bottom left
UV GROUP, s.r.o., E.B.Lukáča 2, 036 01 Martin
Aktualizácia: 15.08.2018
INFO: +421 43 427 6534
bottom right
Textová reklama: Areko, s.r.o. - meracia a regulačná technika, meracie prístroje, meranie teploty, meranie tlaku, meranie prietoku, snímače tlaku, termovízia, dataloggery, elektronický nos
top right top left top left
TOP STAVEBNÉ tipy pre Vás

PERI UP T 70 a PERI UP Rosett

Oprava fasády na objekte III Veže, Bratislava - Nové mesto


Zdravie je najväčším majetkom človeka. Bezpečnosti pri práci na stavbách je preto treba venovať špeciálnu pozornosť. Obzvlášť pri prácach vo výškach.  Väčšej bezpečnosti prispievajú praxou osvedčené bezpečnostné systémy PERI, ktoré sú navyše optimálne prispôsobované používaniu.

 

 

Medzi najnáročnejšie stavebné práce patria opravy výškových budov. Jedným z projektov výškových budov, ktoré si vyžiadali opravu fasády, je objekt III Veže v bratislavskej mestskej časti Nové Mesto. Na tomto projekte boli nasadené veľké objemy fasádneho lešenia a s jeho nasadením sa začalo v októbri 2010.


Na objekt sa nasadilo 8 990 m2 rámového lešenia PERI UP T 70 so šírkou 72 cm a podlahovou šírkou 64 cm, pre záťažové triedy 1 až 4 (0,75 až 3,00 kN/m²). 

 

PERI UP T 70 je komplexne integrovaný bezpečnostný systém. Jeho montáž je bezpečná najmä vďaka zábradliu, ktoré sa montuje vopred.

Je dôležité spomenúť, že pri jeho montáži sa bez potreby doplnkových dielov zábradlie ďalšieho poschodia montuje zo spodného zabezpečeného poschodia spoločne s T-rámom. Keď teda vystúpi lešenár na vyššie poschodie, je už chránený zábradlím.

Medzi ďalšie výhody patrí otvorený rám, ktorý je kľúčom k novej bezpečnosti a kvalite práce pri stavbe lešenia. Potom sú to ľahké a šikovné diely pre rýchlejšiu a ľahšiu prácu, napr. T-rám UVT 72/700, ktorý váži len 14,7 kg. Ďalej je to integrovaná poistka podlahy, ktorá tvorí súčasť každej podlahy. Vďaka nej sa podlaha zaistí nasadením na závoru a ľahkým posunutím do strany. Nie je potrebné použitie náradia. Podlahy je možné na stavbe kedykoľvek odmontovať a zase namontovať. Ďalšou výhodou je vnútorná a vonkajšia ochrana bokov. Vnútorné zvislé stĺpiky majú tie isté spojovacie body ako vonkajšie. Toto predstavuje bočnú ochranu – skladujúcu sa z troch prvkov zábradlia, stredné prechodné zábradlie a podlahová zarážka, ktorá môže byť umiestnená na obidvoch stranách podlahy. Inštalácia týchto dodatočných častí si nevyžaduje žiadnu extra prácu navyše.

PERI lešenie týmto spĺňa všetky požiadavky európskych zákonov týkajúcich sa bezpečnosti práce. Medzinárodné povolenia sa starajú o nevyhnutnú právnu záruku.
Pre montáž lešenia sú k dispozícii vnútorná konzola, vonkajšia konzola, ochrana strechy, bočná ochrana, chodníkový rám, premostenie, siete, plachty.
Lešenie ponúka možnosť využitia pri práci, pri ktorej sa dajú uskladniť malé množstvá materiálu aj dielov napr. pri maľovaní, montážnych prácach, oplášťovaní.
Užívateľom sa tak dostáva do rúk systém lešenia, ktorý sa maximálne zhoduje s požadovaným dôkazom stability a bezpečnosti práce. Inštrukcie k montáži, ktoré sú preložené do mnohých jazykov, obsahujú jasne prezentované výsledky.
Pre Európu spĺňa PERI UP požiadavky kladené na lešenársky systém podľa noriem EN 12810 a EN 12811.
Ďalším systémom použitým na projekte III Veže bol PERI UP Rosett v objeme 360 m2. Ide o modulové lešenie pre náročné stavebné konštrukcie.

Lešenie so štandardnými prvkami nahrádza rúrky a spojky. PERI UP Rosett styčníky vo vzdialenostiach 50 cm ponúkajú možnosti spojenia vo všetkých smeroch. Preto môže byť lešenie ekonomicky postavené aj okolo historických budov s výklenkami a balkónmi alebo okolo veží a ihlanových striech.
Výhodou tohto systému je flexibilita. So styčníkmi každých 50 cm poskytuje PERI UP Rosett optimálne nastavenie po celej výške, šírke a hĺbke. Systém sa jednoducho a rýchlo montuje. Tvar konca horizontálnej závory spolu so samozaisťovacím klinom „Gravity Lock“ zjednodušuje montáž. Vložením klina do styčníku zapadne klin vďaka gravitácii sám do otvoru a zaistí sa.
Vysoká pevnosť lešenia zlepšuje únosnosť. Vysoká stabilita spojenia horizontálnych závor znižuje počet potrebných podláh a diagonál. Pri štandardnom použití potrebuje PERI UP Rosett často diagonály len v najnižšej úrovni. Ostatné úrovne sú spevnené iba horizontálnymi závorami.
Aj pri tomto systéme sa podlahy dodávajú s integrovanou poistkou.

 

Zaujímavosťou na projekte III Veže bola najmä výška lešenárskej konštrukcie. Z tohto dôvodu nebolo lešenie postavené na pätky, ale na krížové hlavy a na dosky PERI ASG s nosníkmi PERI GT 24, čím došlo k rozloženiu zaťaženia.
Pri vrchole budov stálo lešenie na výšku 6 m bez priameho kotvenia do budovy. To bolo možné vďaka spevneniu širokými diagonálami a kotvením do atiky. Medzery medzi poľami boli vyplnené preglejkou. Na kotvenie sa použili kotvy dlhé 350 mm.
Lešenie PERI UP T 70 zároveň umožnilo kotviť výťah priamo do lešenia, čím sa vyhlo kotveniu o budovu.

 

 

Ďalšie produkty nájdete na www.peri.sk

FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU
k tomuto článku nie sú žiadne ďalšie obrázky
REKLAMA
LEIER
BAUMIT
DOMEXPO 2018
EVVA
HELUZ
bottom right bottom wide left bottom left
Zaujímavé odkazy:   CTS Europe s.r.o.  E-FILIP Stavebne a Energeticke Poradenstvo  Tipy ako šetriť pri kúreni  www.topkuchyna.sk  www.toptechnologie.sk  AUTOBAZAR
 
created by: CTS Europe s.r.o.