bottom left
UV GROUP, s.r.o., E.B.Lukáča 2, 036 01 Martin
Aktualizácia: 24.06.2018
INFO: +421 43 427 6534
bottom right
Textová reklama: Areko, s.r.o. - meracia a regulačná technika, meracie prístroje, meranie teploty, meranie tlaku, meranie prietoku, snímače tlaku, termovízia, dataloggery, elektronický nos
top right top left top left
TOP STAVEBNÉ tipy pre Vás

Pohľadový betón pre všetky oblasti stavieb

Architektonický betón možno chápať ako neomietnutý betón, šedý, biely aj farebný s ražným povrchom (otlačok debnenia) alebo povrchom upraveným podľa architektonického návrhu.

Terminológia architektonický betón alebo pohľadový betón nie je ustálená. Možno ho teda ťažko považovať za technický termín s presným významom. Z tohto dôvodu ponúka pohľadový betón predovšetkým priestor pre umeleckú činnosť architektov.
Betón bol v minulosti ako materiál všeobecne považovaný za neestetický, avšak dnešné betónové stavby nás neustále presviedčajú o opaku. Častým dôvodom k výberu betónu je možnosť návrhu ľubovoľného tvaru a úpravy povrchu.

Presne možno definovať vytvorenie štruktúrovaného pohľadového betónu výberom elastických štruktúrnych matríc RECKLI®, ktoré textúrujú pohľadové plochy. Textúrovaním pohľadových plôch pomocou elastických matríc sa dosiahne vytvorenie estetického a ekonomického diela. Dôkazom toho je mnoho miliónov m² pohľadových plôch vytvorených pomocou matríc. Elasticita matríc umožňuje oddebnenie bez poškodenia pohľadového povrchu i pri filigránových a komplikovaných štruktúrach. Táto technológia ponúka architektom, projektantom a stavbárom neohraničené požiadavky na stvárnenie.
Technológia vytvárania betónových textúrovaných plôch pomocou elastických matríc sa viac než 40 rokov celosvetovo využíva. Štruktúrne matrice nachádzajú uplatnenie ako pri monolitických stavbách, tak pri prefabrikovaných prvkoch a v neposlednom rade tiež pri vytváraní štruktúrovaného sklocementového povrchu.
Architekti, projektanti a stavbári si môžu vybrať zo štandardných cca 250 dizajnov, štruktúry dreva, omietky, rebrovitej štruktúry, kamennej, štruktúry skaly, protišmykové, fantazijné a mnoho ďalších. Matrice pre jednorazové použitie rovnako ako pri desaťnásobnej, päťdesiatnásobnej či stonásobnej opakovateľnosti zaručujú hospodárnosť stvárnenia pohľadového povrchu, opakovateľnosť sa volí vzhľadom na veľkosť projektu.

DESIGN YOUR CONCRETE
Ponuka dizajnov nie je ohraničená štandardnými štruktúrami, na základe návrhu možno vytvoriť individuálnu matricu. Najprv sa vyrobí model v mierke 1 : 1, na tomto modeli sa vyrobí elastická matrica, ktorá slúži ako negatívna forma pre betónový povrch.
Individuálna matrica ponúka takmer neohraničené možnosti stvárnenia.
Pomocou CNC frézy a vlastného modelárskeho oddelenia sme schopní ponúknuť rýchle a lacné riešenie navrhnutých prvkov akýchkoľvek tvarov.
Zámerom architekta z architektonickej kancelárie „Architektur + Freiraum“ v Ravensburgu bolo navrhnúť exteriérovú pohľadovú plochu ako markantný štýlový element, preto bola vybraná textúra, ktorá evokuje otlačok športovej podrážky a tým podčiarkuje charakter a predovšetkým účel budovy. Pomocou RECKLI elastických matríc bolo oddebnenie betónových elementov s ostrými hranami bezproblémové. Profil je cca 10 mm hlboký bez akejkoľvek šikminy, takže exaktne pravouhlý.

K docieleniu ľahkého a šetrného oddebnenia sú nutné špeciálne separačné prostriedky. Špeciálne vyvinuté separačné prostriedky na polyuretánové štruktúrne matrice nezaručujú len bezproblémové oddebnenie, ale tiež chránia matricu samotnú a sú garantom pre viacnásobné použitie štruktúrnych matríc. Separačný prostriedok na báze vosku po odparení rozpúšťadla vytvorí na povrchu matrice tenký rovnomerný film, ktorý sa pri betonáži neposunie. Oproti použitiu olejových modifikovaných separačných prostriedkov sa použitím separačného vosku na základe zloženia a množstva vyhneme nielen vzniku olejových škvŕn na pohľadovej ploche, ale tiež neskorším problémom pri nanášaní farieb.
TECHNOLÓGIA FOTO - GRAVUR
Inovatívna technológia RECKLI® Foto – Gravur špeciálnym textúrovaním betónovej plochy prenesie na betónovú fasádu fotografiu. Systém vytvára podľa rozlíšenia menšiu alebo väčšiu povrchovú štruktúru, takže vzniká dojem projektujúcej fotografie na betónovej fasáde. Ide o počítačovo chránený spôsob prenesenia obrazu frézovacou technikou na formu z dreva. Najprv sa fotografia naskenuje a potom sa prenesie do 256 stupňov sivej farby. Pre prenesenie fotografie na formu z dreva sa vygeneruje pracovný súbor, ktorý obsahuje špeciálne inštrukcie CNC frézy.
Vyfrézovaný model slúži ako predloha pre zhotovenie elastickej RECKLI® – matrice. Elasticita, kvalita a reprodukovateľnosť umožňujú celú technológiu stvárnenia obrazovo podobnej betónovej plochy esteticky a ekonomicky využiť. Reliéfna povrchová plocha Foto – Gravur vytvára vďaka dopadu svetla a tieňa portrét predlohy. Ako každá štruktúra ožíva aj Foto – Gravur vďaka hre svetla a tieňa na fasáde. Veľkosť matrice je ohraničená maximálnou veľkosťou disponujúcej formy a maximálnou pracovnou plochou frézy. K vytvoreniu celkového obrazu môžu byť však jednotlivé diely fotografie poskladané.

Text: Mgr. Iveta Heczková
Foto: RECKLI
tel.: (+420) 724 888 718
e-mail: iheczkova@reckli.com
www.reckli.cz

22.4. 2012
FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU
k tomuto článku nie sú žiadne ďalšie obrázky
REKLAMA
LEIER
BAUMIT
HELUZ
EVVA
DOMEXPO 2018
bottom right bottom wide left bottom left
Zaujímavé odkazy:   CTS Europe s.r.o.  E-FILIP Stavebne a Energeticke Poradenstvo  Tipy ako šetriť pri kúreni  www.topkuchyna.sk  www.toptechnologie.sk  AUTOBAZAR
 
created by: CTS Europe s.r.o.