bottom left
UV GROUP, s.r.o., E.B.Lukáča 2, 036 01 Martin
Aktualizácia: 16.07.2018
INFO: +421 43 427 6534
bottom right
Textová reklama: T O P K Ú R E N I E ! ! ! Tu nájdete užitočné rady ako u š e t r i ť . Naviac máte možnost sa zapojiť do diskusie v diskusnom fóre aj za článkom!
top right top left top left
TOP STAVEBNÉ tipy pre Vás

Prečo modifikovaný SBS šindeľ?

V dnešnej záplave najrôznejších materiálov pre strešné krytiny má často investor problém vybrať si ten najvhodnejší pre svoju strechu. O záujem stavebníkov sa uchádza aj asfaltový šindeľ. Poďme si teda predstaviť jeho vlastnosti.

 

 

Šindeľ môže byť veľmi kvalitná strešná krytina, je ale potrebné vybrať ten pravý. Asfaltový šindeľ je vyrobený z vodoodpudivého materiálu, preberá pohyby konštrukcie, znáša veľké teplotné zmeny a vďaka svojej nízkej váhe nezaťažuje strešné konštrukcie. Je tichý, nevytvára rušivé zvuky pri silnom vetre a dažďoch. Cena je rozumná, náklady na údržbu nízke, krytina je stála a dáva možnosť vyjadriť aj osobnosť a originalitu majiteľa, či už farbou alebo tvarom. Asfaltové šindle si vybudovali v priebehu 90-tych rokov silné postavenie medzi strešnými krytinami. V priebehu tohto času zaznamenali vývoj, ktorý jednoznačne smeruje k šindľom s dlhou životnosťou vďaka kvalitnejším surovinám.

 


Nosná vložka je základ
Šindle na nosných vložkách z nasiakavých materiálov sú vytláčané nosnou vložkou zo sklenenej rohože. Je dobré sa pozrieť aj na to, akú gramáž nosnej vložky šindeľ obsahuje, pretože spravidla sa rozdiel medzi 80 alebo 120 g/m2 prejaví v pevnosti ponúkaného šindľa. Pevnosť 120 g/m2 nosnej vložky je v priečnom smere o 40 % vyššia a v pozdĺžnom o 20 % vyššia oproti nosnej vložke s gramážou 80 g/m2.


Ako si vyberať šindeľ pre rodinný dom?

  1. Modifikovaný SBS šindeľ
  2. Minimálny bod topenia asfaltu 90 °C
  3. Samolepiaca vrstva na spodnej časti šablóny v celej dĺžke
  4. Hrúbka minimálne 3,2 mm
  5. Nosná vložka zo sklenenej rohože 120 g/m2
  6. Vrchná dekoratívna vrstva je tzv. melírovaná

