bottom left
UV GROUP, s.r.o., E.B.Lukáča 2, 036 01 Martin
Aktualizácia: 15.08.2018
INFO: +421 43 427 6534
bottom right
Textová reklama: T O P K Ú R E N I E ! ! ! Tu nájdete užitočné rady ako u š e t r i ť . Naviac máte možnost sa zapojiť do diskusie v diskusnom fóre aj za článkom!
top right top left top left
TOP STAVEBNÉ tipy pre Vás

Prírodný kameň zvýrazní krásu vašej záhrady

Väčšie kusy kameňa poslúžia pre vytvorenie kútika s kamenným posedením
Väčšie kusy kameňa poslúžia pre vytvorenie kútika s kamenným posedením

Záhrada nie je len miestom, kde by sa človek mal potiť pri práci, ale predstavuje aj akúsi oázu pokoja a relaxácie. Práve tu môžete pokojne tráviť svoj voľný čas a kochať sa krásou, ktorú vám príroda ponúka.

 

Veď čo je krajšie, ako príjemné posedenie pri jemnom letnom vánku a hrejivých lúčoch slniečka? Aby sme sa však v záhrade cítili naozaj spokojne, musí vyzerať dokonale. Prírodné scenérie sú jedinečné, ale finálnu bodku za vzhľadom našej záhrady dáme predsa len mi. Ak chcete záhradu a jej krásu podtrhnúť pokúste sa o to s prírodným kameňom. Práve on sa dokonale vžije s celým jej priestorom. Zvýrazní celkový  rustikálny prírodný ráz a podtrhne  jej atmosféru.  Ale nie len to. Prírodný kameň je pomerne lacná alternatíva s vysoko efektívnym vplyvom  na dotvorenie záhrady. Práve s ním bude vyzerať honosne, vkusne a zároveň nezaznamenáte veľký útok do vašich peňaženiek. Ideálna voľba, ktorú ocení každý.

Kde umiestniť prírodný kameň v záhrade?

Kameň je fascinujúci materiál, ktorý napriek svojej sile a neústupnosti vyžaruje nesmierny pokoj a tichosť
Kameň je fascinujúci materiál, ktorý napriek svojej sile a neústupnosti vyžaruje nesmierny pokoj a tichosť

Nemajte strach, že sa do vašej nadčasovej záhrady  nehodí. Práve naopak! Prírodný kameň si nájde miesto kdekoľvek a na viacerých miestach. S určitosťou môžeme tvrdiť, že sa nemusíte obávať  narušenia celej záhradnej kompozície. Predstavte si oddelenie jednotlivých priestorov múrikom poskladaným z  kameňa. Rozdelí a vytvorí efektné výškové rozdiely. Prírodný kameň prvotriedne zapadne a spolu s prírodou vytvoria jednu harmóniu. Určite ho využijete aj v skalkách. Práve skalka by mala dôverne napodobňovať horskú scenériu. Prírodný kameň do nej rozhodne patrí. Kontrast jemných kvetov, drevín a drsne vyzerajúceho kameňa zmenia vašu záhradu na nepoznanie. Práve takto bude pripomínať  prirodzenú krajinu.
Praktické a originálne sú aj kamenné hradenia okolo pozemku, ktoré sú tvorené drôtenými košmi, v ktorých sú vyskladané kamene. Slúžia ako pohľadová a zvuková clona, v kombinácii so zelenými plazivkami pôsobí prirodzene.
Ale nie len skalky, prírodný kameň využijete na viac spôsobov. Ploché kamene sú priam ideálnou voľbou na schodisko, či chodníky. Vaša tráva ostane zachovaná a zároveň celá záhrada bude mať ten správny naturálny nádych. Všetko môžu dotvoriť i kamenné obrubníky patriace k chodníku.
Vyskúšajte ho ako murivo pri stavbe vodnej pumpy, či veterného mlynu, alebo jednoducho ako obklad pivnice. Chcete netradičné dotvorenie? Inšpirujte sa drôtenými košmi a umiestnite si jeden na miesto, ktoré sa vám zdá vo vašej záhrade prázdne. Potom už len stačí naplniť ho kameňom a je to. Jedinečný záhradný doplnok je na svete. Ak na jeho vrchol umiestnite kvetináč s letničkou, vytvoríte netradičné spojenie a dokonalý záhradný doplnok.

