bottom left
UV GROUP, s.r.o., E.B.Lukáča 2, 036 01 Martin
Aktualizácia: 16.07.2018
INFO: +421 43 427 6534
bottom right
Textová reklama: Areko, s.r.o. - meracia a regulačná technika, meracie prístroje, meranie teploty, meranie tlaku, meranie prietoku, snímače tlaku, termovízia, dataloggery, elektronický nos
top right top left top left
TOP STAVEBNÉ tipy pre Vás

Poštové schránky – dominanta vstupných portálov vchodov

Dvojstranné poštové schránky
Dvojstranné poštové schránky

Každý, kto vstupuje do bytového domu, je ovplyvnený prvým dojmom, pocitom, ktorý v ňom dom vyvolá, tak si vytvára obraz o ľuďoch žijúcich v ňom. Poštové schránky umiestnené v ňom nemožno prehliadnuť, lebo sú dominantným prvkom vstupných portálov bytových domov.
 

Pri troche kreativity si môžete vstupný priestor obohatiť nielen o funkčný, ale aj estetický prvok. Umiestnením schránok do vstupných konštrukcií sa tieto podieľajú na členení fasády domu. Vo vestibule sa stanú miestom zmeny každodennej všednosti. Je na vás zvoliť vhodný typ pre danú vchodovú sekciu.

Kam poštové schránky umiestniť?

Jednostranné schránky na konzolách
Jednostranné schránky na konzolách

Ako prvá otázka pri výbere schránok je nájsť im vhodný priestor. Podľa počtu schránok, potrebných pre bytový dom, najprv zvažujeme zabudovanie takzvaných dvojstranných poštových schránok v priestoroch vstupných dverí (doručovanie zásielok je z vonkajšej strany objektu a výber zvnútra). Schránky umiestňujeme v súlade s normou o budovách na bývanie a poštovým poriadkom tak, že pre doručovanie zásielok nie je nutné vstupovať do uzamknutej časti objektu. Ukotvenie je možné do pevných kovových, drevených alebo plastových rámov brán – namiesto výplne alebo do vopred pripravených otvorov v murive. Schránky sú navrhnuté tak, aby technicky nezasahovali do dverných rámov, uchytenie je realizované štandardnými zasklievacími lištami.

Dbáme o to, aby priestor vstupnej brány zostal rovnako funkčný ako predtým. Vhodne riešime šírku, rozmiestnenie dverí a pevných výplní. Po stranách vstupu je možné osadiť dvojstranné poštové schránky. Ideálne je použiť skupinové poštové schránky, špeciálne vyrábané v zostavách na tento účel. U dvojstranných poštových schránok je dôležité presné vyhotovenie a lícovanie všetkých pohyblivých častí schránok doplnené tesnením, ktoré zabezpečí zníženie prestupu tepla cez schránkové boxy. Predné panely schránok sú navyše zateplené tvrdeným polystyrénom hrúbky 20 mm.

Rozvrhnutie výšky schránok

Jednostranné farebné schránky
Jednostranné farebné schránky

Nezabudnime, že podľa EN 13724 doručovacie otvory skupinových schránok majú byť umiestnené tak, že vzdialenosť ich osí sa pohybuje v rozmedzí od 400 po 1 800 mm od podlahy. Treba mať na zreteli, že medzi nami žijú aj ľudia so zníženou pohyblivosťou. Preto časť schránok umiestňujeme v rozmedzí 800 – 1 200 mm od podlahy pre bezproblémový prístup týchto osôb ku zásielkam.
Ak priestor vstupných dverí nedovoľuje umiestnenie dvojstranných schránok v tejto výške, je možné ukotvenie jednostranných poštových schránok (doručovanie aj výber zásielok je realizované z jednej strany) na budovu objektu, prípadne na samostatné konzoly pred objekt. Na tento účel je potrebné použiť schránky s kvalitnou povrchovou úpravou, ktorá odolá poveternostným vplyvom, aby schránky nekorodovali. Bez ohľadu na to, že schránky sú chránené strieškou, je dôležité použiť konštrukciu schránok s odtokovými drážkami a presne lícujúcou záklopkou (kryt doručovacieho otvoru) na ochranu zásielok pred namoknutím.