Kvalitný asfalt = kvalitný šindeľ
Asfaltová hmota použitá pre šindle je určite rozhodujúcim kritériom pre ich výber. Minimálny bod topenia asfaltu by mal byť 90 °C, avšak šindle z oxidovaného asfaltu majú bod topenia okolo 80°C. Rozdiel je tiež v životnosti týchto materiálov. Šindle vyrobené z oxidovaného asfaltu, kde v podstate ide o Bitagit 30 doplnený hrubozrnným bridlicovým posypom, napriek rôznym inflačným zárukám, nemôžu v našich klimatických podmienkach spĺňať hydroizolačné schopnosti dlhšie ako 15 rokov. Po tomto čase dochádza vplyvom starnutia materiálu k jeho krehnutiu a následne deštrukcii. Argumentom pre dodávateľov často býva skutočnosť, že v Kanade sa to robí obdobne. To je síce pravda, ale pri zmene majiteľa domu sa podľa vkusu a priania mení aj krytina a vzhľadom na svoju cenu a ľahkosť je vrstiev šindľov na streche niekoľko a sú obnovované v cykle päť – šesť rokov. V našich podmienkach očakávame od krytiny životnosť výrazne dlhšiu. Z tohto pohľadu možno povedať, že oxidované šindle sú vhodné na stavby netrvalého charakteru, ako sú altány, čakárne, kiosky, kôlne a pod. Do našich podmienok a s očakávaním životnosti 30 – 40 rokov na rodinné domy, podkrovné nadstavby a pod. je nutné použiť modifikované šindle, ktoré sa pohybujú cenovo napr. pri výrobkoch KERABIT iba o 30 % vyššie ako niektoré oxidované šindle, ale životnosť je až trojnásobná. Čím je táto životnosť dosiahnutá? Ide o kvalitnú hmotu modifikovanú pomocou SBS, čo je syntetický kaučuk, ktorý spomaľuje starnutie šindľov, zaisťuje elasticitu týchto výrobkov pri spracovaní a zároveň zabezpečuje vysokú a trvalú priľnavosť dekoratívneho posypu k asfaltovej hmote. Tu sa dostávame k ďalšej nevýhode oxidovaných šindľov, ktorú si rad užívateľov vyskúšal na vlastnej koži, a to sú zanesené odkvapy, bohužiaľ často v miestach, kde v zime dochádza k veľkému oderu ľadom až k úplnému obnaženiu asfaltu. Výrobcovia síce často argumentujú, že po prvej zime by už k splavovaniu nemalo dochádzať, ale vzhľadom na charakter materiálu a znižovanie priľnavosti oxidovanej asfaltovej hmoty kvôli starnutiu, možno logicky pochybovať o ukončení tohto procesu.

Samolepiaca páska alebo termo bod?
Ďalšou dôležitou oblasťou je zabezpečenie spojenia jednotlivých vrstiev šindľov. Výrobcovia hovoria o niekoľkých možnostiach tohto spojenia. Používajú sa termíny termobody, samolepiace body alebo samolepiaca páska. Aký je medzi týmito termínmi rozdiel? Termobody alebo samolepiace body sú umiestnené na vrchnej vrstve pásu, teda na posype a termobod by mal byť pri aplikácii riadne nahriaty, aby došlo k zlepeniu. To v praxi znamená, že prakticky nelepí vôbec alebo minimálne a spojenie je potrebné vykonať natavením plynovým horákom alebo dotmelením. Samolepiaci bod je väčšinou z modifikovaného asfaltu, za ideálnych podmienok dôjde k jeho zlepeniu, ale pri väčšom chlade alebo nízkom sklone 20° výrobcovia odporúčajú opäť plynový horák alebo dotmelenie. V prípade samolepiacej pásky ide o iný systém. Zo špeciálnej lepiacej hmoty je minimálne v 1/3 šírky spodnej časti šindľa nanesená vrstva v celej dĺžke šindľovej šablóny a doplnená silikónovou fóliou. Tá sa pri aplikácii strhne, šindeľ sa mechanicky ukotví a samolepiaca vrstva z vysoko modifikovaného asfaltu dokonale priľne bez nahrievania a dolepovania k podkladu. To zamedzí pri vysokých sklonoch samovoľnému oddeľovaniu od podkladu a pri vetre k odlamovaniu tvarovaných častí. Tento systém umožňuje použitie šindľa i v nižších sklonoch pri zaistení zamedzenia priechodu vzlínavej vody. Veľmi dôležité je správne navrhnutie vetracieho systému. Pri technologicky správnom zlepení šindľov totiž dochádza k uzatvoreniu podkrovných priestorov, čo pri nesprávnom odvetraní môže viesť ku kondenzácii vlhkosti s následným poškodením debnenia, prvkov krovu či tepelnej izolácie. Na trhu možno dostať veľké množstvo odvetrávačov, odlišujúcich sa tvarom, farbou alebo druhom zvoleného materiálu. Máte teda možnosť zvoliť taký, ktorý sa bude najlepšie farebne dopĺňať s vami vybranou farbou šablón.