Pri využití prírodného kameňa v záhrade sa rozhodne medze nekladú.

Voda a kameň patria k sebe

Oddelenie jednotlivých priestorov múrikom poskladaným z  kameňa. Kameň vytvorí efektné výškové rozdiely.
Oddelenie jednotlivých priestorov múrikom poskladaným z kameňa. Kameň vytvorí efektné výškové rozdiely.

Fascinujú vás horské potôčky a jazierka? Čo tak urobiť svoje vlastné? Spojenie kameňa a vody už na prvý pohľad pôsobí bezchybne. Matka príroda nám ponúka scenérie, ktoré sú balzamom na dušu. Vo vašej záhrade vďaka prírodnému kameňu môžete mať  malebné jazierko , ktoré bude centrom oddychu, relaxu a zároveň aj jej dominantným prvkom. Stačí spojiť vodu, kameň, zopár rybičiek, rastliniek a razom dostane iný rozmer. Hladine jazierka dodá výrazný akcent spolovice ponorený balvan.
Ak si zadovážite väčšie kusy kameňa, urobte si kútik s kamenným posedením, alebo okrasné kamenné nádoby. Jeho využitie naozaj nemá hraníc. Záleží len na vašej fantázií. Prírodný kameň zvýrazní spojenie s prírodou. Voľba konkrétneho je pri dnešnej ponuke pomerne jednoduchá. Záleží hlavne na tom, čo od neho očakávame a kam ho chceme umiestniť. Vyberať môžete z rudy, čadiča, či pieskovca.... Farebné varianty týchto druhov majú tiež viac možnosti. Alebo sa jednoducho vyberte do voľnej prírody a doneste si ju k vám domov. V našej čarokrásnej krajine nájdete častokrát  jedinečné kúsky ošľahané časom a prírodnými javmi. A práve oni prinesú na váš dvor ten správny prírodný ráz. 

Pokoj a nádhera

Ploché kamene sú priam ideálnou voľbou na chodníky.
Ploché kamene sú priam ideálnou voľbou na chodníky.

Už v minulosti vedeli, že kameň vyvoláva pocit pokoja. Akoby jeho tvrdosť zaručovala silu a ochranu. V prírode pôsobí priam dokonale. Už hrady, či zámky mali kamenné oplotenie a v zámockých záhradách ste ho našli tiež. Dnes sa k nemu vraciame. Každý jeden exteriérový architekt by povedal, že na žiadnej záhrade by rozhodne nemal chýbať. Kameň je fascinujúci materiál, ktorý napriek svojej sile a neústupnosti vyžaruje nesmierny pokoj a tichosť. K jeho prednostiam patrí večná trvanlivosť, odolnosť k poveternostným a mechanickým vplyvom, nehybnosť a stálosť, a na rozdiel od rastlín kameň dobre vyzerá v každom ročnom období. Vedeli ste, že je využívaný aj v slávených japonských záhradách?

Je to prvok, ktorý záhrade dodá novú dimenziu a poslúži na vybudovanie rozličných praktických i umeleckých útvarov. Oceníte jeho všestrannosť a širokú škálu tvarov aj farieb. Už na prvý pohľad vás očarí jeho nedotknuteľná krása. Prírodný kameň je starý, ale nadčasový materiál, ktorý nikdy nevyjde z módy a vždy si zachová svoju výnimočnosť aj originalitu. V každej záhrade sa mu podarí navodiť tú správnu atmosféru a prvotriedne podtrhnúť spojenie s prírodou. 
 

Text: Monika Stebelová
Foto: prirodnekamene.sk

 

25.6. 2013

FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU
k tomuto článku nie sú žiadne ďalšie obrázky
REKLAMA
DOMEXPO 2018
LEIER
EVVA
HELUZ
BAUMIT
bottom right bottom wide left bottom left
Zaujímavé odkazy:   CTS Europe s.r.o.  E-FILIP Stavebne a Energeticke Poradenstvo  Tipy ako šetriť pri kúreni  www.topkuchyna.sk  www.toptechnologie.sk  AUTOBAZAR
 
created by: CTS Europe s.r.o.