Osloboďte sa od všednosti – zvoľte si farby

Jednostranné ineriérové schránky
Jednostranné ineriérové schránky

Ak z rôznych dôvodov preferujete umiestnenie schránok do interiéru, neváhajte dať si pripraviť grafický návrh so želaným ladením farieb. Farby schránok sú veľmi dôležitým prvkom, ktorý môže, pri troche kreativity, vestibul bytového domu zmodernizovať a dodať mu jedinečný dizajn.

Farby pohyblivých častí (dvierok, záklopiek) svojím tónom dopĺňajú farby stien, a tak vytvárajú efektný jednotný celok. Vhodnými a praktickými doplnkami interiérov sú stojany na reklamné tlačoviny, ktoré sú spravidla lakované v rovnakých odtieňoch farebnej škály RAL, akú majú schránky. Na aktualizáciu oznamov v bytovom dome slúžia vitríny, sú v ponuke v rôznych rozmeroch, ktoré umožnia umiestnenie potrebného počtu formátov A4. Vitríny sú vybavené uzamykacím mechanizmom a bezpečnostným polykarbonátovým sklom.

Komunikačné zariadenia, kamery, čipy

Komunikačné zariadenia, kamery, čipy
Komunikačné zariadenia, kamery, čipy

Pre zabezpečenie komunikácie s bytmi je možné do priestorov schránok zabudovať komunikačný panel. Ten pozostáva zo zvončekových tlačidiel s menovkami pre jednotlivé byty, komunikačnej jednotky, prípadne kamerovej jednotky. Dotykový, či bezdotykový vstupný systém sa stáva štandardom každého bytového domu a rovnako, ako dobre umiestnené poštové schránky, prispieva k bezpečnosti objektu. Je preto dobré nezabudnúť naň pri výmene vstupných dverí so schránkami a inštalovať ho
v priebehu týchto prác.

Výhodou súčasného osadenia komunikačného systému do panela so schránkami je:

  • pevná a presná poloha zariadenia
  • dobrá dostupnosť elektrických vedení ku zariadeniu
  • odpadá porušenie a následné opravenie obvodového muriva.

Kvalita a cena

Stojan na reklamné tlačoviny
Stojan na reklamné tlačoviny

Dobrou správou je, že slovenský spotrebitelia ako správcovské firmy a spoločenstvá bytových domov čoraz viac kladú na popredné miesto kvalitu výrobkov. Zaujímajú sa o referencie a históriu firmy, vyžadujú certifikáty kvality ISO 9001:2009, informujú sa o pôvode výrobkov, záruke, jej uplatnenie a o záručnom a pozáručnom servise, ktorý firma poskytuje. Za ostatné roky sa poučili zo skúseností, či už cudzích, alebo vlastných, „že to, čo je lacné spravidla nebýva kvalitné“. Vedia, že vybrať dobrého dodávateľa, znamená efektívne investovať do svojho majetku.


MARBOX, s.r.o.
Moldavská 8, 040 11 Košice
tel./fax: +421 55 677 1869
mob.: +421 905 365 207
e-mail: marbox@marbox.sk
www.marbox.sk

 

25.4. 2013

FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU
k tomuto článku nie sú žiadne ďalšie obrázky
REKLAMA
DOMEXPO 2018
BAUMIT
HELUZ
LEIER
EVVA
bottom right bottom wide left bottom left
Zaujímavé odkazy:   CTS Europe s.r.o.  E-FILIP Stavebne a Energeticke Poradenstvo  Tipy ako šetriť pri kúreni  www.topkuchyna.sk  www.toptechnologie.sk  AUTOBAZAR
 
created by: CTS Europe s.r.o.