Nenasiakavá podkladová vrstva
S ukotvením šindľov súvisí tiež voľba vhodného podkladového pásu, ktorý slúži ako izolačná vrstva medzi šindľom a debnením. Tento aspekt sa v minulosti, bohužiaľ, veľmi podceňoval a dochádzalo tak k častým problémom. V 90-tych rokoch nebolo výnimkou, že sa pri pokladaní volil podkladový pás s nasiakavou vložkou napr. A330H. Papierová lepenka A330H nie je pre toto použitie vhodná, odporúčame ju použiť na provizórne zakrytie stavieb netrvalého charakteru, ale v žiadnom prípade ako podkladový pás pri rodinnom dome. Výrobcovia v informáciách o šindľoch veľmi často deklarujú podmienku, že pod šindle nesmie byť použitý pás s nasiakavou nosnou vložkou, inak nebudú prípadné reklamácie uznané pre nedodržanie podmienok pri pokladaní. Aký podkladový pás teda zvoliť? Ako najlepšie riešenie sa javí pás, ktorý bol pre túto funkciu priamo navrhnutý, to zn. Bitagit R13, alebo Bitagit R. Tieto pásy obsahujú nosnú vložku zo sklenenej rohože, teda nenasiakavú nosnú vložku, čím je dodržaná podmienka výrobcov šindľov. Pod podkladový pás patrí samozrejme debnenie. Debnenie musí byť rovné, pevné a suché. Vhodné je celoplošné debnenie z dosiek, OSB dosiek alebo vodeodolnej preglejky. Najčastejšie používaným typom je debnenie z dosiek. Tam si musíte dať pozor predovšetkým na kvalitu použitého materiálu, zvlášť jeho vlhkosť.

 


Hrúbka a elastickosť
Ďalšou prednosťou modifikovanej hmoty oproti oxidovanej je vratná pamäť materiálu SBS. Po prerazení klincom pri mechanickom kotvení sa elastická hmota na klinec nalepí a vodotesne uzavrie. Kritériom, ktoré si iste musíme všímať, je hrúbka šindľa. Optimálna je hrúbka 3,2 – 3,3 mm, použitie šindľov nižšej hrúbky neodporúčame.

 


Farba – image domu
Na záver ešte zmienka o posype. Ide vždy o estetickú a úžitkovú záležitosť. Kvalitne urobený posyp chráni asfaltovú hmotu pred starnutím, pred mechanickými vplyvmi (ľad, sneh, vetvy stromov), ale vždy tiež chceme, aby kvalitná krytina bola aj ozdobou domu. Chceme, aby splývala s okolím a navyše dala image domu, ktorým sa majiteľ vyjadruje k okoliu. Oproti jednofarebným posypom odporúčame tzv. melíry. Ide o kombináciu s čiernou, ktorá vytvára akési tieňovanie a plastickosť strechy a zabezpečuje vizuálnu jednoliatosť strechy.
Pri jednofarebných variantoch sa niekedy stane, že na posyp dopadá svetlo a plochy bridlice ho odrážajú rôzne a vytvára sa tak dojem rôzneho odtieňa. Ale keď sa pozrieme z iného uhla zistíme, že farba je v poriadku, ale „iný odtieň“ sa presunul na inú časť strechy. Melíry tento efekt eliminujú.

 

 

 

Viac informacií nájdete na www.kerabit.sk
Text a foto: Krytex, Kerabit

FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU
k tomuto článku nie sú žiadne ďalšie obrázky
REKLAMA
EVVA
DOMEXPO 2018
HELUZ
LEIER
BAUMIT
bottom right bottom wide left bottom left
Zaujímavé odkazy:   CTS Europe s.r.o.  E-FILIP Stavebne a Energeticke Poradenstvo  Tipy ako šetriť pri kúreni  www.topkuchyna.sk  www.toptechnologie.sk  AUTOBAZAR
 
created by: CTS Europe s.r.o.