Ohrev vody vďaka energii zo slnka

Domácnosti môžu využiť slnko ako zdroj bezplatnej energie a komfortu. Jednoducho a zároveň efektívne to umožňujú solárne systémy so solárnymi kolektormi.

Značka Vaillant si uvedomuje význam slnečnej energie. Do rodinných domov a energeticky pasívnych domov preto odporúča solárnu zostavu auroSTEP plus s vyššou energetickou účinnosťou. Patrí totiž medzi najmodernejšie solárne systémy, ktoré dokážu počas roka zabezpečiť pre domácnosť až 70 % teplej vody.

Praktická solárna zostava

Solárna zostava auroSTEP plus dokáže zabezpečiť energeticky úspornú a komfortnú prípravu teplej vody pre jedno aj viacgeneračné rodinné domy. Skladá sa z 250 l alebo 350 l zásobníka, solárneho modulu a dvoch alebo troch plochých kolektorov typu drain-back. Pokrokový dizajn a jednoduchá inštalácia uľahčujú umiestnenie zásobníka auroSTEP plus kdekoľvek v rodinnom dome. Výhodou tejto solárnej zostavy je jej kompaktnosť, pretože všetky nevyhnutné časti systému ako čerpadlo, regulátor a bezpečnostné prvky, sú už súčasťou modulu. Ten je nainštalovaný priamo na bivalentnom zásobníku. Solárna zostava spĺňa prísne predpisy ErP, teda novej smernice o energetickej účinnosti výrobkov a spĺňa požiadavky na zaradenie do energetickej triedy „B“ pre prípravu teplej vody. Solárny systém auroSTEP plus sa vyznačuje efektivitou, jednoduchosťou a spoľahlivosťou. Ide o jeden z najobľúbenejších solárnych systémov na trhu. Solárna zostava umožňuje jednoduchú, rýchlu montáž a má minimálne nároky na údržbu a servis. Je ideálnym doplnkovým zdrojom energie k plynovému i elektrickému kotlu, pričom predlžuje životnosť kotla viac než dvojnásobne. Počas jarných, letných a jesenných dní, kedy je slnečného žiarenia dostatok, sa zostava postará o dostatočné množstvo teplej vody. Inteligentná elektronika a veľký displej priamo na solárnom module umožňujú sledovanie solárneho zisku. Záložný zdroj zabezpečí prípravu teplej vody len v mesiacoch s minimálnym slnečným žiarením. Ako voliteľné príslušenstvo k solárnym modulom je pritom možné použiť aj elektrický ohrev.

Solárna zostava auroSTEP plus (Vaillant)

Beztlakové solárne kolektory

Solárne kolektory možno umiestniť na plochú i šikmú strechu rodinného domu v smere najväčšieho slnečného žiarenia, ideálne na juh. Inovovaná konštrukcia solárneho zásobníka umožňuje pomocou solárnych modulov použitie nielen beztlakovej technológie, ale aj klasického tlakového systému. Solárne kolektory typu drain-back pracujú na jedinečnom beztlakovom princípe s názvom drain-back, ktorý umožňuje voľné stečenie solárnej kvapaliny naspäť do solárneho výmenníka (zásobníka). Samotná technológia drain-back prináša oproti konkurencii viaceré výhody, pretože sa ňou zvyšuje životnosť kolektorov a domácnosti sa vyhnú problémom s prehrievaním kolektorov, aj s ich protimrazovou ochranou. V porovnaní s klasickým tlakovým systémom, je inštalácia solárnych kolektorov typu drain-back jednoduchšia. Nie je totiž potrebná expanzná nádoba ani odvzdušňovanie solárneho systému. Solárna zostava je aj vďaka tomu vhodná pre väčšinu domácností.

Solárne kolektory drain-back možno umiestniť na plochú alebo šikmú strechu rodinného domu

Efektívna príprava teplej vody

A ako solárny systém funguje v praxi? Pri dostatočnej intenzite slnečného žiarenia začne čerpadlo dopravovať v rôznych výkonových stupňoch solárnu kvapalinu do panelov, kde preberá tepelnú energiu. Tú ďalej odovzdáva do teplej vody v zásobníku. Po nahriatí zásobníka dôjde k vypnutiu čerpadla a kvapalina stečie samospádom do solárneho zásobníka. Tento beztlakový drain-back systém je ovládaný solárnym regulátorom na základe rozdielu teplôt medzi solárnym panelom a teplou vodou v spodnej časti zásobníka. Zásobník je vybavený solárnym čerpadlom s plynulo regulovateľnými otáčkami a regulátorom, ktorý zaisťuje kontrolu všetkých komponentov solárneho systému.

Viac informácií získate na: www.vaillant.sk

 

29.5.2016

Pokrokový dizajn uľahčuje umiestnenie zásobníka solárnej zostavy auroSTEP plus kdekoľvek v dome.