Pohoda v kúpeľni i v kuchyni – vďaka energii zo slnka

Využívanie obnoviteľných zdrojov energie na prípravu teplej vody je v domácnostiach čoraz populárnejšie. A to aj vďaka podpore štátu vo forme dotácií. Bezplatná energia zo slnka sa dá využívať jednoducho a zároveň veľmi efektívne. Umožňujú to najmodernejšie solárne systémy so solárnymi kolektormi.


Značka Vaillant si uvedomuje stúpajúci význam využívania slnečnej energie. Do rodinných domov a energeticky pasívnych domov preto odporúča solárnu zostavu auroSTEP plus s vyššou energetickou účinnosťou. Patrí medzi najmodernejšie solárne systémy, ktoré dokážu počas roka zabezpečiť pre domácnosť až 70 % teplej vody.

Solárna zostava auroSTEP plus pre maximálny komfort s teplou vodou.

Dostatočné množstvo teplej vody

Solárny systém auroSTEP plus sa vyznačuje efektivitou, jednoduchosťou a spoľahlivosťou. Ide o jeden z najobľúbenejších solárnych systémov na trhu. Solárna zostava umožňuje jednoduchú, rýchlu montáž a má minimálne nároky na údržbu a servis. Je ideálnym doplnkovým zdrojom energie k plynovému i elektrickému kotlu, pričom predlžuje životnosť kotla viac než dvojnásobne. Dokáže zabezpečiť energeticky úspornú a komfortnú prípravu teplej vody pre jedno i viacgeneračné rodinné domy. Skladá sa z 250 l alebo 350 l zásobníka, solárneho modulu a dvoch alebo troch plochých solárnych kolektorov typu drain-back. Pokrokový dizajn a jednoduchá inštalácia uľahčujú umiestnenie zásobníka auroSTEP plus kdekoľvek v rodinnom dome. Výhodou tejto solárnej zostavy je jej kompaktnosť, pretože všetky nevyhnutné časti systému ako čerpadlo, regulátor a bezpečnostné prvky, sú už súčasťou modulu. Ten je nainštalovaný priamo na bivalentnom zásobníku. Solárna zostava spĺňa predpisy ErP smernice o energetickej účinnosti výrobkov a zaraďuje sa do energetickej triedy B (pre prípravu teplej vody). Počas jarných, letných a jesenných dní, kedy je slnečného žiarenia dostatok, sa zostava postará o dostatočné množstvo teplej vody v domácnosti. Inteligentná elektronika a veľký displej priamo na solárnom module umožňujú prehľadné sledovanie solárneho zisku. Záložný zdroj zabezpečí prípravu teplej vody len v mesiacoch s minimálnym slnečným žiarením. Ako voliteľné príslušenstvo k solárnym modulom je pritom možné použiť aj elektrický ohrev.

Solárny systém auroSTEP plus: Zásobník, solárny modul a dva solárne kolektory typu drain-back.

Praktické riešenie pre domácnosti

Solárne kolektory môžete umiestniť na plochú i šikmú strechu rodinného domu, a to v smere najväčšieho slnečného žiarenia (ideálne na juh). Inovovaná konštrukcia solárneho zásobníka umožňuje pomocou solárnych modulov použitie nielen beztlakovej technológie, ale aj klasického tlakového systému. Na jedinečnom beztlakovom princípe pracujú solárne kolektory typu drain-back, ktoré umožňujú voľné stečenie solárnej kvapaliny naspäť do solárneho výmenníka (zásobníka). Samotná technológia drain-back tak prináša (oproti konkurencii) viaceré výhody, pretože sa ňou zvyšuje životnosť kolektorov a domácnosti sa vyhnú problémom s prehrievaním kolektorov, aj s ich protimrazovou ochranou. V porovnaní s klasickým tlakovým systémom, je inštalácia solárnych kolektorov typu drain-back jednoduchšia. Nie je totiž potrebná expanzná nádoba ani odvzdušňovanie solárneho systému. Solárna zostava je aj vďaka tomu vhodná pre väčšinu domácností. Pokiaľ ide o praktické rady, celková dĺžka prepojovacieho potrubia (výstup a spiatočka solárneho systému) nesmie presiahnuť dĺžku 40 m a inštalačná výška medzi zásobníkom a kolektormi je obmedzená max. do 12 m.

www.vaillant.sk

 

25.7.2017

Praktické riešenie – solárne kolektory typu drain-back.