poveternostnými vplyvmi (dážď, vietor, mráz, slnko) a vplyvmi priemyselných, mestských a morských ovzduší. Ďalej chráni objekt pred poškodením vlhkosťou, znižuje vznik plesní a zvyšuje celkový tepelný komfort budovy. Cirkulácia vzduchu v odvetrávanej medzere odníma teplo a vlhkosť od murovaných stien a má výborné pozitívne účinky na celkový užívateľský komfort. Tepelné žiarenie je aj v podmienkach silného žiarenia tlmené a prípadná prítomnosť exteriérovej izolácie umožňuje kompletné a úplné vylúčenie tepelných prestupov. Vystavenie obvodových stien, opatrených odvetranou fasádou, teplotným zmenám zníži ich tepelné namáhanie a následne zredukuje tepelné mosty.
Zaujímavé kompozitné a kompaktné materiály, ktoré získavajú čoraz väčšiu obľubu pri riešení odvetraných fasád si predstavíme bližšie na nasledujúcich riadkoch.

Kompaktný materiál (HPL) „FUNDERMAX...“

RD Bernolákovo, GUTBOND (kotvený v špárach)
RD Bernolákovo, GUTBOND (kotvený v špárach)

Vysokotlakový laminát (HPL) je vyrábaný v lisoch pod veľkým tlakom a vysokou teplotou. Skladá sa z vrstiev prírodnej vláknitej výstuže, ktorú tvorí špeciálny papier v určitom hmotnostnom zastúpení a vytvrdených živíc. Tieto materiály spolu zaisťujú extrémnu odolnosť voči atmosférickým i mechanickým vplyvom. Produkty z kompaktných materiálov sa vyznačujú veľmi širokou paletou farieb, drevových vzorov, metalických či špeciálnych dekorov, ktoré si môžete navrhnúť i vy sami. Sú základom vybavenia interiéru a exteriéru a pre svoju odolnosť a hygienické vlastnosti sú ideálne pre použitie v kanceláriách, lekárňach, nemocniciach, chemických, medicínskych či iných laboratóriách. Nachádzajú široké uplatnenie i pri výrobe nábytku, kuchynských liniek, ďalej ako výplne zábradlí, sanitárne kabíny, deliace priečky, steny a parapety...

Skladbu odvetranej fasády z Fundermaxu (HPL dosiek) tvoria vrstvy tepelnej izolácie, paropriepustnej fólie, nosnej konštrukcie a samotných fasádnych dosiek. Obklad môže byť upevnený na fasádu len vo forme naformátovaných dosiek lepením, nitovaním, skrutkovaním, alebo špeciálnymi sponami v závislosti od požiadaviek. Štandardná hrúbka dosiek je 3 až 15 mm, pri odvetraných fasádach sa najčastejšie používa hrúbka 6 a 8 mm.

Fasádne dosky určené na exteriérové využitie sú mimoriadne tvrdé a odolné proti oteru, poškrabaniu, nárazu. Sú odolné voči bežným chemikáliám, vode, vodnej pare, mrazu i teplu a majú antigrafitný povrch (záruka výrobcu na materiál až 50 rokov). Vlastnosti niektorých fasádnych dosiek sa vylepšujú vkladaním hliníkových fólií pod povrch, čo predovšetkým zvyšuje samonosnosť a pevnosť produktu.

Perforáciou dosiek možno docieliť určité dekoratívne efekty na fasádnom elemente, a to rovnako v prípade dosiek s prídavnými hliníkovými vrstvami alebo bez nich. Sú vhodné na všetky vonkajšie použitia a chránia životné prostredie, pretože sú bez obsahu ťažkých kovov.

Kompozitný materiál „ALUPANEL, REYNOBOND, ALUCOBOND...“

RD Vrakuňa, Lepený FUNDERMAX
RD Vrakuňa, Lepený FUNDERMAX

Bondové odvetrávané fasády v slangu nazývame aj „Alucobond-ové“. Skladba tejto fasády je rovnaká ako pri fasádach z HPL dosiek. Bondový obklad môže byť upevnený na fasádu vo forme kaziet „neviditeľným uchytením“ – skrutkami v špáre, alebo len naformátovaných dosiek lepením, nitovaním, skrutkovaním v závislosti od požiadaviek architekta, projektanta či zákazníka.
Bondy majú vo svete mnoho výrobcov. Bond je vlastne „sendvič“ zložený z viacerých vrstiev materiálu (hliník, plast, hliník) zabezpečujúci vynikajúce fyzikálne, mechanické a chemické vlastnosti, ako i odolnosť voči poveternostným vplyvom, tvarovú a farebnú stálosť (záruka výrobcu na materiál je 15 rokov). Štandardná hrúbka kompozitného materiálu je 4 mm a je zložený zo spodnej vrstvy hliníka hrubej 0,5 mm, z 3 mm polyetylénového jadra a vrchnej vrstvy hliníka hrubej 0,5 mm, ak neberieme do úvahy vysokokvalitné laky, lepidlá, UV vrstvy a krycie fólie.

Bond je ľahko tvarovateľný, pevný v ohybe, je ľahký a tlmí vibrácie i hluk. Podľa vo výrobe nafrézovaných drážok je možné tento materiál presne ohýbať do rôznych uhlov a tvarov, a to i priamo na mieste stavby. Dokonalé rovné línie panelov zabezpečujú opticky pôsobivé architektonické riešenie fasád, alebo častí budov. Tento materiál je možné i zkružovať. Povrchové úpravy produktov z kompozitných materiálov nie sú limitované len základnou škálou farieb, ale reprezentujú ich najmä elegantné metalické odtiene a spektrálne farby (meniace svoju farbu uhlom pohľadu).

Ďalšie zaujímavé informácie o inovatívnych materiáloch pre odvetrávané fasády nájdete na www.Qkomaxit.sk.

Text a foto: Ing. Alexander KAČINEC
QKOMAXIT s.r.o.

 

1.10.2015

FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU
k tomuto článku nie sú žiadne ďalšie obrázky
REKLAMA
EVVA
LEIER
BAUMIT
DOMEXPO 2018
HELUZ
bottom right bottom wide left bottom left
Zaujímavé odkazy:   CTS Europe s.r.o.  E-FILIP Stavebne a Energeticke Poradenstvo  Tipy ako šetriť pri kúreni  www.topkuchyna.sk  www.toptechnologie.sk  AUTOBAZAR
 
created by: CTS Europe s.r.o.